blog o cestování s dětmi

Jak se děti zabaví i jednou čtvrtkou

Než propadnete tomu předvánočnímu šílenství, kterému určitě propadnu na poslední chvíli taky :-),  tak bych s vámi ráda sdílela pár nápadů, jak si s dětmi můžete hrát trochu jinak. Protože ona jim někdy vážně stačí třeba jen čtvrtka a není třeba haldy hraček! Ne že bychom je doma neměli, ale úspěšně redukujeme a redukujeme…

DOMÁCÍ DESKOVÁ HRA

Tento nápad jsme oprášili během  poslední nemoci. Výroba domácí (deskové) hry má několik výhod.

 • Obvykle vám samotná výroba zabere pár hodin, čili je o zábavu postaráno už při výrobě a pak ještě jednou při samotném hraní.
 • Dítě ji vyrábí vesměs samo. Poskytněte mu čtvrtku, nůžky, samolepky nebo staré omalovány (např, pro hru Z pohádky do pohádky), letáky (např. pro hru Nakupování) a běžte si udělat kafe. Pokud teda nebudete v zápalu tvoření, jako jsem byla posledně já:-).
 • Většinou nic nestojí, takže když hra vaše děti „nechytne“, velice jednoduše se ji zbavíte.
 • Můžete si ji vyrobit kdekoliv – na dovolené, v lese, u moře…
 • Pravidla jsou jen a jen na vás. Vy je možná ani nepochopíte, ale aspoň si potrénujete mozek:-).
 • A pokud se zničí? Vyrobíte si novou!

My jsme vyráběli Dostihy a sázky. Cílem hry bylo nakoupit cestou ke stohu slámy co nejvíc koní.

Herní pole jsem Brácháčovi pomohla nakreslit (on díky brýlím asi konečně vidí resp. nevím, co viděl předtím, když má 5 dioptrií, každopádně k malování si zatím cestu nenašel) a on už pak jen sázel samolepky koníků. Trénoval si u toho mimochodem jemnou motoriku a také svůj odhad (musel koníky vecpat dle velikosti do dílčích políček). Místo herní kostky jsme použili několik kaštanů, na které nakreslil různé počty teček. Kaštany se neházelo, ale lovili jsme je z košíku. Jako herní panáčci nám posloužily skořápky od ořechů. A místo peněz opět nastoupily kaštany. No řeknu vám, půl dne jsem nemusela střílet a dělat banditu, jeho to bavilo, takže win win jak hrom! Prohlašuji to za hru roku! A nejvíc se mi na tom líbí, že si ji vážně můžete udělat kdekoliv v lese na paloučku.

DOMÁCÍ PEXESO NEBO ČERNÝ PETR

Domácí Černý Petr

Až pojedete na dovolenou, přihoďte si do tašky nůžky a čtvrtky. Jistě, můžete i vzít pexeso koupené, ale tím přicházíte o den zábavy navíc! A hlavně, pexeso si můžete vyrobit i venku. Co třeba obtisknout na jednotlivé hrací karty jehličí, větvičky, kameny, listy, kůry stromů? A až poslouží, pomůže vám třeba rozdělat oheň.

HRA NA NAKUPOVÁNÍ

Taky to u vašich dětí  frčí a vás už moc nebaví si na to doma hrát? Vyhrabte staré letáky a nechte děti chystat nákupní seznamy. Nejprve jim řekněte, jaké položky mají vyhledat a zaškrtnout. A pak už jen stříhají a lepí a vy si můžete před nákupem nahodit make up. V krámě můžou podle obrázku potraviny lépe vyhledat!

VÝROBA LOUTKOVÉHO DIVADLA

Loutkové divadlo děti baví tak nějak pořád. Sice máme jedno klasické koupené, ale chystáme si vyrobit jedno stínové a jedno špachtlové. Čili postavičky si děti nakreslí na čtvrtku, nebo vystřihnou z omalovánek, nalepí na lékařské špachtle a hotovo. Kdo ještě nemá doma špachtle (cca 200 ks/60 Kč), ten neví, o co přichází! V kombinaci s kancelářskými svorkami a kolíčky je to snad ještě lepší jak Kappla:-D. Více o špachtlích zde. A jde to i venku! Stačí si do batohu přibalit nožík, fixu, lepící pásku a z každé větve či oříšku se může stát hlavní hrdina vaší lesní pohádky!

Tak Ježíšku, my toho letos fakt moc nepotřebujeme! Vyřiď to, prosím, babičce, protože já už fakt nevím, jak bych jí to řekla:-).

3 komentářů

 • Jojojo ! 😉
  Mimochodem, konec me dostal – u nas je to totiz to same. Tchyne se aspon zepta, co by mela koupit a vetsinou to i plus minus vyjde. Ale moje mamka je odbornik na nakupovani osklivych plastovych a zcela nepouzitelnych hracek, ktere se nam pak doma jen vali a ja je tajne odnasim do popelnice. Tuhle mi hlasila, ze koupila Barunce „uzasnou a nadhernou kuchynku“. Ja nepoucitelna cekala nejaky pekny dreveny kousek (klidne i z bazaru), ktery by dychnul atmosferou. Mno. Prinesla odporne plastove cosi s obri nalepkou Tesco, co ani nedrzi pohromade, vydava to strasidelne zvuky a blika jako hasici. Achjo :(.

 • Tyto dostihy a sázky jsme také vyráběli na chatě z dlouhé chvíle když pršelo, hrozně jsme si je chtěli zahrát, .. a dodnes nám namalované vydržely 🙂

 • Vzpomněl jsem si, jak jsme si jako malí s bráchou přesně takovéhle „deskovky“ vyráběli. Hezké vzpomínky. A hraní deskových her nám vlastně zůstalo do dneška, jen už si je sami nemalujeme, ale scházíme se na ně s přáteli. Petr

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Aktivity s dětmi

Vánoční tvoření s dětmi a jak se máme

Další krůček za snem