blog o cestování s dětmi

České Švýcarsko s puberťáky

Jednou přijde ten okamžik, kdy zjistíte, že vašim dětem už na výletech ke štěstí nestačí šťourání v kalužích či potůčku nebo přelézání spadaných stromů. Sotva zazimujete kočárky, zvyknete si na novou životní etapu, už je tu etapa nová – předpuberta a pak #tátodejmihadrnahlavuneboránudohlavy- puberta. A co si budeme povídat, pak je to teprve oříšek naplánovat výlety tak, aby to nebyla pruda a vopruz… Něco vám prozradím – s největší pravděpodobností to stejně pruda a vopruz bude, ale zkusit to přeci můžeme!

Tak kam se vydat se staršími dětmi, aby je to bavilo, nebo jim to alespoň něco dalo a něco se tam naučily?

RAFTY NA LABI

Je jedno, jestli plujete z Děčína nebo stejně jako my z Bad Schandau, vždycky to stojí za to! Víc o naší plavbě se dočtete v tomto článku. Rozhodně doporučím jako zpestření vaší dovolené v Českosaském Švýcarsku!

NA KOLE ZA HISTORIÍ

I když České Švýcarsko není díky členitosti terénu úplný cykloráj pro rodiny s dětmi (pokud tedy nejste masochisti), pár tras tu najdete! Vydáte-li se z Vysoké Lípy po České silnici, dorazíte až k zaniklé osadě Zadní Jetřichovice a můžete s dětmi probrat rovnou téma Sudet. Další cyklotipy najdete v tomto článku.

Stejně tak můžete prozkoumat linii opevnění a vychytat si termíny prohlídek v řopících. O tomto výletu se dočtete zde. Prázdninové opáčko Mnichovské dohody, Protektorátu apod. v září jako když najdeš. Možná budou děti mručet, ale tahle interaktivní „učebnice“ jim dá mnohem víc, než pár stránek v knížce.

LETNÍ KINO NA DĚČÍNSKÉM ZÁMKU

Pokud budete v Českém Švýcarsku trávit letní dovolenou se staršími dětmi, určitě mrkněte na program letního kina na zámku v Děčíně a v okolních obcích (např. v Srbské Kamenici či České kamenici). Toto platí jako rada pro všechny, ať jedou kamkoliv – sledujte stránky vesnic (web/FB/IG), ať vám neunikne nic z dění v obci! Často to jsou moc milé akce.

WAKEBOARDING

Je to sice krapet dál a není to České Švýcarsko (sorry), ale dostanete za to od dětí 10 bodů z 10! Wakeboarding u České Lípy potěší nejednoho puberťáka. Možná vám pak odpustí pár výletů za přírodními krásami! Z Jetřichovic je to do Dubice 40 minut autem a cestou se můžete zastavit třeba na Panské skále nebo ve Sloupu! Všechna tato místa jsou popsaná v průvodci Toulky s dětmi v báglu – Českosaské Švýcarsko a okolí. Od 2024 bude nově otevřené koupaliště přímo u Wakesportparku v Dubici. Malé děti jistě ocení parádní 3D bludiště (pozor, to je v roce 2023 uzavřené).

PŘES VŠECHNY JETŘICHOVICKÉ VYHLÍDKY

Výlet plný šplhání po žebříčcích a schůdcích začněte na Vysoké Lípě (placené parkoviště). Vydejte se nejprve po asfaltce k rozcestí pod Šaunštejnem. Ostatně, i k Šaunštejnu si můžete odběhnout – určitě to stojí za to!

Pak pokračujte dál po NS Česká silnice, ze které se napojíte na NS Jetřichovické stěny. Nejprve budete míjet Rudolfův kámen, pak Vilemíninu stěnu a jako poslední Mariinu vyhlídku. Výhodou této trasy je, že si děti „neodrovnáte“ hned v úvodu výstupem na Mariinu vyhlídku, ale ten nejnáročnější úsek půjdete v závěru cesty a budete jej sestupovat. V Jetřichovicích se pak děti dočkají svých milovaných kiosků, ve kterých si můžete zpříjemnit čas do odjezdu autobusu, který vás doveze zpět na Vysokou Lípu (případně můžete pokračovat zpět přes Dolský mlýn).

ZA KRÁSAMI SASKÉHO ŠVÝCARSKA

Výlety, kdy se střídají žebříčky, schůdky nebo se cesta všelijak vine mezi skalami, jsou rozhodně o něco zábavnější, než dlouhé kilometry rovinatým, monotónním terénem. Co třeba takové Schrammsteine? A když výlet zakončíte ve voňavém pekařství ve Schmilce s čerstvým makovým koláčem a hrnkem kávy? Zkuste pozvat vaše puberťáky na netradiční ranní výlet a vyrazte už třeba v šest ráno. Má to své kouzlo!

A co teprve Idagrotte? Tam padne brada jak vám, tak mlaďochům!

Řadu krásných tras pro zdatnější děti najdete v mém průvodci Toulky s dětmi v báglu – Saské Švýcarsko a okolí.

ZE SNĚŽNÍKU NA KOLOBĚŽKÁCH

Aktivita, kterou zatím sama nemám vyzkoušenou, ale mám na ni zálusk. Sněžník mám ovšem moc ráda. Je tam nádherný výhled! Víc o výletu na Sněžník najdete v tomto článku.

A kde se se staršími dětmi líbilo vám?

A jestli se chystáte do Českého Švýcarska a hledáte někoho, kdo vám pomůže naplánovat dovolenou pro vás a vaši partu přátel, napište! Třeba bude volno i u nás v offline chaloupce…

sdetmivbaglu(@)seznam.cz.

Jana

2 komentářů

  • Nešla jste s dětmi přechod Ceskosaskeho Švýcarska? Cca 4 -5 denní treck s přežíváním na chalupách?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Máma a dcera II.- 10. den: Tarifa

Máma a dcera II.- 8. den: Frigiliana

Máma a dcera II.- 6. den: Nerja