Při poslední cestě do Českosaského Švýcarska jsme udělali malé zastavení v obci Opárno. O tomhle místě vím už dávno, protože je tu jedna ze známých kočárkových tras (Opárenským údolím), ale přiznávám, že mě vlastně nikdy dostatečně nelákalo, abych tam s kočárkem vyrazila. Asi málo skal nebo co:-). Musím říct, že jsem byla mile překvapena, jak kouzelné tohle trošku ponuré místo vlastně je. Z Prahy je to sem 45 minut jízdy autem. Nebo se sem můžete vydat vlakem přes Lovosice do Malých Žernosek. Vlakové stanice jsou nedaleko od turistické trasy. Je to však naprosto dokonalý výlet v horkém letním počasí, však čtěte dál.
ČERNODOLSKÝ MLÝN
Pokud sem přijedete autem, doslova se nabízí zaparkovat u restaurace Černodolský mlýn. Vážně jsem nečekala, jak krásné a velké stavení to je! Určitě si návštěvu Opárna naplánujte tak, aby bylo v restauraci otevřeno! Ideálním dnem je podle mě pátek, kdy tu není ještě tolik lidí. Není to rozhodně žádná zapomenutá putika v horní dolní, kde vám nabídnou leda tak smažák. Borůvkové palačinky vypadaly opravdu lákavě a do Žloutkové zajely ani jsem nemrkla (my s bezmléčnou dietou jsme uzobávali alespoň borůvky. Více o naší bezmléčné dietě zde)! Je tu krásné venkovní posezení s hřištěm pro děti, jezírko s červenými rybkami a želvou a také ohrada s kozami, pro které si můžete v restauraci zakoupit granule. Připomínám článek o tom, proč nekrmit pečivem kozy, kačeny apod.
Přímo u Černodolského mlýna je pozvolný vstup do potoka, takže si sem v letních měsících přibalte pro děti raději náhradní oblečení:-).
ZŘÍCENINA HRADU OPÁRNO
My jsme se vydali na zříceninu hradu Oparno. A rovnou říkám, dál jsme se nedostali:-). Původní plán byl udělat si okruh až k Oparenskému mlýnu (0,8 km), ale díky hře na zřícenině na to jednoduše nezbyl čas. To, že jsem ve skrytu duše doufala, že se ještě dostaneme procházkou po cyklostezce až do Malých Žernosek, to snad ani nebudu rozmazávat:-). Prostě jak jsou někde haldy šutrů, okamžitě se začíná budovat tábor a já se můžu jít se svými plány zahrabat. Ke zřícenině se od Černodolského mlýna s kočárkem nedostanete. Ale je to jen cca 300 m do kopce, takže to ujdou i ti nejmenší. Zřícenina není nijak veliká, ale zas tu nikdo nebyl a děti si tu mohly nerušeně hrát na indiány. Okolní les je plný mechu a kamení, chvílemi jsme čekali, že na nás odněkud vyskočí Šedivíci od Ronjy dcery loupežníka.
CYKLOSTEZKA OD ČERNODOLSKÉHO MLÝNA DO MALÝCH ŽERNOSEK
Trasa od Černodolského mlýna do Malých Žernosek je dle všeho sjízdná s kočárkem a je dlouhá cca 3,5 km (je to cyklostezka).V každém případě, pokud se vám podaří se do Malých Źernosek dostat, tak od května tu jezdí přes Labe přívoz do Velkých Žernosek. A tam můžete den zakončit u Žernoseckého jezera s písečnou pláží, nebo se posunout o chlup dál až do Lovosic na inline dráhu nebo do lesoparku Osmička s broukovištěm. Mě osobně hodně láká vyhlídka Tři kříže, Kalvárie a Zřícenina Kamýk.Tam míříme příště!
Takže za mě doporučení – zkuste tento výlet v létě vlakem i s koly/odrážedly! A nebo se tu zastavte cestou k nám na sever, do Českosaského Švýcarska. Cesta je rázem z Prahy mnohem příjemnější!
Zanechat komentář