blog o cestování s dětmi

Blaník a Vlašim s dětmi

Článek, který by se mohl jmenovat „Na víkend do kraje blanických rytířů“, sepsala Lenka. Leni, díky!

Když nemáte čas na pořádnou dovču, ale jen pár dní na kratší výlet, a k tomu hledáte ubytování fajn pro děti, doporučuji zvolit okolí Podblanicka. Bájná hora Blaník totiž neukrývá jen spící rytíře, ale na jejím vrcholu je krásná dřevěná rozhledna a v okolí hluboké lesy i krajina vhodná k výletům i s malými dětmi. Náš výlet se sice odehrál v loňském roce, ale to mu na aktuálnosti nic neubírá.

Ubytování se zvířátky na dosah Ubytování na Farmě Blaník je pro děti naprosto super. Mimo sezónu tu bylo možné přespat od pátku do neděle a skvělý bonus je, že pro ubytované platí volný vstup do celého areálu farmy i mimo otvírací hodiny, takže se vyhnete davům lidí. Celý areál je doslova nacpaný zábavou pro děti. K tomu tu navíc i dobře vaří, u restaurace je i předsálí s hračkami a z restaurace je vidět i ven, kde je trampolína a písek, takže jídlo pro rodiče bude naprosto v klidu.:-)

Pokojíček v podkroví, kde jsme byli ubytovaní, byl i přes jarní počasí teplý a čistý, na chodbičce před pokojem byla křesílka, pár hraček a knihovnička a v předzahrádce malé pískoviště s posezením pro rodiče u grilu. Přes dvůr pak byla po celý den i večer volně přístupná stodola plná her, kostýmů a hraček, na půdě tu byla minizoo – morčátka a králíci, houpačky a dokonce duch! Celý areál myslí na děti i vybavením, navíc jsou tu hrozně milí, takže prostě za nás jen superlativa.

Vyžití pro děti na každém kroku

My jsme odpoledne po příjezdu strávili vlastně pouze u penzionu, na dvorečku před pokoji, kde bylo k dispozici hřišťátko, trampoška, v letních měsících i bazén,… naše děti zaujal i rybníček, kde se daly lovit dřevěné rybky. Na dohled jsou i stáje s koníky, kde se můžete objednat na projížďku po okolí a dítě povozit na poníku a ve stodole pořádají každé dopoledne kreativní dílničky s Podblanickou tématikou. Chytl se i náš tehdy skoro dvouleťák.

Další dopoledne jsme se vydali na prohlídku areálu Farmy Blaník, kde krom zvířátek naleznete spoustu atrakcí pro děti – prolézačky, trampošky, vodní koryto, slaměný hrad, šlapací traktůrky, doskočiště, kde si otestujete, jak daleko skáčou zvířátka a jak vy, také naučnou pohádkovou stezku s domečky skřítků na stromech a stezku s cestou za pokladem s mluvící chýší. Tahle stezka se moc líbila naší pětileťačce a poklad v podobě „drahokamů“ tu fakt ve skále objevila. Vzhledem k tomu, že bylo před Velikonoci, kdy se na Velký Pátek otevírají skály s pokladem, tak to bylo více než tématické. Jinak celý areál je sjízdný s kočárkem, spíš asi terénním, protože tu nejsou zpevněné cesty.

Výšlap na Velký Blaník a rozhlednu

Odpoledne jsme se vydali na výšlap na horu Blaník. Cesta je nevhodná pro kočárky, jsou tu často kořeny a za mokra bahno a my jí s dětmi, zastávkami u naučných tabulí, brouků a klacků a s občasným poponášením ušli za 1,5 hodiny. Pozor na otevírací hodiny na rozhledně – my je nestihli. Situaci zachránily obří balvany, na které se dá vyšplhat a výhled je z nich také zaručen, takže jsme o něj nepřišli. Celý výšlap doprovází naučené tabule o spícím blanickém vojsku a pár pověstí z tohoto kraje si můžete přečíst i tady. Naše děti to moc bavilo a stále čekaly, kde na ně ty rytíři vyskočí a v jaké jeskyni je uvidí spát. Hlavně pětileťačka se vyptávala, a tak jsme polehounku pronikli do Starých pověstí českých a popovídali si o dávných dějinách naší vlasti.

Areál Vlašimského zámku a vydří stezka

V neděli jsme pak měli za cíl Vlašimský zámek jeho krásný zámecký park. Ten je posetý romantickými stavbičkami (Čínský pavilon, Starý hrad, Znosimská brána nebo Domašínská brána u které je hřiště či Vlašimská brána s muzeem Podblanicka) a nabízí dvě různorodé zážitkové stezky. V horní části je naučná stezka s mnoha interaktivními prvky a zastaveními a dřevěnými vyřezávanými zvířátky, kterou jsme prošli i s kočárkem a v dolní části, podél břehu Blanice, vede další tzv. Vydří cesta, která se jevila jako ideální třeba i pro odrážedlo, nebo koloběžky. Je lemovaná sochami a stopami vyder, takže hledat stopy bylo top a navíc je tu 7 mostů a můstků, které můžete cestou také hledat. Na Husově náměstí ve Vlašimi nezapomeňte na sladkou tečku za výletem – Rodinnou cukrárnu Vlašim.

Pokud sem pojedete na delší dobu, tak další výlety v tomto kraji naleznete například zde nebo tady.

My se sem rádi zase někdy vrátíme.

Zanechat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vodní nádrž Fláje s kočárkem

Krušné hory s dětmi

Na kole s dětmi v okolí Prahy