blog o cestování s dětmi

Špulka a Vlašim s malými dětmi

Zatoužili jsme po takovém klidném relax víkendu v dojezdové vzdálenosti tak do hodiny cesty od bydliště,  s vyžitím pro děti,
zároveň také tam, kde to ještě moc neznáme. Volba padla na Sázavu, konkrétně kemp Sázavský ostrov.HOTELOVÝ POKOJ V KEMPU SÁZAVSKÝ OSTROV?

Volba kempu Sázavský ostrov se ukázala jak dobrá ☺ My tedy měli ubytovací balíček v hotelovém pokoji včetně polopenze:-), nicméně kemp nabízí ubytování v apartmánech, chatkách i pod stanem.

Hned vedle kempu je sámoška Flop, která je otevřená každý den.  Křupavé rohlíčky ke snídaní v trávě nejsou tedy žádný problém. Zázemí v kempu potěšilo nás i děti. Hezké dřevěné hřiště s lanovkou (koncipované jako vrak lodi), další hřiště hned u
restaurace, velké pískoviště, ruské kuželky, ale hlavně obrovská nafukovací trampolína, na které by děti
hopsaly nejradši celý den.

Uprostřed kempu je ohrada, kde se pasou 3 hnědé kozy, ale nechají se nakrmit i lupeny od Vás, případně i podrbat. Dále je možnost zapůjčení koloběžek či lodiček.

VÝLET DO ČESKÉHO ŠTERNBERKA

V sobotu ráno jsme přímo z kempu vyrazili na vlak (cca 800 metrů), který nás dovezl do Českého Šternberka (cesta přes půl hodiny). Moc nás bavilo koukat z okýnka na zákruty Sázavy a mávat vodákům. Z vlaku k hradu je to také kousek, hlavně je ale hrad hned z nádraží krásně vidět, což děti moc pěkně namotivovalo. Cesta nebyla úplně vhodná pro kočárky, ale s těmi by se dalo  jít po silnici, která vede na VIP parkoviště.

Na hradě jsme zjistili, že se zrovna konají i prohlídky pro děti, tak jsme vstoupili i do hradu. Pravda, naše šestileté to docela bavilo, ale ten menší tříletý tam málem všechno zbořil, ale zvládli jsme to. Přímo na hradě se dá i poměrně dobře naobědvat, což jsme využili. Všechny cestičky ve Šternberku jsou v pohodě sjízdné s kočárkem.

Poté jsme se vydali cca 1 km k hladomorně, kde děti měly
největší zážitek z chůze po úzkém točitém schodišti ve tmě. Nahoře byl krásný rozhled. Od hradu k hladomorně se s kočárkem dostanete. 

 

LODIČKOU PO SÁZAVĚ

Sázava

Pak už jsme se vraceli na nádraží, protože jsme měli v kempu na odpoledne domluvené ještě půjčení loděk a projížďku
po Sázavě.

 

ROZHLEDNA ŠPULKA A NAUČNÁ STEZKA

V neděli jsme zabalili a rovnou jsme se vydali do obce Lbosín na rozhlednu Špulka. Věděli jsme, že
k rozhledně vede asi 1 km dlouhá naučná ptačí stezka, ta ovšem předčila naše očekávání. (Pozn. o Špulce se píše již v tomto článku zde).

Zaparkovali jsme na parkovišti označeném B, které je blíž nástupu na stezku.  Malým dětem jsme vzali odstrkovadla, které jsme kvůli bezpečnosti párkrát poponášeli, ale stezka je sjízdná i s kočárkem. Po cestě k rozhledně jsou otvírací tabule s obrázky ptáků, kde je i vědomostní kvíz, který má řešení až u rozhledny. Pro zabavení dětí (i dospělých jak se ukázalo) je po cestě několik pěkných zastávek s úkoly:
dřevěný labyrint, přecházení po laně, složení puzzlíků s obrázkem rozhledny (pozor na prsty, dílky padají závratnou rychlostí dolů), dále krásný dřevěný altánek s velkou deskovou hrou člověče nezlob se (figurky jsou přiložené), model včelího úlu, dřevěná loďka s truhlicí, ve které jsou uložené dřevěné rybky, které je možno chytat na pruty, tabule s provazem, kde je možno si vyzkoušet vázání uzlů, rybníček v vodníkem a rybkami, kterým můžete hodit pár drobečků. Dále jsou i v lese vyřezávané
postavičky, no zkrátka nádhera.

Samotná rozhledna také stojí za to, nahoru vede 150 železných průhledných schodů, ale vyšlápnul i náš nejmenší 3,5 letý. Z rozhledny krásný výhled, když si odmyslíte,
že se to s Vámi nějak celé houpe…

Je zde také stánek s malým občerstvením.

OD ŠPULKY DO VLAŠIMI

Poté jsme se vrátili do auta a přejeli do Vlašimi na oběd. Po obědě jsme navštívíli parazoo, která je ihned naproti vstupu do zámeckého parku. V zoo mají hendikepovaná zvířátka, která by ve volné přírodě nepřežila (buď byla odchována v zajetí,
nebo jsou poraněná či slepá). Jsou zde např. vydry, veverky, černý čáp, kačeny, draví ptáci, krkavec, sovy, fretka. Zároveň i několik poučných panelů na spojování obrázků provázkem, děti si mohly
vyzkoušet, jaké je to být červotočem nebo dělat obtisky zvířecích tlapek do mokrého písku. Na závěr všichni chtěli namalovat obrázek a připíchnout na nástěnku. Dětem se v zoo líbilo!  u každého výběhu je psáno, co se kterému zvířátku stalo a proč je tam. Nutilo je to k zamyšlení a ke spoustě otázek.
Nebylo jim to rozhodně lhostejné a přemýšleli, jak by se jim dalo pomoct.

Poslední zastávkou byl zámecký park ve Vlašimi. Z původní malé procházky se stala asi 5 km záležitost, tolik se nám tam líbilo. Hned u vstupu je moc pěkné hřiště pro děti. Celý park je propleten spoustou cestiček, chodníčků a uliček. Nám to přišlo do zámeckého parku nevhodné, tak jsme dětem nebrali odrážedla, ale vzhledem k tomu, že se parkem prohánějí cyklisti, tak kola, koloběžky a odstrkovadla s sebou! Došli jsme k čínskému pavilonu, najednou jsme našli vydří naučnou stezku, kde bylo spousta cedulí a obrázků, která zvířátka bydlí u potoka. V parku je i starý hrádek, další altány a pavilony, ale na
to už nebyl čas, park je opravdu krásný, rozkvetlý, voňavý a obrovský.

Před vstupem do parku je ještě pampelišková fontána a naproti přes silnici je takové perpetuum mobile, koule, která se neustále točí a je omývána vodou. To byla opravdu příjemná a osvěžující tečka za naším relax víkendem.

DALŠÍ ZASTAVENÍ U ZŘÍCENINY ZLENICE

Tip. S dětmi v báglu – navštívit v této oblasti můžete třeba i zříceninu Zlenice a spojit výlet i s malým koupáním v horkém počasí. Více o výletu s dětmi na Zlenici zde.

Pro připomenutí alespoň pár fotek

Zanechat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vodní nádrž Fláje s kočárkem

Krušné hory s dětmi

Na kole s dětmi v okolí Prahy