Já nevím jak vy, ale já cítím v kostech, že se na nějakou dobu zase nehneme moc daleko od domova. Tímto se omlouvám těm, co čekají na výletní tipy. Nemohu příliš sloužit. Můj jediný výletní tip by totiž zněl asi takto: běžte do lesa, běžte ven, běžte někam, kde „nic není“ a zjistíte, kolik tam toho je… Možná budete překvapeni. A děti vám jistě pomohou tu krásu a pestrost vidět, mají na to dar! Raději tedy využiji prostor pro sdílení toho, co s dětmi doma číst, hrát a na jaké filmy se koukat.
Tady ještě důkaz toho, že nemusíte zrovna na Pravčickou, Křivoklát nebo na Stezku v korunách, stačí prostě jít a mít oči dokořán.
Ale teď k těm knížkám. Toto je naše povánoční čtení. Další knižní tipy najdete ve starším článku Co s dětmi čteme. Nutno podotknout, že řadu tipů jsem našla na blogu Pesleří, u Mravenčí chůvy nebo na profilu Knihy dětem. Jen podotknu, že normálně chodíme do knihovny. Teď si ale dopřáváme radost v podobě knih… a já je s radostí pak nastěhuju na chaloupku do knihovny pro hosty.
KNÍŽKY PRO SPOLEČNÉ ČTENÍ S DĚTMI
Jestli si na něco nedám sáhnout, je to společné čtení s dětmi, hlavně před spaním. Čteme dlouho, každý den a je to super! Když Brácháč při čtení usne, vezmeme si se Žloutkovou ještě své knihy a čteme spolu dál každá to své. Jen připomenu, že dětem je 7 a 9 let. Toto letí….když jsem začala psát tento blog, bylo jim necelé 2 a 4!
Tak jdeme na to:
Objevili jsme tyto knihy záhad , které jsou pro mě objev roku a kterými jsme poslední týdny začínali naše společné čtení. Každý večer před čtením 2-4 záhady. Poslední díl, který vyšel nedávno, je za mě naprostá pecka. Záhady mají totiž přesah do věd a u každé je i vysvětlení, případně i pokus. Mně se na těch knížkách líbí, že můžeme diskutovat, popustit uzdu fantazii, zapojit logiku, popřemýšlet si…
Knížka, která vzala na srdce asi hlavně mě (umím si to přiznat:-)), ale líbila se i dětem (více tedy Žloutkové) tak, že jsme si koupili další díl, byla Anna ze Zeleného domu. Pokukovala jsem po té knize dlouho a vůbec nechápu, že mě celé dětství a dospívání míjela. Jestli jste třeba milovali stejně jako já Malé ženy, tohle bude právě pro vás. Je to spíše dívčí čtení, ale náš hoch to vzal na milost.
Nenáročné, milé čtení, to pro nás byly knihy Stela a 16 Huskyů, Stela v zemi tučňáků a Báječná škola pana Scotta.
Další kniha, která nám nesměla jako budoucím horolezcům chybět, je kniha Everest. Přiznávám, byla jsem lehce zklamaná z nevyužitého potenciálu, za mě tam bylo možná až moc detailů a celé bych to napsala jinak:-))), ale dětem se kniha líbila a má moc hezké ilustrace.
Moc hezké, napínavé i dojemné čtení, ale ne žádný krvavý dramata, to byla další knížka od Astrid Lingrenové – Rasmus tulákem.
Pokud hledáte něco, u čeho úplně vypnete a vaše děti milují fekální humor, možná vás osloví kniha Nedráždi bráchu bosou nohou. My jsme to dali za jeden večer, zasmáli se, i když na mě osobně tam toho slizu a kakání a čůrání bylo až moc, ale zas to byl takový oddych číst v tomhle dokonalém světě o dětech, co se rubou, říkají si zadek a Mimoni, o rodičích, co počítají do tří…Takže zvažte, jestli to je kniha pro vás, u Nevýchovy by neprošla. Já na ní překvapivě ráda vzpomínám.
Také jsme dočetli třetí díl Prašiny, který se nám líbil víc než ten druhý, ve kterém jsme se ztratili. Ale jedničku nic nepřekonalo! Tuto knihu ale doporučím dětem starším, dle mého ideálně 10+.
CO ČTEME TEĎ, TAKŽE TĚŽKO SOUDIT, ALE VYPADÁ TO VELMI SLIBNĚ
Konečně na ni došlo, na knihu od Krkavčí matky Ágnes a zakázaná hora. Bránila jsem se jí, protože mě osobně příliš nelákala (sobecky se vyhýbám scifi a knihám typu Harry Potter), ale máme za sebou pět kapitol a vážně se těším na večer! Přijde mi, že je psána o našich dětech, tak jak jsou v úvody popsány -děti, které milují lezení po stromech, bunkry a v každém šutru vidí potenciál. V řadě pak čeká novinka od Petra Huga Šlika Ztracen na nevděku, to je zas úplně jiný soudek. Ale my máme knihy od tohoto autora rádi a už jsem o nich psala posledně.
KOMIKSY, KTERÉ PŘEČETLA ŽLOUTKOVÁ
Pokud vaše děti úplně neholdují četbě, nabízí se možnost jít cestou komiksu. Toto jsou komiksy, které plus minus od Vánoc přečetla Žloutková. Její TOP jsou Záleskautky, Jasmína, Tajemství starého domu, Lapka (už k nám míří další díly) a vše od Rainy Tengelmaierové. A samozřejmě Čtyřlístek, ale ten asi ani fotit nemusím. A já jsem moc ráda, že se z komiksu Jak vycvičit draka dostala i k četbě jako je Deník Anny Frankové.
Ráda bych se zastavila u komiksu, který naprosto předčil mé očekávání a to je tento- Cesta do divočiny. Jestli máte doma velkoformátovou knihu Mapy, tak Cesta do divočiny je ze stejné série. Ano, je to kniha nákladnější, ale já jsem byla opravdu překvapena, jak moc zaujala! Kéž by takových knih bylo víc!
A pak je tu ještě jeden komiks, který se ukázal jako TOP komiks našich dětí. Komiks, ve kterém se potkává trénink čtení, tvůrčího psaní a výtvarky. Udělej si vlastní komiks je náš hřeb měsíce!
A v neposlední řadě bych vám chtěla ukázat toto leporelo Dějiny udatného národa. Opět velký úspěch, možná větší, než jsem čekala. Rovnou jsem k 9 metrů dlouhému leporelu objednala i hru. Děti si ji zahrají s chutí, ale pro mě lehké zklamána.
PŘEČTENÉ NEKOMIKSOVÉ KNIHY MADAM ŽLOUTKOVÉ
Kdo by to byl řekl, že ještě před rokem přečetla tak knížku za půl roku… Kromě komiksů zvládla od Vánoc i tyto knížky. Vždy na ní poznám, jaké knížky ji nejvíc pohltí. Ale jo, jsou to prostě ty „blbosti“ od Davida Williamse, co si budeme povídat. Ale pozor, i Fany byla při tom byla pecka! Ten film Fany a pes jsme už také viděli asi pětkrát. Chlapec v pruhovaném pyžamu má rozečtené, ale prokládá to lehčím čtením. Karlík a továrna na čokoládu zhltla jako tabulku čokolády.:-)
CO ČTE NÁŠ PRVŇÁČEK
Na rovinu říkám, naše děti před nástupem do školy nečetly. Neučila jsem je to, neměly potřebu, možná znaly pár písmenek, už ani nevím. Takže se v případě Brácháče nejedná o žádnou náročnou četbu. Ale já jako hrdá matka sleduji pokroky. Důležité je dítě nalákat. U nás platí to, že knížka musí být roztomilá:-). Na plné čáře vyhrávají Zprávy z pelíšku a Králík je taky jenom člověk. Jo a Králíček Petr, samozřejmě, protože ten film jsme viděli asi 10x. Ač nemám v lásce animáky a oživlé plyšáky ve filmu, tenhle film se líbil i mně! A to hodně.
Uf, asi jsem na něco zapomněla, ale je toho tolik! Teď se moc těším na další várku knih, která už je na cestě. Ale o těch zase příště.
Jaké hry hrajeme jsem popsala tady. Nově k nim přidávám hru Karak, která se stala velmi oblíbenou!
Tady najdete článek, jak si zpestřujeme distanční výuku.
A tady pár filmových tipů.
Zanechat komentář