blog o cestování s dětmi

Vánoční tipy

Včerejší vzorek sněhu mě pěkně vánočně naladil. Nechci být jak Tesco, kde vám tlačí Vánoce už od září, ale vážení, už to vážně klepe na dveře:-). A jak jinak začít, než Půlnoční od Neckáře, sklenkou vína a hňácáním těsta na perníčky. Jestli stejně jako kdysi dávno já každý rok googlíte ten nejlepší recept na perníčky, jeden tu pro vás mám. A nějaké další tipy. Jasně, dojde i na špachtle!

HNED MĚKKÉ PERNÍČKY

PerníčkyPečeme je už pár let a pokaždé je stihneme do Vánoc několikrát sníst. Nejsou to takové ty tvrdé podrážky, které musíte ukrývat měsíc před Vánoci a doufat, že v ten správný okamžik změknou. Na to my tady nemáme čas, tady se jede už při vykrajování staré známé „mam chuť, chuť ci“. Super je, že Žloutková vykrajuje naprosto skvěle a sama a Brácháč jí šlape na paty. Příští rok pečou beze mne, poněvadž já si budu válet šunky!

  • 400g hladké mouky
  • 140g moučkového cukru
  • 50g másla
  • 2 vejce
  • 2 lžíce medu
  • 1 lžička sody
  • 1 lžička perníkového koření
  • 1 bílek na potření

Toto je množství tak na tři plechy. Vykrajujte je silnější, ať nejsou příliš tuhé a vysušené. Peču tak na 160.

HOME MADE HRAČKY

Často se mě teď lidi ptají, co jako dělám, že mám leháro a kdesi cosi. Uvedla bych to na pravou míru. Brácháč sice začal chodit do „skoličky“, ale jen na dvě dopoledne v týdnu. A s vyzvedáváním mám vždy tak max 2 hodinky volna. V tomto čase leda tak nakoupím a uklidím. Když už je chvilka času navíc, šiju. Poslední dobou mě to nějak chytlo. Asi se už fakt potřebuji nějak realizovat!

HRAČKY NA CESTY DIY

MOBILNI SILNICE je ušitá z tlustého filcu, ale zvládnete i bez šití za pomoci tavné pistole (nebo ručním šitím). Ne v každém ubytovacím zařízení mají dětské herničky a Brácháč vstává někdy hodně brzy, takže si teď může sám poskládat takový „silnicový koberec“.

CESTOVNÍ RYBOLOV je ušitý z látky, ale určitě by šel poslepovat i z filcu tavnou pistolí. Nám poslouží na takové ty hromadné výjezdy s partou kamarádek a miliónem dětí.  Rybičky v sobě mají magnetku, tzn. drží krásně pohromadě a kdekoliv v lese najdete dlouhou větev, která poslouží jako prut.

HRAČKY PRO NEJMENŠÍ S PRVKY MONTESSORI

A něco málo pro procvičení jemné motoriky a barev. Toto není pro mé děti, ale pro kamarádku. Snad poslouží. Vše je ušito z filcu, ale určitě lze vyrobit např. z kartónu, tzn. šicí stroj netřeba. Na nanuky jsem použila, jak jinak, lékařské špachtle (více zde). Smyslem je spojit správné barvy a ještě špachtli zasunout, což vyžaduje jistou dávku zručnosti a soustředění. V druhém případě děti pracují s kolíčky na prádlo, což pro ně není úplně jednoduchá úložka.

LÉKAŘSKÉ ŠPACHTLE

Volná tvorba ze špachtlí
Volná tvorba ze špachtlí

Možná to bude znít divně, ale za mě top hračka posledních týdnů! U nás stále jednou stavby z kostek a ze špachtlí, různé silnice a koňské dráhy. Což tak zabalit dva balíky špachtlí, kancelářských svorek a kolíčků, přidat malý manuál a hotovo:-)?

POČITADLO PRO ŽLOUTKOVOU

Stačí jedno prkýnko z Hornbachu (a nebo pevný karton), gumičku, korálky a máte to. Bílé tečky pro vepsání čísla jsem jednoduše namalovala korekčním bělítkem. Mimochodem, dětem se s ním bezvadně maluje. Brácháč si s ním vždy vystačí celkem dlouho – bělítko a miska s kaštany a je klid.

dsc02600

Co se dalších dárků týká, tak z minulosti se nám osvědčily např. tyto (odkazy jsou čistě náhodné, uvádím je jen pro inspiraci, čili nedoporučuji žádný z e-shopů či konkrétních výrobků).

PROMÍTACÍ BATERKA – např. https://www.nejlepsi-darecky.cz/detska-promitaci-baterka-dinosaurik

DOMALOVÁNKY – např. http://www.svojtka.cz/shop/kniha/3612-obrazkove-hry-pro-volne-chvile a HLEDEJ A VYBARVUJ – něco víc než jen omalovánky http://www.svojtka.cz/shop/kniha/3884-hledej-a-vybarvuj-pohadkove-postavicky. Svojtka má obecně super knížky!

SMART GAMES – pro nejmenší rozhodně např. tato http://www.smartgames.eu/cs/smartgames/day-and-night nebo http://www.smartgames.eu/cs/smartgames/smart-car

BRAINBOX – ten se osvědčil i na cesty, stačí vzít do auta pár obrázků http://www.helago-cz.cz/eshop-80260-v-kostce-mini-prvni-cisla.html

UBONGO JUNIOR, DOUBLE…

Hraček na trhu je mraky, mraky, mraky…tak šťastnou ruku při výběru!

 

3 komentářů

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Jak přivést děti ke čtení

„Přišlo whatsupem“ aneb digitální stopu nesmažeš

Mateřství