Po dlouhé době jsem dostala chuť sepsat článek typu eintopf, čili mraky témat dohromady, od tipů na výlety, přes knižní tipy a obsah batohu až k naší chaloupce. Snad v něm najdete inspiraci!
NAŠE NOVINKY DO BATOHU A CO ZABALIT NA VÝLET S DĚTMI
Tohle je věc, ze které mám fakt velkou radost. Koupila jsem si ji sama jako povánoční dárek, nebo jako dárek k blížícím se narozeninám, prostě čistá radost hlavně pro mě! Když jsem ji vybalila a pyšně ukázala muži, zeptal se, jestli máme novou urnu? Je to termonádoba na jídlo a já si říkám, jak jsem bez ní mohla těch 40 let žít?
To vám je taková paráda vyrazit na výlet v době oběda, ujít pár kilometrů, sednout někde v lese a vytáhnout palačinku, polívku, zapečené těstoviny, rizoto a prostě se najíst v lese! Jestli máte děti v tom telecím věku jako já, kdy už prskají, že nikam nechtějí jít (jako ona Žloutková prská, ale po pěti minutách chůze je nadšená a po výletě se tak z 90% ptá, jestli tam můžeme jít zase, jak to bylo super), můžete je dokonce nalákat naprosto nevýchovně na punk hotdog uprostřed lesa. Ha! Jen si přibalte ideálně bryndáky, neb ten stres, že si děti zasviní ty krásné lyžařské bundy:-))).
Nádobu jsem si koupila u Evy z Pro malé dobrodruhy, ne, tohle není žádná placená reklama. Eva byla tak hodná, že mi i natočila video, jak se z nádoby dá jíst lžící:-))), neb má představivost je mizerná. Urnu jsem samozřejmě hned otestovala, nalila do ní horkou vodu, postavila ji před barák na volno a po 3 hodinách v mrazu měla voda stále 70 stupňů. Na prvním výletě jsem otestovali gulášovku a ta polívka byla po 2 hodinách chůze fakt horká, že jsme ji museli nechat vychladnout. A ty palačinky, za ty jsem se stala the best matka roku! Nádobu jsem koupila 3/4litrovou, vejde se do ní 5 naběraček polévky, za nás akorát.
Další udělátko, které mám nově v batohu je alufólie. K tomu mě nakopla Maruška Děvče z hor. Člověk nikdy neví, co se v zimě na výletě může stát, kdo se kde zraní, vyráchá nebo počůrá:-)).
Zas a znova apeluji na přidání čelovek do batohu. Prcky baví s čelovkama chodit a vy nikdy nevíte, kde se zdržíte. Stmívání je velmi zrádné. Já je zapínám v zimě při cestě po krajnici klidně v 16 hod, protože ze zkušenosti řidiče vím, že ač se nám zdá, že je ještě světlo, tmavé postavy na silnici nejsou příliš vidět. A v lese je super, že má člověk přehled, kde má děti. Čelovky jsou parádní věc i na večerní lyžování nebo bobování. Další nezbytností je powerbanka včetně kabelu (haha, ať na ni nekoukáte jak zjara, že ji nemáte jak propojit s mobilem jako já:-)). Zejména v zimě se mobily vybíjí někdy až překvapivě rychle.
Co dalšího zabalit do batohu najdete ve starším článku Jak se chovat na výletě (najdete tam i rady, co dělat, když přijde bouřka, jak správně krmit zvířata apod.)
Pokud vyrážíte s dětmi na hory teď v zimě, opráším i další články, co vzít s sebou na hory – koho by napadlo brát si s sebou třeba bábovičky na písek nebo lyžařské brýle pro děti, když nelyžují, že?
Co zabalit na hory s malými dětmi
Co zabalit, když jedete s dětmi na hory
Jedete na hory? Bábovičky s sebou!
VÁNOČNÍ POHODA NA CHALUPĚ
Ne, nechci se chlubit, jak krásně jsme se měli. Chci vám ukázat pár tipů na lowcost záležitostí, které můžete s dětmi vyrobit. Vánoční hvězda nebo vánoční stromeček z větviček donesených z výletů jsou super! Svícínek z obyčejné zavařovačky ozdobený ozdobou ze starého kartonu nebo samotvrdnoucí hmoty poslouží a ještě při výrobě zabavíte děti. Nejvíc pyšná jsem na matrace, které na chalupě všude máme. Jsou to staré matrace z postýlek, samozřejmě vyprané a mnou obšité. To poleženíčko u krbovek je paráda! Jasně, celý život jsem toužila mít pec, ale nejsou love, není pec, musí stačit matrace. Někdy stačí radovat se z mála a své sny lehce poupravit.
Největší odměnou nám bylo to, že poslední den nám napadl poprašek sněhu. I s malým kašpárkem se dá hrát divadlo:-)), takže děti naběhli a bobovaly i v lehkém dešti. Ocenila jsem nepromokavé beranice Didriksons a bundy s vysokým vodním sloupcem Hannah a Nordblanc. Letos jsem se rozhodla neškudlit na funkčním prádle, které se u nás v rodině vždy dědilo a nebo jsem kupovala obyčejné z Tchibo. Šla jsem do Hally Hansen. Sice pálka jak prase, pardon, ale ta představa, že se děti nachladí mě letos děsí víc jak kdy jindy.
VÁNOČNÍ KNIŽNÍ NADÍLKA
Ježíšek u nás letos nechal strašně moc knih, protože snad nikdy jsme toho nepřečetli tolik jako v 2020. Nedám dopustit na večerní čtení dětem, které často trvá i víc jak hodinu. Tady malá ukázka z toho, co se u nás objevilo. Další knižní tipy najdete v článku Co s dětmi čteme.
Včera jsme vyzkoušeli knihu Záhady a řeknu vám, fakt paráda! Doporučím dětem cca 5+, ale možná i s mladšími, nemám odhad. Každý si v tom najde to své. Krásně zapojíte logiku a fantazii, je to i sranda a vaří se u toho mozek. S menšími dětmi je fajn i kniha s idiomy Levou zadní od Mariany Tutschové (zapomněla jsem nafotit titulní stránku, ale jsem líná to fotit) nebo Stela a 16 huskyů – na fotce pokračování Stela v zemi tučňáků. V podobném duchu pro podobně staré děti je i kniha Škola pana Scotta. Já sama se moc těším na Tajemství hrobaříků i na Děti z naší vily (někde jsem četla srovnání s knihou Děti z Bullerbynu), ale nejprve musíme dočíst Prašinu 3. Anna ze Zeleného domu byla nádherná knížka, která se líbila jak dětem, tak mě, je to takové dojemné spíš lehce dívčí čtení. Jestli bych měla jmenovat dvě knihy za poslední měsíce, které zanechaly stopu, tak je to právě Anna ze Zeleného domu a Bratři Lví srdce (to je ale drsná, hodně drsná kniha). Chlapec v pruhovaném pyžamu je určitě pro děti starší. Já jsem si knihu raději přečetla nejprve sama. Přišla mi velmi citlivě napsána, přesto jsem zaváhala, jestli jí Žloutkové předat. Tak jsem jí ve zkratce řekla, o čem je, protože se ptala, vložila jsem ji do knihovny a včera jsem zjistila, že ji čte. Tak uvidíme…
VÁNOČNÍ VÝLETY
Asi nikoho nepřekvapí, že jako vlk samotář preferuji výlety, kde nepotkáváme davy lidí. Koronavirus opačnému trendu nepomohl, na to jsou vzpomínky na loňskou lednovou hospitalizaci s Brácháčem, kdy byl několik dní na závislý na kyslíku, jsou moc čerstvé. Takže se tu a tam prostě pozastavím, proč se všichni ženou na všechna ta profláklá místa a diví se, že se ta místa pak musí zavírat. Já jsem moc ráda, že se nám ťuk ťuk daří plánovat výlety tak, že potkáváme minimum lidí. Některé výlety jsme prošli z průvodce Toulky s dětmi v báglu – Českosaské Švýcarsko a okolí nebo jsme prozkoumávali další a další trasy. Můj ručně psaný průvodce na chaloupce už se začíná krásně plnit a já se moc těším, až zase budu moct plánovat dovolenou hostům na naší offline chaloupce. Tady malá ochutnávka, jaké to u nás máme.
VÝLET OD CHALUPY NA VYSOKÉ LÍPĚ
VÝLET Z HŘENSKA DO JANOVA
VÝLET DO PRYSKU
VÝLET OD CHALOUPKY NA DOLSKÝ MLÝN A KAMENICKOU STRÁŇ
VÝLET NA OLEŠSKÝ RYBNÍK – btw. věděli jste, že staré pečivo je pro kačeny jako fast food? Jak a zda správně krmit zvířata se dočtete i zde.
VÝLET NA RYSÍ STEZKU A PRAVČICKOU (AŽ K NÍ JSME NEDOŠLI, NĚKDY NENÍ TŘEBA DOJÍT DO CÍLE)
A kdo dočetl až sem, ten si zaslouží informaci jako první. 11.1. slavím narozeniny. Bude mi 40. To si žádá nějakou oslavu! Bude akce. Kdo ještě nemá průvodce Toulky s dětmi v báglu – Rakouské Alpy a okolí, ať si udělá poznámku do kalendáře, bude šance ho koupit za lepší cenu! Zásoby druhého průvodce Toulky s dětmi v báglu – Českosaské Švýcarsko a okolí se opět dramaticky tenčí, tak pokud ho ještě nemáte, neváhejte!
Pešule, krásný článek! Opět! Tak přeju všechno nejlepší do nového roku a především to zdraví, byť to zní jako klišé. A hlavně teda 40! To se oslavit musí.. Z.