blog o cestování s dětmi

Cestování v jižní Itálii s malými dětmi

Protože zima je u nás v ČR čím dál delší, rozhodli jsme se s rodinkou (dvě děti 4 a 6 let, více o nás, našem tvoření a našich hračkách se dočtete na stránkách Nápady pro Aničku) uspíšit si jaro a zaletět si někam na jih. Vzhledem k tomu, že jsme za letenky nechtěli utratit majlant ani nikam přestupovat, vybrali jsme let do jižní Itálie. Město, kam se létá z Prahy i mimo sezónu – Bari, jsme do té chvíle neznali. Přesto se nakonec dovolená ukázala jako skvělá volba. Však posuďte…

Z Prahy letecky do městečka Bari

Na prozkoumání samotného Bari jsme si nechali dva dny a stačilo to – město je pěkné, dají se tu najít milá zákoutí, ale na procházky s dětmi nám přišlo moc rušné (úzké uličky a neustálé přecházení silnic). Drželi jsme se hlavně na pobřeží, kde si děti zablbly na městské pláži, a projeli jsme se na Ruském kole. Největší zážitek dětí byl však z místního Gomma parku (prostě jen různé omšelé skákací hrady a skluzavky). V Bari jsme spali v bytě přes Airbnb, pak jsme si půjčili auto a vyjeli na jih.

Skalnaté pobřeží v Polignano a Mare a jedna z nejkrásnějších pláží v Itálii

První zastávkou bylo malebné městečko Polignano a Mare. Zajímavé je svým skalnatým pobřežím a jednou z nejkrásnějších italských pláží (v létě bych tu ale být nechtěla 🙂 ).

Přístavní městečko Monopoli 

Kousek jižně od Polignana se nám zalíbilo město Monopoli. Má pěkný přístav a hradby, které se táhnou velký kus po pobřeží. Děti se tu vyřádily opět u moře. Běhání po kamenech, šplhání a skákání kamkoliv to je prostě jejich.

Pohádkové město Alberobello

Další naše ubytování se nacházelo v Alberobellu, kde jsme si pronajali (opět přes Airbnb) místní typický domeček tzv. Trulli. V tomhle městečku se cítíte jak v pohádce. Na jedné straně města se v nich bydlí (turisté nebo místní je mají jako chalupy), na druhé v nich naleznete turistické obchody.

Na italské samotě u Otranta

Z Alberobella jsme se přemístili hodně na jih. Tentokrát jsme se ubytovali v malém hotelu na samotě kousek od Otranta. Tady byly děti ve svém živlu, mohly běhat, šplhat, sbírat. Taky jsme v hotelu byli sami a tak na nás vyšla spousta místních zákusků :-). Pásly se tu koně a ovce, v okolí jsme našli les s lanovými překážkami a bauxitové jezírko. Odtud se nám opravdu nechtělo odjíždět.

Jeskynní dům v Mateře

Poslední náš cíl bylo město Matera. Vraceli jsme se tedy na sever. V Mateře jsme si pronajali jeskynní dům – prostě taková moderně zařízená jeskyně s příčkami. Celý historický střed města je tu plný domů vytesaných do skály, patří mezi dědictví UNESCO a je jedním z nejstarších měst v Evropě. Na druhé straně údolí jsou zase desítky jeskyní, ve kterých se bydlelo před postavením města. My prolézání jeskyní milujeme, takže jsme si to užili. V jedné jsme dokonce našli netopýra. Bohužel se nám tu prudce ochladilo a chvíli dokonce sněžilo. Na to jsme neměli dost teplé oblečení, takže jsme byli venku vždy jen chvíli. Jinak se teploty po celou dovolenou pohybovali mezi 15 a 20°C.

Pár rad na závěr:

Tato oblast není vhodná, pokud jste milovníky dovolené na pláži u moře. Pláží je tu málo a v létě jsou přeplněné. Pokud jedete mimo sezónu, počítejte, že si nic nekoupíte v siestě – v jednu se tu zavřou obchody a otevřou až kolem čtvrté, restaurace otevírají až v sedm. Mají tu výbornou a levnou kávu na každém rohu, jo a dětských hřišť je tu taky dost. Nikdo tu neumí anglicky:-).

Zanechat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Norsko a Dánsko s dětmi

Madeira s dětmi

Jeseníky a okolí s dětmi