blog o cestování s dětmi

Sjíždění Sázavy s malými dětmi

Řeka Sázava je hodnocena jako jedna z nejhezčích řek na splutí na lodi a to díky svému hornímu úseku – peřejím Stvořidla a také spodní části u Pikovic, kde se zařezává údolíčky a kaňony mezi skálami a trampskými osadami. Tyto její úseky jsou vodácky náročnější a za vyšších stavů vody (hlavně na jaře či po vydatných deštích) i nebezpečné. Proto pokud sem chcete vyrazit na vodu s dětmi, je ideální na splutí lehký střední úsek řeky.

Ideální se jeví trasa vhodná na půl den až den. My máme vyzkoušenou trasu v úseku Český Šternberk – Sázava. Dá se v pohodě zvládnout za jeden den nebo i jen část tohoto úseku za půl den a pokud by nebyla konstalace nálad ok, dá se to tu kdekoli zapíchnout i dřív a vláčkem se dostat zpět do Prahy nebo jiného výchozího bodu u řeky. Posázavský pacifik je pojem sám o sobě (o tom ale někdy příště).

Celá trasa se nachází do hodinky jízdy autem z Prahy, ale můžete se sem dostat i vlakem, který má stanice poblíž klíčových úseků na vodácké trase, takže klidně můžete vyrazit jen tak nalehko.

Přesto doporučuji vzít sebou alespoň malý lodní barel nebo malý lodní pytel na nezbytnosti typu věci na převlečení, pokrývky hlavy, svačiny a hlavně spoustu chleba pro kachny, rybky a nutrie, které se hojně vyskytují v okolí řeky. A také případně pár propriet na zabavení dětí na lodi – nám se osvědčil např. kus klacíku, provázek a šiška – jakože prut, na který se můžou chytat ryby. Pak také kačenka na provázku, tažená za lodí. A kamínky, které se dají případně z lodi házet. A taky různé stříkací propriety (malá vodní děla, atd.) S 2,5 letým dítětem jsme zvládli jen část cesty – cca do délky 2 hodin, pak už chtělo mermomocí běhat. (Celou trasu Český Šternberk – Sázava na pohodu poplujete tak cca 6 hodin podle tempa a množství zastávek) a to si myslím zvládnou spíš až starší děti, ale asi záleží i na povaze dítěte :o)

ZAČÁTEK PLAVBY V ČESKÉM ŠTERNBERKU

Putování začneme v Českém Šternberku. Zaparkovat se tu dá na parkovišti pod mostem přes řeku a přímo tady je i půjčovna lodí a výchozí bod na zahájení plavby. Navíc i městečko nabízí několik atrakcí. Tou hlavní je nad řekou se tyčící majestátní hrad Český Šternberk. . Hrad má volně přístupné nádvoří, kde jsou celé léto sokolníci. A z hradeb nádvoří je krásný výhled do kaňonu Sázavy. Ten si užijete, vystoupáte – li také na hladomornu, která je v lese na opačné straně, než je vstup na nádvoří hradu.

Najíte se tu v restauraci pod Hradem, nebo si tu dáte u okénka točenou zmrzku :o), která je dokonce oceněna certifikátem nejlepší zmrzlinář. Nezapomeňte si taky nakoupit vynikající koláče v občerstvení na náměstí (adresa Český Šternberk 45). A pokud si chcete dát jen kafíčko, naproti hradu, za železniční tratí je kavárna s hřištěm v areálu Parkhotelu Český Šternberk, (zásobuje i kavárničku s dětským koutkem na nádvoří hradu).

Kousek odtud je i farma – statek Prak (Český Šternberk 47), kde chovají lipicány a můžete si tu i objednat projížďku v kočáře, nebo zorganizovat třeba svatební den :o)

Ze Šternberka poplujete přes jeden jez a pak už jen klidným údolím řeky Sázavy podél železniční tratě, takže plavbu zpestří občas motoráček, při troše štěstí i parní vlak (jezdí letní soboty mezi 11-15h) Dokonce podjedete i železniční most, za kterým je stanovací louka – kemp na Břečkárně s malým kioskem a toaletami. Hned za ním je chatkový kemp Bořeň, kde najdete i malinké dětské hřiště, takže pauzu s dětmi doporučuji spíš tam.

ZASTAVENÍ V RATAJÍCH NAD SÁZAVOU

Z tohoto kempu můžete podniknout i výšlap do Ratají nad Sázavou, kde uvidíte zříceninu hradu Pirkštejn (tzv. spodní hrad) a Ratajský zámek (tzv. horní hrad).

Když budete na zámek koukat od náměstí, uvidíte, že z levého komína vykukuje hlava. Ta je opředena mnoha pověstmi a s oblibou jí třeba ratajské matky straší neposedné děti („Když budeš zlobit, zavolám na tebe bábu z komína“). Podle jiné pověsti to je kominík, který při čištění komína do něj spadl. Ve skutečnosti se jedná o magický maskaron, který měl obyvatele zámku chránit.

V Ratajích je i restaurace a obchůdek, restaurace byla v létě v provozu i přímo na náměstí zámku, a měli tu i točenou zmrzku. Za zámkem je pak i malé dětské hřišťátko s retro kovovými prolézačkami z dob 80. Let. Od vody je to k zámku do kopce cca 20 minut cesty.

S DĚTMI V LOĎCE DO LEDEČKA (A NEBO DÁL DO SÁZAVY)

Pokud poplujete dál, proplouváte obcí Ledečko, splujete několik jezů a za silničním mostem v Ledečku je další možnost zastávky – na louce u hotelu Alex. Mnoho rodin ukončuje výlet právě tady, protože se tu dá i zaparkovat nebo jen odevzdat lodě a dojít na vlakovou zastávku. Jsou tu i toalety, malinké hřiště a sezónní stánek s občerstvením, případně restaurace v hotelu nebo hned v kopci za mostem restaurace u Čiháků.

Pokud poplujete dál, čekají vás ještě tři jezy a doplujete k městu Sázava. Já doporučuji dojet až sem, protože odtud jezdí do Prahy nejen vlak, ale i autobus a navíc je tu i spousta věcí k vidění, pokud by těch zážitků bylo málo. Můžete se tu najíst i ubytovat – doporučuji kemp Sázavský ostrov, kde je super vyžití pro děti. Vyřádí se tu na obr nafukovací trampolíně, pohladí kozičky v zookoutku, nebo se vylítají na hřišti. A nezapomeňte na cukrárnu na náměstí – mají tu výborné domácí ovocné limonády.

Ve městě pak můžete navštívit národní kulturní památku Sázavský klášter, sklárny, naučnou stezku Votočnice a nebo třeba Sázavskou svatoprokopskou pouť (koná se každý rok kolem. 5. července).

A malá rada nebo spíš prosba na závěr – vesty sebou, děti stále na sobě a dospělí alespoň nasadit před jezem. Prostě jděte příkladem, i když ostatní vodáci na vás budou koukat jakkoli podivně. Stejně tak vždy jezy před splutím obhlédnout – i když se jez zdá být jednoduše splavný (a na tomto úseku jsou jezy upravené a udržované), raději koukněte jak a kudy jez sjedou vodáci před vámi a sledujte kde třeba mají trochu problémy. Často na řece vídáme, že loď s dětmi vjede do jezu úplně napřímo, bez jakéhokoli prohlédnutí jezu a stavu vody pod ním. Pro mě nepochopitelné a vždy se tomu divíme. Každý jez se dá i případně přetáhnout, nebo většinou i obejít i s lodí, pokud by byly jakékoli pochybnosti. Tyto cesty jsou i naznačené ve vodáckých mapách.

Informace o úsecích a půjčovnách naleznete zde: http://www.raft.cz/cechy/sazava.aspx?ID_reky=16

Pěkně zpracované úseky trasy s označením pamětihodností, restaurací i kempů najdete tady:

http://www.vodackanavigace.cz/sazava?uo=5680&ud=5683&partnerids=;32;

http://www.pujcovna-lodi.cz/files/vodacka_mapa/vodacka_mapa_sazavy.pdf

 

Zanechat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Máma a dcera II.- 3. den: El Caminito del Rey

Máma a dcera II.-2. den: El Chorro

Máma a dcera II.-1. den: Málaga