blog o cestování s dětmi

Lyžování s dětmi na Kvildě

Tak jak to vlastně bylo s tou Kvildou? No, co vám budu povídat:-). Pro tuhle neplánovanou akci jsem se rozhodla během Vánoc. Brácháč byl od listopadu ve své dopolední školičce 1x a ne a ne se zbavit svého chrčení. A protože i já jsem se pořád prala s nějakým nachlazením, ucítila jsem velkou potřebu sbalit děti a vypadnout pryč na čerstvý vzduch! „Peníze budou, my nebudem“, to bylo heslo mé babičky. A měla recht! 

UBYTOVÁNÍ

Sehnat ubytování na poslední chvíli bylo trošku náročnější, ale zadařilo se. Chata Kvilda se mi líbila od pohledu! A když už to vypadalo, že se bude blýskat na lepší časy, zaútočila chřipka. A pořádně! Takovou jsem ji snad ještě nezažila. K našemu velkému štěstí byla paní domácí velmi vstřícná a nakonec jsme našli řešení v podobě posunutí termínu o týden, bez nutnosti hradit storno. Mimochodem, všechny dovolené (i ty v ČR) si pokaždé proti stornu pojišťuji a rozhodně to pro cesty s dětmi doporučuji! V případě nemoci vám pojišťovna uhradí 80% z uhrazené zálohy, která propadá.

Chata Kvilda, kde jsme byli ubytovaní,  je položena na parádním místě přímo u sjezdovky! Je to v podstatě poslední chalupa na konci Kvildy. Leží pěkně na kopci, takže krásný výhled a klid zaručen! Já jsem byla pohledem k okna naprosto nadšená a snad se tam kvůli němu vrátíme i v létě:-).

Ubytování zde není vysloveně babyfriendly, ale o to nám tentokrát nešlo. Dvě oddělené ložnice v prvním patře a dole obývací pokoj s kuchyňským koutem a možností přistýlky. Dispozičně dokonalé. Náš Brácháč vstává totiž v 6, takže byl odsunut vždy do přízemí, aby příliš nerušil ostatní. Jen ty schody můžou být v případě malých lezoucích dětí trošku problém.  V chalupě bylo krásně teplo, i když bylo v noci snad -25°C a oproti loňskému roku na Zadově jsem ocenila, že nebylo slyšet nic z okolních apartmánů (celkem 4). Chladnější podlahu v obývací části jsme vyřešili malým cestovním koberečkem. Do apartmánu by se nás při uskromnění vešlo tak 7. Cena byla celkem přijatelná – 330Kč/osoba.

Chata Kvilda – skluzavka

V létě u chalupy najdete i malé hřišťátko. Nevíme jaké, nemáme vyzkoušené, protože na nás v těch haldách sněhu vykukovalo jen pár centimetrů skluzavky. Každopádně na Kvildě je moc pěkné hřiště a to cca 5 minut pěší chůze od chalupy. A také pekárna a cukrárna. My jsme si ovšem vystačili se sněhem, lyžováním a bobováním.

Na sjezdovku je to z chalupy asi tak 50m. První dny byl přístup na sjezdovku poněkud komplikovaný, neboť nám sněžilo skoro 4 dny v kuse. V dalších dnech paráda! Stačilo přejít silnici a nasadit lyže. Co víc si přát?

LYŽAŘSKÝ AREÁL

Lyžařský areál na Kvildě je malý, vysloveně rodinný. Dvě pomy a jedna společná sjezdovka plus lano pro začínající lyžaře.

Velká škoda, že zde není tréninkový pás. Poma je pomalá, takže jízdu na ní zvládnou opravdu ti nejmenší. Od dolní části vleku je krásně vidět na celou sjezdovku. Sjezdovka je kratičká, ale pro děti ve věku Žloutkové ideální. Mrkněte sem Co si budeme povídat, pro náročného lyžaře to není. Přiznávám, že i mně bohatě stačila hodinka dvě lyžování denně. Na druhou stranu musím uznat, že jsem to brala velmi zrelaxovaně. Zkrátka žádný nástup na sjezdovku v 9 hod ráno a odchod v 16 hod, protože když už, tak pořádně, ne:-)?

Moje vize byla asi taková: Žloutková si bude jezdit sama a a já si vezmu do parády Brácháče. Hahaha. Sice hoch udělal oproti loňsku pokrok, ale jak sněží, je konec:-). Ale abych ho pochválila – k mému velkému překvapení zvládl zcela sám a dobrovolně dvě hodiny v lyžařské školičce. Sice za tím byla těžce propracovaná marketingová strategie- objednala jsem pro něj dlouhovlasou slečnu s vlnitými vlasy. Protože na blondýny, na ty on slyší:-).

Čím mě Kvilda poněkud překvapila, byla cena lyžařské školy. Ve špičce, čili tuším od 10 do 14 hod zde stojí 50 min 590 Kč! I když tam byli všichni milí, tak stejně… Tomu říkám nářez. Brácháč měl své baby hodiny od 9 hod za 450 Kč, což je cena obvyklá (bohužel). Jsem ráda, že překonal svůj odpor ke sněhu a lyžování ho vlastně bavilo, ale usoudila jsem, že se zde momentálně žádná další investice nevyplatí. Žloutková začala lyžovat o rok později, ve 4,5 a stačily jí dvě hodinky ve školičce a lyžovala jak drak, však koukněte zde.

Lyžování vás zde vyjde na 230 Kč/2 hodiny. A věřte, ty dvě hodinky vám s dětmi stačí! My jsme se Žloutkovou chodily nejraději v době oběda, protože od 11.30-13.30 platíte jen 180 Kč a dítě do 6 let 60 Kč. Vyhnuly jsme se tak jakékoliv frontě, která vznikala díky lyžařskému kurzu školních dětí.

Pokud zatoužíte po náročnějším lyžování, nic vám nebrání v tom zajet si na blízký Zadov, kde je to pecka! A nebo si můžete lyžování zpestřit běžkováním. My mu neholdujeme, ale věřím tomu, že je to zde běžkařský ráj. Viděli jsme tu i poměrně dost malých dětiček na běžkách, čili terén je vhodný i pro začínající běžkaře. Jako tip od vás jsem dostala tip na areál Vodník ve Vimperku, kde najdete upravené trasy vhodné i pro děti. V létě zde můžete provětrat kolečkové brusle.

BOBOVÁNÍ

Co je ale obrovská výhoda areálu na Kvildě, je kopec určený pro bobování! Ani na Zadově, ani v Pasekách, ani v Bedřichově nic tak dokonalého nebylo. Tady máte mezi sjezdovkami prostor vymezený jen pro sáňkování! A že je to pořádný kopeček! Jen jedna rada – nezapomeňte na bobování lyžařské brýle! Bez nich se můžete ocitnout v bílé tmě:-).

Kvilda má tu výhodu, že tu najdete vyžití, i když není třeba tolik sněhu. Dají se tu dělat krásné výlety i s kočárkem (tip na Horskou Kvildu např. zde), je tu fajn dětské hřiště, všude samý les a restaurací též dost:-).

Týden tu utekl jak voda. Absolutně se nám nechtělo odjíždět. Tak pohodové dny v krásném zasněženém prostředí! A já mám jasno. I když bude chodit Žloutková do školy, udělám vše pro to, abychom jezdili na hory mimo sezónu… stojí to za to!

A Brácháčovo chrčení? Za pár dní bylo po něm! Tak na tom něco asi bude…

 

 

 

 

 

3 komentářů

  • Zaujala mě poznámka o pojištění proti storno poplatku…Aktuálně to řeším, zkušenosti nemám, proto prosím, poradíte? Kdy nejpozději pojistit, jaka pojistovna se vám osvědčila…Budu ráda za radu a doporučení 🙂

  • Dobrý den, pojištění proti stornu řeším online přes pojisteni.com. Toto pojištění musíte uzavřít ve stejný den, max další den po zaplacení zálohy za dovolenou. Stojí v řádu desítek, max stovek Kč. Většinou nás vyjde u těch dražších dovolených (např. týden v Rakousku) na +-100 Kč za celou rodinu. V případě stornování dovolené např. z důvodu nemoci vám pojišťovna vrátí 80% zaplacené zálohy. Již jsem jednou využila, když syn onemocněl před odjezdem. Musela jsem doložit výpis z jeho zdrav. karty a opravdu nám byly peníze vráceny. Pojišťovna zkoumá, jestli se s danou nemocí již v minulosti léčil. Ale takové chřipky, anginy, neštovice…. to jsou prostě běžné nemoci, které pojišŤovna dle mého vždy uzná.

  • Děkuji moc ! Odjíždíme v neděli, zálohu jsem platila už před 14ti dny. Tak pro tentokrát mi asi nezbývá než věřit a modlit se :-). Snad do neděle vydržíme…:-)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Máma a dcera II.- 3. den: El Caminito del Rey

Máma a dcera II.-2. den: El Chorro

Máma a dcera II.-1. den: Málaga