blog o cestování s dětmi

Zážitek pro celou rodinu- do Curychu nočním vlakem

Za článek děkuji Karle z Červené propisky! Takže pokud na tomto blogu jste, abyste si dělali dobře z mých hrubých chyb, tento článek číst nemusíte.:-) Mimochodem, knihy od Červené propisky znáte? Máte? Doporučuji! Zrovna vychází nová kniha procvičování vyjmenovaných slov pro děti, na kterou si dělám zálusk! Tu můžete dětem přibalit do vlaku!:-)

Ale teď už ke článku od Karly.

Noční cestování Praha-Linec-Curych v lůžkovém voze

Když jsme plánovali cestu do Švýcarska, automaticky jsem hledala letenky. Pak mi ale vyjela dobře mířená reklama od Českých drah. Já si vzápětí nostalgicky zavzpomínala, jak jsem vždycky v dětství toužila jet na dlouhý výlet v lůžkovém vagonu. A proč si tento dětský sen konečně nesplnit? Jakmile si vezmu něco do hlavy, nic mě nezastaví. Manžel byl nejprve proti, protože mu připadalo šílené strávit 14 hodin ve vlaku, ale teď mi děkuje za úžasný zážitek.

Po pár minutách hledání mi vyjel tento spoj. Pozor však na jednu věc, na e-shopu Českých drah jsou dvě stejná spojení pod sebou, ale jen u jednoho se dá zakoupit jízdenka online (netuším, proč to tak je). Některé jízdenky už byly v požadovaném termínu vyprodané, a tak jsem tam měla jen možnost „lůžko deluxe“. Později jsem zjistila, že jsou v lůžkovém voze jen tři kupé deluxe. Za dva dospělé a 5leté dítě jsem platila cca 6.200 Kč. (pozn. S dětmi v báglu – zdá se vám to hodně? Nezapomeňte, že v ceně máte a) nocleh a b) dopravu c) mega zážitek!) Na to taky pozor – platila jsem jen dvě jízdenky (děti do 6 let totiž neplatí), ale tři lůžka. Z toho jsem byla trochu zmatená a raději si ověřovala, jestli nám jedna jízdenka nechybí. Vše bylo v pořádku a mohli jsme vyrazit. Zarezervovala jsem pro nás tedy celé kupé (pro tři osoby). Některé spoje to však mohou mít odlišné, to se dočtete na e-shopu.

Do lůžkového vozu vás jen tak nepustí, takže si připravte do ruky jízdenky i místenky (na ta lůžka). Paní průvodkyně, která se stará jen o cestující v tomto vagoně, nám říkala, že je lepší mít jízdenky vytisknuté, kdyby přišla kontrola, tak ať je může v klidu předložit (po celou dobu cesty je má u sebe, vrátí vám je se snídaní). Vlak přijel asi 15 minut před plánovaným odjezdem. Po nástupu k nám průvodčí přišla a vše nám ukázala (světla, zásuvky, klimatizaci, kartu apod.). Co mě velmi mile překvapilo, byla právě již zmíněná karta, kterou si můžete kupé zamknout. Díky tomu si můžete zajít do jídelního vozu na večeři nebo drink a nemusíte s sebou nic (kromě peněz) tahat. Berou i karty a otevřeno mají, tuším, do 22 hod. Pak se musíte vrátit do kupé a lůžkový vůz se zamkne, aby tam jiní cestující nechodili. Večeři jsme si dali a byla skvělá, ceny nijak přemrštěné (pro představu: dva šťavnaté řízky s bramborovým salátem za 199 Kč, gulášová polévka s pečivem za 69 Kč, nealko Birell za 39 Kč), takže doporučuji.

A teď zpět k vybavení kupé. Deluxe kupé má tři lůžka a vlastní koupelnu. To nám doslova spadla brada, protože jsme nečekali, že se osprchujeme. Sice jsme se koupali před cestou, ale ten den bylo snad 35 stupňů, takže jsme se i tak zapotili a sprchu uvítali. Pokud kupé nenaplníte, můžou vám tam dát osobu stejného pohlaví (to se zaškrtává i v objednávce). Netuším, jak to je, když kupříkladu cestuje matka se synem. Kdo bude tedy ten třetí? S malým dítětem, pokud se vejdete, můžete být na jednom lůžku.

Lůžka mají pohodlné matrace, které jsou potažené omyvatelnou vrstvou. Prostřední a horní lůžko má zábranu, která se dá sklopit. Není ale zase tak dlouhá, takže bych nedoporučovala tam ukládat menší děti. Ložní prádlo krásně vonělo a peřina uvnitř vypadala nově. Všechna lůžka se dají sklopit ke zdi. Pod spodním jsou tři sedačky (využili jsme při snídani). Naproti lůžkům je již zmiňovaná koupelna a nad ní úložný (a popruhy zajištěný) prostor na zavazadla, takže přes ně nemusíte přeskakovat. Na každé posteli byl připravený balíček, obsahuje: pantofle, kartáček, pastu, špunty do uší, mýdlo, sprchový gel (snad jsem na nic nezapomněla). V držáku u postele byly rovněž neperlivé vody. V koupelně je ručník i toaletní papír. Dveře si můžete zamknout a na nich je kukátko, takže si můžete ověřit, kdo na vás klepe, což shledávám skvělé.

Jízda nám utíkala rychle. Doporučuju zabalit si menší tašku na nezbytnosti. Já na to prozíravě myslela, takže jsem byla ráda, že nemusíme otevírat kufry. Měla jsem tam: gumičku na vlasy, pyžamo, kartáček, pastu, spodní prádlo, krém na obličej, odličovací ubrousky, sluchátka, knížku, nabíječku, svačinu a mikinu. Syn usnul kolem půl desáté, já s manželem nějak po půlnoci. Překvapilo mě, že tento spoj čeká tři hodiny v Linci. Vzbudila jsem se synem kolem šesté ráno, manžel až na snídani, kterou nám paní průvodčí přinesla v 7 hod. Snídaně byla naprosto luxusní. Večer jsme si mohli zvolit, zda chceme sladkou, anebo slanou snídani. Zvolili jsme sladkou a nápoj čaj (druhá možnost je káva). Dostali jsme na tácku tři ovocné čaje a opočenské jogurty. Ve snídaňových krabičkách bylo pro každého zabalené: dvě semínkové housky, máslo, džem, med, čerstvý sýr, pomerančový džus, sušenka, ubrousek a nůž. Posnídali jsme jen jogurty a čaj, zbytek jsme si odnesli domů, bylo toho hodně.

V 8:20 jsme dorazili do Curychu, kde už na nás čekala rodina. Za nás mohu tuto úžasnou noční jízdu vlakem jedině doporučit. Všichni jsme z ní nadšení. Hlavně náš syn Lenny, ten na všechno říkal: „Wow, mami, to je super.“ Člověk se v klidu vyspí, zajde si do jídelního vozu a zkrátka má mnohem větší pohodlí než v třeba v letadle. Budu moc ráda, když mi dáte vědět, jestli také plánujete podobnou jízdu uskutečnit. Na závěr bych jen chtěla dodat, že se samozřejmě můžou lůžkové vozy na jiných trasách lišit, tak si vždy pro jistotu pročtěte všechny informace. Pro nás to určitě není poslední noční jízda vlakem. Už pomalu hledám, kam se na podzim vydáme.

S láskou k cestování

Karla Tchawou Tchuisseu

Poznámka S dětmi v báglu: Expert na cestování ve Švýcarsku je Hanka. Mrkněte na její blog Our swiss experience. Zde najdete pár tipů, kam v Curychu.

V tomto článku pak poradí, jak je to se Swiss Travel Passem.

Další tipy na výlety vlakem, tentokrát do Tater, najdete i v tomto článku.

Pokud hledáte místo, kde si to s dětmi užijete a nebudete během týdenní dovolené potřebovat ani jednou auto, určitě doporučím babyfriendly oblast Serfaus Fiss Ladis, kam se také můžete dostat nočním vlakem (z Prahy do Landecku a poté cca 45 minut pravidelným linkáčem). Více o této oblasti najdete zde. PSerfaus Fiss Ladis je s dětmi pecka!

Zanechat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Máma a dcera II.- 10. den: Tarifa

Máma a dcera II.- 8. den: Frigiliana

Máma a dcera II.- 6. den: Nerja