blog o cestování s dětmi

NS Oldřichovské skály a okolí s dětmi

Naučnou stezku Oldřichovské skály jsem absolvovala přesně před rokem. Výjimečně bez dětí, během roadtripu s kamarádkou. Byla jsem naprosto nadšená.Podle mého možná trochu opomíjená část Jizerských hor, která však hodně moc překvapila. Jsem moc ráda, že mezi tipy od vás se objevila právě tato interaktivní stezka, protože jsem sama při jejím absolvování chvílemi litovala, že tam děti nemám. I když je stezka delší jak 5 km, což je taková má pomyslná hranice spokojeného výletu s tím jedním lenochodem, ráda sdílím Magdin skvělý tip a tímto za něj děkuji. Trasa sice není sjízdná s kočárkem, ale pár kočárkových tipů jsem přihodila:-). 

Délka trasy – 6,5 km

Náročnostu nás to zvládl ujít tříletý syn celkem bez problémů, po překonání stoupání na prvních 2 km už je to pořád z kopce a jednotlivé úkoly a skály jsou skvělým lákadlem k uhánění kupředu.

S kočárkem nebo bezjednoznačně pro pěší, občas jsou mezi skalami žebříky nebo vytesané schody, navíc je zakázáno v rámci Národní přírodní rezervace jezdit tam i na kole

Začněte u chalupy č.p.221 v obci Oldřichov v Hájích a vydejte se po modré turistické značce směr Hřebenový buk (je to celou dobu do kopce, délka cca 2 km s převýšením 200 m, nahoře k dispozici odpočívadlo). Možno také po naučné stezce, ale je to delší a je škoda se vysilovat, to nejzajímavější Vás čeká na hřebeni.

Z Hřebenového buku je to už jen 600 m na Skalní hrad ze 13. století s vytesanými schody a výhledem do okolí (cestou k němu potkáte studánku, kde je možno se občerstvit). Tady se objevuje první zastavení naučné stezky, kterých jsme cestou potkali asi deset. Ten kdo je vytvořil u toho hodně přemýšlel, jsou skvělá. Nachází se po celé délce mezi Skalním hradem a Oldřichovským sedlem a děti nebyly k udržení, jak uháněly hledat další zajímavost. Jako příklad uvádím lavičku, v jejímž sedáku je umístěna veliká lupa, tou je možné zkoumat termití chodbičky v kládě pod ní nebo asi dvoumetrová kulatina postavená na svislo, v ní spousta různotvarých otvorů a pozor, při pohledu jednotlivými otvory dovnitř na Vás vykoukne ptačí obyvatel, který tam bydlí. Kromě těchto zajímavostí a kvízů stojí za zmínku také impozantní skalní útvary – Gorila, Hřib, Sněhulák, apod…

Od Sněhuláka se cesta prudce svažuje dolů do Oldřichovského sedla, tam je restaurace, kde se dalo dobře najíst. Od ní si to pak namiřte pokračováním naučné stezky zpět do výchozího bodu, celou dobu je to z kopce, což je po téměř pěti kilometrech výhoda zvláště pro menší děti.

Normálně je naučná stezka vedená v opačném směru z Oldřichovského sedla, ale to bych nedoporučila, protože to nejlepší budete mít na začátku, pak dlouho nic a končíte stoupáním(!)v délce necelé 2 km.

Zajímavost na závěr – doporučuji zastavit se v místním Ekocentru, jsou zde k vidění domácí zvířata a také krátká Včelí naučná stezka s několika interaktivními úkoly ze života včel:)


Já za S dětmi v báglu doplním pár tipů v okolí. Detailní popis najdete zde. Nyní jen pro připomenutí:-). Pouhých 25 minut autem z Oldřichova to je do Kryštofova údolí. To je známé svými krásnými roubenkami a orlojem.

Ale u dětí určitě zaboduje místní TRANSBORDÉR, pomocí něhož se jim podaří vlastní silou dostat se přes potok.  K němu se v pohodě dostanete i s kočárkem.

 

Pokud si zajedete cestou ještě do Jítravy, rozhodně doporučuji krátkou procházku od parkoviště k Bílým, tzv. Sloním kamenům. Od parkoviště je to jen kousek, při nejhorším můžete vzít kočárek a stojí to za to.

Pokud budete mít outdooru ještě málo, rozhodně doporučím návštěvu Ekoparku v blízkém Liberci! Zde si už jednoznačně po náročném dni odpočinete.

A pokud už budete mít hlíny na podrážkách dost, zajeďte si posedět do Liberce IQ parku! Tam to bavilo nás všechny a dá se tam strávit minimálně půl dne.

Zanechat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Výlet do minulosti – Lidice

Jižní Itálie -Bari a okolí s dětmi

Dolomity s vozíčkem (kočárkem)