blog o cestování s dětmi

Jak dětem přiblížit dějiny – 20.století

V rámci našeho atypického domácího vzdělávání (více v tomto článku) jsme se s dětmi vrhli na 20. a 21. století. Při příležitosti inaugurace nového prezidenta jsme se rozhodli, že si vyrobíme časovou osu a všechny prezidenty zasadíme do kontextu dějin. A tak nás to pohltilo, že vám to musím doporučit! Bavilo to nás všechny a to několik dní v kuse!

A proč o tom vlastně píšu, jak to souvisí s cestováním? Až si budete dělat rezervaci na zahraniční dovolenou, vzpomeňte si na to, že cestování nebylo vždy samozřejmostí. Že se tu a tam našel nějaký debil, který si řekl, že bude králem všeho a zavřel lidi do klece. Už v protektorátu, kdy k nám naštrádoval Hitler, platil zákaz vycestovat. Co bylo před rokem 1989 netřeba zmiňovat. A já cítím, že my, rodiče, bychom měli udělat maximum proto, abychom vychovali další generaci, která se z některých chyb poučí a nebude je opakovat. Ale teď už k našemu projektu. Pozn. Nejsem dějepisář, tak se omlouvám za případné nepřesnosti. A také zdůrazním, že vše je sdíleno se souhlasem dětí, jakožto autorů.

V závěru článku připojím i tipy na knihy/filmy apod. Ale teď už k našemu projektu.

Prezidenty jsme si hezky zarámovali. Pasparty a rámy, Bágl a spol:-)

A pak už to jelo… jen podotknu, že zdaleka nejsme u konce! Chybí nám rozpracovat 1. a 2. světovou válku včetně protektorátu, rok 1948… Ale makáme na tom.

Mnichovská dohoda

Mimochodem, Mnichovská dohoda… O nás bez nás… Krok, který měl předejít 2. světové válce? Nějak to tehdy nevyšlo… Vlk si uhryznul a dostal ještě větší hlad. Mimochodem, tuto knihu od Jany Poncarové doporučím všem, kdo cítí potřebu si některé historické mezníky zopakovat a netroufají si na složité historické knihy.

Postřelení Jana Opletala při demonstracích proti Mnichovské dohodě

Uzavření vysokých škol nacisty na tři roky…

Povinnost nosit židovskou hvězdu od 1.9. 1941 (a zde dům Anne Frank)

Pojďme si připomenout i jakou roli už tehdy hráli hoaxy… a máme je tu zas a znova… A mně jde pořád ještě mráz po zádech z výkřiků, které jsem zaslechla na záběrech ze sobotní demonstrace na Václaváku („Táhni domů, ty žebráku ukrajinská“).

Úryvek z knihy Jany Poncarové

Atentát na Heydricha, Kubiš a Gabčík

Měnová reforma

Varšavská smlouva

Okupace a sundávání cedulí s názvy ulic

Jan Palach a jeho protest proti okupaci

Tajné poslouchání Rádia Svobodná Evropa a šmírující STB s velkýma ušima a očima…

Auta z bazaru byla dražší, než nová auta, na která byly pořadníky… První metro…

A jaké knížky a filmy bych k tomuto tématu doporučila?

Přečetli jsme s dětmi (nyní ve věku 9 a 11) už spoustu knih s válečnou tematikou. Samozřejmě záleží na věku dítěte, nicméně většina z knih je dle mého vhodná již pro děti na prvním stupni, zejména pokud je čte rodič s dětmi. A protože nejsem knižní influencer, doporučím blogy, kde jistojistě najdete skvělé recenze a doporučení: Veronika Peslerová, Mravenčí chůva nebo FB profil Knihy dětem.

Které knihy se nám líbily nejvíc? „14- 14, přátelství napříč staletími“ a “ Jak Hitler ukradl růžového králíčka.“ Obě knihy jsou citlivě napsané. Do knihy „Říkali mi Leni“ jsme se nemohli déle začíst, vzali jsme si ji k ruce víckrát a až poslední čtení nás totálně vtáhlo do děje. Velmi povedené jsou i komiksy („Deník Anne Frankové“, „Sibiřské Haiku“, „Rodinné tajemství“ či „Hledání“. Pohodové čtení je i trilogie Nadi Revilákové, která se historie zlehka také dotýká. V knihovně na nás ještě čeká série Kdysi, Potom… a také novinka Tajemství v lahvi, na kterou se moc těšíme. Z období Samotové revoluce zmíním knížku „Fany byla přitom“ (a film „Fany a pes“). Slečně Žloutkové se velmi líbila i kniha „Jiná, ale pořád já“).

A z filmů či seriálů?

Určitě doporučím, ale pozor, raději se nejprve podívejte bez dětí, seriál Válka a já na Déčku. Skvělý je i seriál Vyprávěj, který mapuje historii ještě před okupací v roce 1968 až po Sametovou revoluci. U tohoto seriálu je však potřeba počítat, že není cílen primárně na děti, takže pozor, propálí se zde existence Ježíška a také je tu více milostných zápletek. Pokud chcete dětem přiblížit období Mnichovské dohody a protektorátu, tak se nabízí seriál Vlak dětství a naděje. My jsme vše výše uvedené s dětmi viděli poprvé cca v 8 letech. Rok 1968 přiblíží samozřejmě i Pelíšky. Já nevím, už mě nic nenapadá, budu ráda i za vaše tipy!

A jaké knížky se nám už několikrát vyplatilo mít při ruce a nemuset do knihovny?

A výlety jsou samozřejmě pro poznávání historie ideální! Jeden takový tip najdete i v tomto článku o putování za řopíky.

Jana

Zanechat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Filmy o minulém režimu (vhodné i pro děti)

Vánoční tipy

Mateřský restart