blog o cestování s dětmi

Pyreneje s dětmi

Článek sepsala Markéta, za což jí velmi děkuji. Pyreneje jsou nádherné. Sama jsem se o tom mohla přesvědčit během své cesty napříč Španělskem. Městečka Torla, Jaca a národní park Ordesa stojí za to vidět. Ale teď už k článku Markéty:

Cestu do španělských Pyrenejí jsme neplánovali dlouho. Při vymýšlení letní dovolené jsme hledali místo, které jsme ještě nenavštívili. Podmínkou byla přítomnost hor a možnost cestou potkat moře s koupatelnou teplotou vody. Když jsme objevili i pár lehčích ferratových tras, vhodných i pro naše holky, spokojeně jsme začali plánovat.
Pyreneje jsou úchvatné a ročně je navštíví tisíce milovníků hor. Často sem jezdí lidé na vícedenní pochody, itinerářů je plný internet. O dost méně je popsaných jednodenních tras, které jsme plánovali my.

Pohled z vrcholu Montardo 2.833 m. n m. (Národní park Aigüestortes i Estany de Sant Maurici)

Estany de Més Amunt, Estany del Mig, Estany Primer z vyhlídky na Punta de Peiraguils (Andorra)

Pohled na konec údolí Ordesa z Faya de Pelay (Národní park Ordesa y Monte Perdido)

V Pyrenejích, alespoň v oblasti národních parků Ordesa a Estany de Saint Maurici, se nacházejí spíše dvou a vícedenní okruhy, nebo jimi vedou dálkové trasy. Obvykle se tedy z jednodenního výšlapu vracíte stejnou trasou. Ani chat a restaurací člověk nepotká tolik, co v Alpách nebo Tatrách. Na túře ve Valle de Ordesa jsme nepotkali ani jednu, nepočítám-li občerstvení na autobusovém parkovišti na začátku trasy, při výstupu na Montardo jsme měli možnost navštívit pouze jednu refugi. Takže doporučuji jídlo s sebou. Pokud jde o vodu, v bystřinách jí byl dostatek a nebáli jsme se ji doplnit.

Plana de Sandaruelo nad údolím Bujaruelo(Národní park Ordesa y Monte Perdido)


Ubytováni jsme byli po kempech, pouze ten první v obci Torla jsme rezervovali předem. Kempy byly nad očekávání vybavené a čisté, srovnatelné s horskými kempy v Rakousku i Itálii. Líbilo se nám v nich mnohem více než v Rakousku, ale asi to bylo tím, ze tady se ubytovávají převážně ti, co ráno vyrážejí do kopců a večer zalézají brzy do spacáků. Prostě klídek, kdy člověk může večer pozorovat hvězdy a občas si poklábosit se sousedy o zážitcích z horských výletů. Ceny kempů byly nižší, než jsme z Alp zvyklí a ani s ubytováním nablind jsme neměli problém. Naše pyrenejské prázdniny v NP Ordesa a NP Estany de Saint Maurici jsme doplnili návštěvou Andorry, a zakončili koupačkou na plážích pobřeží Costa Brava s návštěvou Barcelony.

Stáda koní u Estany del Mig (Adorra)
Výšlap nad Valle de Bujaruelo (Národní park Ordesa y Monte Perdido)
Via Ferrada Canal de la Mora nad městečkem Cannilo (Andorra)

Na stezce Faya de Pelay (Národní park Ordesa y Monte Perdido)

Přehrada Panta de Cavallers ze stezky podél potoka z jezera Negre (Národní park Aigüestortes i Estany de Sant Maurici)

Mirador de Calcilarruego – začátek stezky Faya de Pelay

Celé vyprávění včetně detailů najdete zde.

Pozn. S dětmi v báglu: Já jsem toto místo navštívila jako bezdětná. Tehdy jsem to zvládla bez auta. Vlakem se dostanete (např. z Madridu nebo Barcelony) do městečka Jaca a pak už autobusem do Torly. Jen připomínám, že s jízdenkou Interrail Global Pass jezdí děti do 12 let s rodiči zdarma. Že by malý road trip kombinující nádherné hory a moře?

Hledáte treky v horách, ale nechcete tak daleko? Co třeba tento:

Potřebujete s dětmi teprve potrénovat? Spoustu tipů na kratší výlety, ale i náročnější celodenní túry či dvoudenní přechod najdete v online Toulkách Alpami!

Zanechat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Kde přenocovat cestou z Alp

Lyžování s dětmi v Alpách- Wildkogelarena

Lyžování s dětmi – Serfaus Fiss Ladis