blog o cestování s dětmi

Naše vychytávky na hory

Na horách trávíme v zimě v průměru měsíc. Není to moc, není to málo, je to tak akorát na to, abych mohla říct, co se nám za ty roky nejvíc ocenilo. Je to takový náhodný výčet důležitých věcí i zdánlivých kravinek, které možná během zimní dovolené také oceníte. A pokud již plánujete dovolenou letní, nezapomeňte na mé knižní a online průvodce. V Alpách a Českosaském Švýcarsku to s nimi jde lépe!

NÁVLEKY NA BOTY

Mně to přijde tak samozřejmá součást zimní výbavy, ale neustále mi chodí dotazy, jaké návleky pro děti mám. Tak tedy, jdeme na to. Vyzkoušela jsem různé značky, ale ty návleky, co mají děti aktuálně, jsou prostě TOP. Návleky Fantom jsou na sucháč, který drží jako ďas, mají reflexní prvky a krásně drží. Návleky Outdoodkids jsou na zip, také mají reflexní prvky a dobře drží. Nemám preference, u obou se vždy opotím, než je nandám, ale bez nich ani ránu. Rostoucí oteplováky Didriksons sice návleky nepotřebují, protože dole skvěle chrání botu, ale dvojitá ochrana je dvojitá ochrana:-))

Tápete, kam v Alpách s dětmi na lyže?

ČELOVKY

Já nevím, že se čelovky neprodávají rovnou jako součást dětských batohů. To je prostě základ, a přesto mám pocit, že je na horách na dětech vidím tak málo. Malé děti baví chodit se světýlkem, jsou lépe vidět a v zimě se stmívá velmi brzy – návraty z hospody nebo bobovačky jsou tak bezpečnější.

CESTOVNÍ PLYŠÁK NA VÝLETY

Ne vždy se chce dětem ven. Věřte, že cestovní maskot dokáže divy!

Hledáte v ČR sjezdovky, které jsou vhodné pro malé děti?

SNĚHULE SOREL

Já vím, není to barefoot, jsou to totální bufy, ale já na ně nedám dopustit! Noha v teple, v suchu, nekloužou… Jen pozor, lepší jsou ty s goretexem!

OHŘÍVAČE RUKOU

Toto je můj nejnovější objev, protože jsem si vždycky myslela, že je to taková zbytečná kravina. Není! Letos jsme to v -15 stupních fakt ocenily a přiznám se, že mně snad ohřívač zachránil i prsty. Nic to neváží, může to být během lyžování v každé náprsní kapse a tolik to pomůže, když je nejhůř. Ano, takový ten polštářek s plíškem, který v nouzi zlomíte a polštářek začne hřát. Když si ho strčíte do palčáků, je to bomba! Jak to celé funguje? To můžete probrat s dětmi v rámci domácího vzdělávání.

Máte malé děti a nelyžujete?

ROSTOUCÍ KALHOTY

Tohle je něco naprosto převratného! Jestli hledáte ty nejlepší oteplováky, které vám navíc vydrží třeba 3 sezóny, tak hledejte ty rostoucí Didriksons! Já jsem se toho trošku bála, resp., jsem si to prodloužení neuměla moc představit, ale to je taková pecka! Během pěti minut máte hotovo a oteplováky jsou delší o délku nůžek na nehty. Vyzkoušeli jsme Hannah, Reima, Husky, Tchibo, Nordblanc…. ale tyhle, na ty nic nemá!

PYTEL NA ŠPINAVÉ PRÁDLO

Ideálně když si jich vezmete víc a při balení si oblečení rovnou roztřídíte. Pro mě není nic horšího, než doma po návratu poskakovat mezi taškami, lovit kde co mám. To mám pocit, že v těch haldách umřu. Takto doma ještě v bundě mezi dveřmi hážu do pračky první várku prádla, o které vím, že děti budou potřebovat nejdřív. A funkční věci, které využíváme méně často, si na svou chvilku slávy v pračce a svůj spešl přípravek mohou počkat v pytli.

HROZNOVÝ CUKR A OVOCNÁ TYČINKA DO KAPSY

Na sjezdovku chodíme zásadně s hroznovým cukrem a ovocnou tyčinkou v kapse. A držíme se pravidla, že na lanovce se nejí, necucá, nežvýká. NIKDY. NIC. Na lanovce se opakují zásady bezpečného pohybu na sjezdovce, číslo horské služby (1210) a řeší se tam věci do školy – sčítají se čísla na sloupech, učí se čísla v angličtině, slovní druhy…no je to ideální prostor pro učení! Dokážete si na lanovce představit, jak lovíte dítěti z krku jídlo, které mu zaskočí? Já ne.

Chcete vyzkoušet Alpy i v létě a nevíte, kam přesně?

NEPROMOKAVÉ BERANICE

Koho by bavilo utíkat před namrzající mlhou nebo mokrým sněhem? Kapuca přes kulicha ale není každému pohodlná. Já jsem už pátou sezónu nadšená z beranic Didriksons. Prostě pecka! Hlava v teple, suchu, děti je milují a ještě v nich vypadají děsně roztomile. Mají i reflexní prvek. Dokonce se prodávají celé reflexní, ale já osobně mám radši tyto křiklavé barvy, co jsou parádně vidět na sněhu. A po setmění na beranici narazím čelovku.

TEPLOUŠ

Teplouš do lyžáků nebo rukavic! Ne všude mají vyhřívané lyžárny. A vlézt si ráno do vyhřátých lyžáků, to je to, co já přesně potřebuji.

HADR NA PODLAHU

V každé tašce na lyžáky mám na dně hadr na podlahu. Opět, ne všude jsou k dispozici lyžárny. Navíc, ze sněhulí pořád teče nějaký sajrajt:-)

REFLEXNÍ VESTY

Když byly děti menší, lyžovaly vždy v reflexních vestách. Stejně byste měli mít v autě pro každého jednu, tak proč ji občas neprovětrat?

BAMBUCKÉ MÁSLO, KRÉM NA NOSÍK, OPALOVÁK S BALZÁMEM 2V1

Na tohle jsem trochu lajdák, vím, že existují krémy do mrazu. Ale opalovák s balzámem 2v1 se snažím mít vždy. A večer bambucké máslo a krém na citlivý dětský nos na pořádné promaštění namáhané pokožky.

VOLANT PRO ZAČÍNAJÍCÍ LYŽAŘE

Hodně často mi chodí zprávy, jak jsem naučila děti tak hezky lyžovat. Na to já nejsem odborník, prostě se to nějak povedlo. Nejvíc se mi osvědčil volant do ruky. Náš hoch chvíli jezdil s korpusem z adventního věnce a tím zatáčel.:-) Spoustu tipů najdete na IG profilu Zábavné lyžování.

LOPATY A BÁBOVIČKY PRO NEJMENŠÍ

Bábovičky přeci nepatří jen na pískoviště! Z mokrého sněhu se dá skvěle tvořit.

ZIMNÍ SUKNĚ

Čím jsem starší, tím víc dbám na to, abych já sama neprochladla. Letos jsem v mrazech na lanovce velmi ocenila zimní sukni, kterou mi nebylo blbé si natáhnout přes oteplováky. Jinak zimní sukni nosím po celou zimu v kombinaci se spodky HH a zimními leginami Ternua. Ty mají tedy jednu nevýhodu, poměrně nízký pas, ale přesto jsem jim už čtvrtou sezónu věrná.

IKEA BOXY A VAKY NA OBLEČENÍ

Ikea boxy už ani nevybaluji, jen je vrznu do skříně a vytáhnu na další cestu. Mám v nich lékárničku a takové ty pičičančičky jako čelovky, alu fólie, powerbanky, pecičky na bolavé břicho… Prostě věci, které vozím na každou dovolenou autem a vím, že to auto pojme, mám doma uskladněné tak, abych jen sáhla a jela:-)

Vaky na oblečení jsem koupila před naší cestou do Itálie a musím říct, že nechápu, proč jsem je nekoupila dřív. Malý váček na spodní prádlo a fusky, větší váček na tepláky, tričky, pyžamo… jsou to takové malé skříně, které na cestách nevybaluji. Zejména v zimě je to velmi praktické, kdy děti nosí prakticky jen funkční oblečení a oteplováky a normálního oblečení je pomálu, že se v pohodě vejde do těchto vaků.

Tož tak. Až mě něco zase napadne, napíšu.

J.

Zanechat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Zimní Alpy/Dolomity s dětmi

Tre Cime (3 Zinnen), Kronplatz a Cortina d’Ampezzo

Máma a dcera II.- 5. den: Güéjar Sierra