blog o cestování s dětmi

Co s dětmi v zimě na horách, když prší

Zdá se, že to zima už trochu balí. Nedivím se jí, letos se totiž pořádně vyznamenala! Ale trochu k vzteku pro ty, které prázdniny a pobyt na horách teprve čeká. Pokud vám předpověď počasí příliš nehraje do karet, nemusíte ještě házet flintu do žita. Letos je na horách sněhu dost a řekla bych, že ještě nějaký ten den vydrží. A tak není třeba sklouzávat k tomu, aby člověk na horách mířil hned do aquaparků a herniček, pokud se ukážou první dešťové kapičky. Vyblbnout se dá venku, i když je sníh pískový, i když na něj prší, lyžuje se blbě… chce to jen hledat způsoby. 

JAK SE UDRŽET V SUCHU, KDYŽ JE SNÍH MOKRÝ

Poslední dny v Pasekách nad Jizerou, kdy bylo azuro jak v Itálii a 10°C (tím vás nechci naštvat:-)), mě přesvědčily o tom, že příště krom oteplováků musím zabalit i opalovací krém, POGUMOVANÉ KALHOTY a asi tak troje nepromokavé rukavice navíc????. (Btw. letos jsem koupila v bazaru REIMA rukavice a příští rok kupuji už jen ty! I za ty nehorázné peníze! I v těch největších mrazech v nich bylo teploučko, i když byly zvenku celé omrzlé). V oblevě stačí pár šoupnutí po sněhu a vše je mokré, tady nepomůže ani vyšší vodní sloupec. Natož, když padá sníh s deštěm. Vloni jsme lyžovali i v dešti, šlo to! Jen mi chyběla pro děti  pláštěnka????.

MOKRÝ SNÍH A SOCHY Z NĚJ

Sněhová socha

Z mokrého sněhu se dá skvěle tvořit! Nám se při oblevě podařila tahle parádní socha. Slušně jdou dělat i bábovičky, hradby, prostě stejné věci jako na pískovišti (takže lopatky a bábovičky s sebou). Jen to chce hold několik náhradních rukavic a ideálně i pogumované kalhoty.

MALOVÁNÍ DO SNĚHU

Nikdy jsem to nezkoušela, ale takové malování vodovkami či foukacími fixami na sníh nemusí být špatné! Já osobně mám problém s malováním přímo v přírodě, ale nic nebrání tomu si sníh nabrat třeba na pekáč a malovat venku na něm (a pak to třeba spláchnout do záchodu).  My jsme posledně, když nás dostihla chřipka, stavěli doma na pekáči sněhuláka. Do teď je v mrazáku????.

JAK DOSTAT DĚTI VEN, KDYŽ NA HORÁCH PRŠÍ

U nás jednoznačně pokaždé vedou procházky ve tmě. Nikdy nezapomenu vzít s sebou na hory čelovky a různé blikačky. Co třeba vyjet poslední jízdu lanovkou někam na kopec a vydat se lesem zpět? Nebo dětem kolem chalupy připravit pomocí svítících tyčinek stezku odvahu? Ta se dá jít i v dešti.

JAK ZABAVIT  DĚTI UVNITŘ

Jasný, telka, tablet to jistí. Ale na horách má být všechno trochu jinak. Pro mě to jsou karty, piškvorky, lodě…  Žloutková vytvářela vlastní knížku pohádek a pak pokračovala ve výrobě domácího pexesa a Černého Petra. Výhodou takového tvoření je, že zabijete dvě mouchy jednou ranou. Nejprve se dítě zabaví vytvářením a pak společným hraním či čtením. Šablonu na pexeso nebo Černého Petra najdete volně ke stažení zde.

A tady pár super nápadů z pinterestu pro případ, že to není zrovna dvakrát na lyžování. Na hokejky přibalte lékařské špachtle, místo puku vám bude stačit knoflík nebo alobal z čokolády. A hrát můžete i venku! Na výrobu lyží se PETka určitě někde najde a jako kartón můžete použít krabici, ve které si např. přivezete jídlo. Pro házení šipek není třeba barevný terč ve sněhu, stačí si terč vyrobit z větviček, šišek nebo kamenů.  A takové venkovní piškvorky z nalezených větviček děti také určitě zabaví. A hledání je aspoň trochu znaví:-).

Prostě když se chce, tak to jde! I s málem se dá vyjít – viz. zde. Člověk nesmí vidět vše černě a nechat se zdeptat, že počasí není podle našich představ. 

Zanechat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Pouť Camino de Santiago s dětmi

#terapievýletem

Máma a dcera II.- 13. den: Sevilla