blog o cestování s dětmi

Co zabalit, když jedete s dětmi na hory

Co přibalit do zavazadel, pokud míříte s dětmi na hory, je častým námětem článků. Nerada bych se opakovala, ale nedá mi to. Nemusíte se však bát, nebudu tu na vás chrlit placenou produktovou prezentaci, rozebírat vodní sloupce, helmy ani páteřáky, ba ani všechny možné funkční vrstvy, za které necháte v obchodě majlant a bojíte se je dítěti obléknout, a když už najdete tu odvahu, zjistíte, že vám z toho všeho dítě vyrostlo:-). Ale naopak, díky mně dokonce třeba i ušetříte! A pokud doporučím nějaký produkt či značku, tak jen proto, protože jsem o něm/ní skálopevně přesvědčena. 

Nejdřív vás ale trošku naladím:-). Jsme tu! 14 dní na Kvildě! Brácháče trápil dlouhodobě kašel a nachlazení, tak jsem bouchla do stolu a řekla jsem DOST! Ve škole jsem Žloutkové domluvila  homeschooling, zavařila jsem kvanta jídla, pobalila půl domácnosti a vyrazila s nimi směr čerstvý vzduch! Ať to stojí, co to stojí, investice do zdraví je tou nejlepší investicí a basta! A víte, co je strašně fajn? Že tu člověk řeší prostě jen ty děti. Žádné vaření, žádní praní, nakupování, uklízení… prostě se jim věnujete na 100% a vaší mysl neodvádí žádné pípání spotřebičů… Tady se ten čas tak nějak zastaví, nikam nespěcháte, žijete jen okamžikem. A je to paráda! Možná je to tím, že se z vás na čas stává zase dítě?

Tak pojďme na to. Co balím do zavazadel já a nedám na to dopustit?

  1. NÁVLEKY NA NOHAVICE

Tak to je můj objev roku! Vloni jsem nezvládla Žloutkové koupit nové oteplováky  a kamarádka mi půjčila své návleky na nohavice, které používá na běžky, ať jí ty oteplováky prostě nastavím. A řeknu vám, to je věc! Díky nim dítěti nejenže neleze sníh do bot či nohavic, ale prodloužíte si dík nim životnost oteplováků mimimálně o jednu sezónu! A to se vyplatí:-). Najednou totiž neřešíte, jestli by neměla být nohavice o pár cenťáků delší. Prostě narazíte návleky a hotovo:-).  Takže návleky už mají oba dva a teď si je ještě objednám já. Ne že bych rostla do výšky (soustředím se na růst do šířky), ale kdo s dětmi poctivě bobuje a brzdí a prolézá závěje, zná určitě ten pocit mokrých holení:-).

2. REFLEXNÍ VESTY

Jo, obě moje děti vypadají na sjezdovce jako popeláři. Ale jsou krásně vidět a to se počítá! A co víc? Reflexní vesty nosí, i když jdeme třeba pozdě odpoledne bobovat. Nemusíme pak řešit, když se zdržíme na svahu, v hospodě, v lese, kdekoliv a pak se vracíme tmou domů po silnici.

3. BLIKAČKY NA KOLO NEBO ČELOVKU

Krom návratů ze svahu, lesa či hospody je oceníte i jen tak třeba při bobování. Jízda s čelovkou, blikání do sněhu, honička za světýlky, koho by to nebavilo?

4. LYŽAŘSKÉ BRÝLE I PRO NELYŽAŘE

Bez nich se neobejde žádné pořádné bobování! Zejména malé děti nejsou úplnými milovníky sněhu v obličeji a takové brýle jsou velkou pomocí pro ty zhýčkanější. A my to smažíme tak, že se za námi zvedají sněhová oblaka:-). Náš Brácháč sníh vysloveně nesnášel. V roce, ve dvou letech, jak mu to přišlo do obličeje, tak končil. A já s ním. Meine Nerven, že:-).  Brýle a kukla bylo jediné řešení, jinak vřeštěl. Teď nám hoch zmužněl a vrhá se do sněhu hlava nehlava. Čili naděje pro řady dalších zoufalých rodičů, kteří se celí klepou, až vyrazí s potomkem bobovat a děťátko začne vřeštět, když na sníh jen šlápne:-).

5. LYŽAŘSKÉ POSTROJE PRO ZAČÍNAJÍCÍ LYŽAŘE

Hodně kontroverzní téma, lyžařské postroje jsou často kritizovány lyžařskými instruktory. Je jim vytýkáno to, že se na ně dítě pak příliš spoléhá, že ztrácí svou jistotu, odhad a lyžovat se vlastně nenaučí. A kdo potřebuje postroj, neměl by lyžovat. Žloutková se naučila lyžovat bez něj, nikdy jsem o něm vlastně ani neuvažovala. S Brácháčem je to jiné. Ten díky postroji jistotu právě získal! Stačil mu ten pocit, že ho jistím (totálně na volno, s prověšeným postrojem) a prostě jel a lyžování si užíval. A já jsem byla schopna už vloni, když jim bylo 5 a 3, zabezpečit na svahu oba dva. Pokud se rozhodnete si postroj pořídit, rozhodně doporučím Wedze, který se jednoduše nandavá a má takové super plastové držátko, kterým si dítě přidržíte třeba ve frontě na vleku apod. Nenutím, nepřemlouvám, každý, ať se k tomu postaví tak, jak uzná za vhodné. 

6. KVALITNÍ RUKAVICE

Jsou dvě věci, na kterých trvám. Nepromokavé oblečení a kvalitní rukavice. Jak jde o rukavice, neznám bratra! Reima, Didrikson nebo Ziener! Když jsme totiž vloni zažili na Kvildě ty největší mrazy, během kterých jsem si musela já sundavat své rukavice asi 10x do hodiny a dýchat si na zmrzlé prsty, Žloutková měla své Reima rukavice celé omrzlé, zvenku křupavé, ale uvnitř úžasně teploučké. Teď už je mají oba dva a rozhodně mi těch peněz není líto.

7. CO PŘIBALIT NA HRANÍ

Obvykle si děti berou tolik hraček, co se jim vejde do malých batůžků. S duplo panáčky či playmobilem se dá skvěle hrát i venku! Co třeba postavit pro ně iglú?

Na dlouhé večery nikdy nezapomenu pro každého přibalit prázdný sešit, jedny omalovánky, fixy, kostičkovaný papír na piškvorky a nově jedeme v Prší, Černém Petru nebo Dámě (ta je placatá nezabere moc místa). Ale čím méně hraček, tím lépe. Oni se vždycky nějak zabaví!

8. CO PŘIBALIT DO LÉKÁRNIČKY

Jako ostřílená matka, která zažila všemožné bolesti uší, laryngitidy a další nešvary doporučím nezapomenout přiřadit do klasické lékarničky kromě léků na laryngitidu a Otipaxu na bolavé ouško, hlavně látkovou plenu, kapesníček a igeliťák na Priesnitzový zábal na krk, který považuji za zázrak.

9. CO K JÍDLU

O tom, jak se vybavit na dovolenou jídlem, jsem psala již zde. Když vyrážíme na lyže, nezapomenu mít dostatečně velkou zásobu malých svačinek, co se vejdou do kapsy . Ať už to jsou  ovocné „cucavky“, čili ovocné přesnídávky s cucátkem, které v ruce na svahu krásně zahřejete, raw tyčinky nebo pro případ nouze hroznový cukr.

Ale to hlavní, na co nesmíte zapomenout: dobrá nálada, přátelé! Budete ji potřebovat. S dětmi to není vždy tak, jak si člověk vysní. Jen smích, závěje a pohodička. Pobyt na horách přináší i pekelné okamžiky, kdy dítěti navléknete 150 vrstev, pot vám teče po zádech a jen co vyjdete před dveře, slyšíte „Kakat ci“ či případně „Domu ci“.

Takže placatici s sebou!

4 komentářů

  • Tak to kakani me rozesmalo, pardon, ale rehtam se tady večer v posteli, díky za zvednutí nálady ????

  • Taky se bavím 🙂 krásný článek… přeju ať si to pořádně užijete a dobrá nálada vydrží vám i dětem pořád (případně, ať je placatice stále po ruce :-))
    S funkčním prádlem to mám stejně, úplně nám stačí punčocháče a rolák z Lidlu 🙂 jen ty rukavice bych ještě potřebovala nějaké lepší, tak děkuji za tip… věděla byste, jakou máte velikost? ráda bych je objednala, děti mám stejně staré, tak by to mohlo být podobné.

  • Díky Zuzky! A Zuzko T., tak jsem koukla na ty rukavice. Ty od Zloutkove netusim, co je za cislo. Ani nemaji uvnitr beranka, vypadaji zespodu jak softshellove a i tak jsou super vodeodolne a teploucke. Brachacovi jsem vzala s berankem, vel 4. Jsou mu vetsi, ale stejne nepouziva na nic ruce:-D. Myslím, že Zloutková by je snesla asi také, max. vel 5. Mam je i nafocene, tak se pripadne ozvete na email a ja vam poslu fotky.

  • Dobrý den, Jani, máte nějakou konkrétní ověřenou značku dětských návleků, prosím?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Zimní Alpy/Dolomity s dětmi

Tre Cime (3 Zinnen), Kronplatz a Cortina d’Ampezzo

Máma a dcera II.- 5. den: Güéjar Sierra