blog o cestování s dětmi

Divadlo pro starší děti

Do divadla na činohru chodíme s dětmi rádi (starší článek najdete zde), ale čím jsou děti starší (jsou řekněme 10+) , tím je pro mě náročnější najít vhodné divadelní představení. Už to není tak jednoduché, jako když byli malí a každý víkend se našla nějaká ta půlhodinová pohádka, kde stačilo ke štěstí, že se něco hýbe nebo se na jevišti prdí.:-) Možná jen neumím hledat, i to je možné. Proto píši tento článek, aby inspiroval jak vás, tak nás. Byla bych totiž moc ráda i za vaše tipy, aby si mohly google i i-divadlo na chvíli odpočinout. Kam tedy do divadla se staršími dětmi? Kam do divadla s puberťáky? Jaká divadelní představení s teenagery? Divadlo pro děti 10+?

Jaká představení bavila nás?

Začnu asi připomenutím jednoho představení, které je primárně určené pro ty menší, ale dle mého zaujme i ty starší děti.

O LÍNÉ BABIČCE

Naše hodnocení – škoda dvou kratičkých pasáží, které nám byly trochu proti srsti, jinak pecka! A ta vzducholoď, wow, husina! Běžte na to!

Energií prošpikované představení o „líné“ babičce, které bude bavit jak děti menší – Divadlo v Dlouhé doporučuje dětem 7+, tak ty starší, stejně tak i vás a babičky či dědečky! Já osobně mám výhrady ke dvěma pasážím, které byly dle mého zbytečné, ale i tak hodnotím představení jako skvělé! Velmi pozitivní představení, hodně se zasmějete a odnesete si dobrý pocit. A někdo možná i motivaci začít si plnit své sny. Dokud je čas.

ZÁTOPEK

Naše hodnocení – pecka! Pobaví, poučí, prostě dokonalé představení.

Představení, které je dle divadla Minor vhodné pro děti 8+. Za sebe říkám, že by rozhodně bavilo i děti mnohem starší (jakože i patnáctky, šestnáctky) a největší přínos bude mít tam, kde mají děti povědomí o dějinách 20. století. Komunistický režim, politické procesy, okupace, Jan Palach… jak se v té době žilo? Jak moc komunistický život ovlivňoval životy lidí? Toto představení je skvělá učebnice dějepisu! A ještě se zasmějete. Skvěle zahrané představení, jedno velké wow!

Pozn. Sedadla nejsou číslovaná. Doporučím si sednout doprostřed řad.

Btw. už jste zaregistrovali náš projekt o 20. století?

DEMOKRACIE

Naše hodnocení – pecka, poučné, důležité, prostě jděte!

Demokracie, to je opět vydařené představení Divadla Minor, za kterým se rozhodně vyplatí dojet i z daleka. Divadlo Minor je v docházkové vzdálenosti od Masaryčky nebo Hlaváku. Shlédnout toto představení bych ostatně doporučila nejen dětem. Hlavně před volbami. Protože předvolební gulášek je sice fajn, ale pořád je to úplateček, že… A stejně tak, slibem nezarmoutíš, ale…

PRAŠINA

Naše hodnocení – jděte, pokud milujete Prašinu a nevadí vám vulgarismy! Děti byly nadšené!

Prašinu v její knižní podobě zná asi řada z vás. I nám se moc líbila – tedy první díl (ale při čtení jsem se pořád dětí ptala, jestli mám číst dál, jak drsné mi to přišlo). My jsme vyrazili na Prašinu do divadla! Byla jsem sama zvědavá, jak se s tím poperou, protože Prašina není úplně jednoduché čtení. Inscenaci přináší Klicperovo divadlo v Hradci králové. Na toto představení šla pouze slečna Z. s kamarádkou, Brácháče jsme nechali doma, protože jít nechtěl. A jsem ráda. Doporučeno dětem 10+. Doporučení bych se držela, možná bych ho posunula na 12+. Prý to bylo skvělé. Takže tak.

Když už jsme u těch knih. Knižní tipy už jste zaregistrovali?

ZÁHADA HLAVOLAMU

Naše hodnocení – už jen kvůli tomu parkouru to stojí za to!

Opět představení Divadla Minor (no můžu já za to, že je to tam tak skvělé?), které stojí za to vidět. Doporučím vyrazit s dětmi, které znají Rychlé Šípy (a těm rovnou doporučím i knihu Tleskač) nebo těm, co milují parkour. Protože to, co tam parkourista předvádí, je parádní podívaná.

AMBERVILLE – PLYŠOVÍ GANSTEŘI

Naše hodnocení – děti v šatičkách, co se těší na plyšáčky, nechat doma. Jděte na to, pokud vám nevadí představení lehce ujeté, místy dost sprosté a jak řekly děti „úchylné“. Ale nás to fakt bavilo! Děti chtějí jít znova!

Amberville -plyšoví gangsteři není představení pro každého. Kdo čeká pohádku pro děti plnou ňuňavých plyšáčků, ať na to nechodí. Vážně, malé děti nechce doma a držte se doporučení 11+ (já osobně bych to tedy ještě lehce zvedla). Je to divoké, je to ujeté, je to sprosté, někdy hodně sprosté, je to veselé, někdy dojemné, ale i úchylné a i když recenze nejsou příliš pozitivní (ale představení mělo teprve nedávno premiéru), nám se to líbilo! Pro mě představení mělo i velmi silné momenty, jen jsem litovala, že hluboké myšlenky nedostaly tolik prostoru, nebo byly možná hůře čitelné. Ale opět představení, kde jsem se vůbec netěšila na konec a klidně bych koukala ještě dál a dál. Ale dlouho jsem nebyla na takové bláznivině:-). To se nedá popsat, to se musí zažít.

BRATŘI NADĚJE

Naše hodnocení – rozhodně zařaďte v rámci dějepisu, až se děti budou učit o 20. století! Velmi se nám to líbilo!

Bratři naděje, představení divadla Minor o loutkohereckém klanu Kopeckých, kteří během 1. světové války hráli divadlo vojákům na frontě. Náročnější téma, ale opět moc poutavě zpracováno. A v dějepise jako když najdeš. Doporučeno dětem 9+.

HON NA JEDNOROŽCE

Naše hodnocení – se v rámci širší rodiny liší. Někdo říká „super, ale Pravomil v Dlouhé byl lepší“ (slečna Z.), někdo říká „jo, dobrý“. Já říkám ROZHODNĚ ANO, ale dodávám: nechoďte na to s mladšími dětmi, než je doporučeno, fakt ne. Budou se zřejmě bát a stejně to asi nepochopí.

Divadlo jsem konečně měla možnost vidět i já (děti to viděly už podruhé). A co bych k tomu řekla… Během představení jsem měla dost nepříjemné pocity. Tolik zla, zbraní, strachu… Myslím, že maminky holčiček, co čekaly na duhového jednorožce, asi byly překvapené (v sále bylo skutečně poměrně dost dětí, pro které představení dle mého úplně nebylo). Vážně, na toto představení nechoďte s mladšími dětmi. Minor doporučuje 10+, já bych se nebála to klidně zvýšit. Pro naše děti 13 a 11 to bylo tak akorát. Není to pohádka, je to představení o děsivé minulosti. Určitě děti proškolte, co se dělo zejména v 50. letech…

Zpět k tomu strachu, zlu a zbraním… Ano, bylo to nepříjemné, ale tohle byl prostě příběh našeho dědy! Tohle se dělo! Takto drsně, krutě, bez příkras. Mojí maminky se také nikdo neptal, jestli to na ni není až moc drsné, když dědu krátce po jejím narození zavřeli na 15 let za vlastizradu…Když musel pracovat v uranovém dole. Když dostával na výběr, jestli chce raději jídlo nebo světlo… Občas mi proletělo hlavou, jestli tomu chci děti vystavovat, ale proč jim zastírat, že se takové věci děly? Nemůžeme na ně přeci zapomenout a dopustit, aby se děly znova, protože….protože chvilka nepohodlí, kdy si musíme něco odepřít…

Velmi oceňuji následnou diskuzi s panem Kroupou z Paměti národa. Díky za jejich práci! Sál se sice takřka z poloviny vyprázdnil, ale ti, co zůstali, kladli skvělé dotazy. Hřálo mě u srdce vědomí, že je řada rodičů, kteří vedou děti k zájmu o dějiny a politiku. Děti byly boží! Nebály se ptát, měly přehled, byla radost to vidět.

PAST NA MYŠI

Naše hodnocení – toto představení Vinohradského divadla slečnu Z. nadchlo! Celkovou atmosféru umocnila i místa v lóži – doporučuji!

Jedná se o představení pro dospělé, kde na děti narazíte spíše sporadicky, ale pár jsme jich tam přeci jen zahlédli. Sama jsem se bála, jestli slečnu Ž (12). představení zaujme a musím říct, že jsem byla až překvapena jejím nadšením! Celkový zážitek umocnila místa v lóži. Zkrátka krásný divadelní večer jak se patří! Pokud vaše děti milují detektivky (u nás jedou tyto) a Agathu Christie, mohlo by se vám představení líbit. Jen buďte připraveni na to, že je to dvouhodinové představení a končí před 22 hodinou, tak ať vám děti neodpadnou:-)

PRAVOMIL

Naše hodnocení – rozhodně na to jděte! Představení je ale vhodné pro starší děti, které už mají povědomí o dějinách 20. století.

Představení Pravomil bývá mimo jiné i na programu festivalu Dítě v Dlouhé, nicméně co se věkového doporučení týká, dohledala jsem údaj 15+ (Dětských diváků s námi v divadle nebylo příliš a většina byla dle mého odhadu skutečně tak 12+. . Nemyslím si, že je třeba čekat do patnácti, pokud vaše dítě má povědomí o dějinách 20. století. Slečně Ž. se představení líbilo a řadí jej v žebříčku oblíbenosti dokonce na druhé místo za představení Past na myši a před představení Amberville (tam to tedy ale bylo těsné), což mě mile překvapilo.

Já jsem odcházela z divadla navzdory občasným rozpačitým recenzím nadšena. To téma je tak silné! Ačkoliv kritici vytýkají příliš černobílé zpracování (Zlo – dobro a nic mezi tím), myslím, že zejména pro mladšího diváka je pojetí velmi vydařené. Já osobně oceňuji celou scénu a hudební doprovod. A herci byli skvělí!

Před představením můžete využít i doprovodný program, na který je třeba se přihlásit. Ten začíná o hodinu dřív než samotné představení. Bylo to fajn, jen by nám bývalo stačilo méně času.

294 STATEČNÝCH

Naše hodnocení – rozhodně na to jděte, klidně i bez dětí! Představení je vhodné pro starší děti, které už mají povědomí o dějinách 20. století. Věkové doporučení je 12+ .

Heydrichiáda v kostce, představení, které vydá za nespočet hodit dějepisu! Oceňuji, že v sále bylo poměrně dost teenagerů, zřejmě i s pedagogy. Osobně bych ho doporučila jako doplněk středoškolského učiva, případně dětem cca 13+, které mají přehled o dějinách a nejsou přehnaně úzkostné. Myslím, že v našem případě bylo toto představení „tak akorát na hraně“ pro slečnu Z. (13), která je opravdu sečtělá a zvládá i náročná témata. Je to představení drsné, mrazivé, smutné, místy i vtipné. Slečna Z. hodnotí velmi kladně, nicméně představení Pravomil ji oslovilo více. Možná i proto, že v něm bylo možná trochu více laskavých míst.

Rozhodně vede k zamyšlení a uvědomění si spousty věcí. Představení i divadelní sedadla nesoucí jména všech 294 obětí jsou smutnou připomínkou toho, čeho je lidstvo schopné a jak snadno se manipuluje strachem. Zároveň vás přivede k zamyšlení, jak jednoduché je někoho odsoudit, pokud člověk není v jeho kůži.

Tip – divadelní představení spojte s krátkou procházkou k památníku Jindřišky Novákové, nejmladší účastnicí odboje a oběti v koncentračním táboře Mauthausen. Děkuji Gabriele Havlůjové za připomenutí tohoto místa.

Jaká představení oslovila vás? Napište mi do komentáře! Děkuji!

A prosba na závěr – prosím, choďme i na ta dětská představení vhodně oblečení… Učme děti, že jít do divadla je společenská událost, která si zaslouží lepší oděv něž děravé džíny a vytahanou mikinu. I když je to s dětmi náročnější, ne každý má finance na minikvádro a pod, ale alespoň tu košili by to chtělo…

A drobná reklama na závěr. Mé průvodce už máte? Jsou také skvělé! A rozhodně v nich najdete spoustu krásných výletů, které budou bavit i děti starší!

Zanechat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Filmy o minulém režimu (vhodné i pro děti)

Vánoční tipy

Mateřský restart