blog o cestování s dětmi

Lyžování s dětmi v Alpách

Pro naši zimní dovolenou s dětmi jsme si vybrali oblast Zugspitzarena, kterou jsme navštívili už v létě. Už létě nás tato oblast doslova nadchla svou pestrostí.

Všechny letní výlety najdete samozřejmě v online verzi Toulek s dětmi v báglu.

Pro ubytování jsme strategicky zvolili krásné městečko s ještě krásnějším pohledem na skalní masivy Ehrwald. Všechna tři městečka Ehrwald- Lermoos- Biberwier jsou od sebe coby kamenem a při popojíždění mezi nimi není třeba zdolávat táhlé serpentiny. Navíc mezi nimi jezdí zdarma Skibus. A ten výhled! Takový jsme měli my z okna apartmánu. Konkrétní tip na ubytování záměrně nedávám, protože jsme nebyli 100% spokojeni (majitel nám po příjezdu oznámil, že saunový svět je pouze pro děti starší 12 let, takže u nás má vroubek).

Na lyžování jsme střídali pouze dvě střediska – Ehrwalder a Grubigstein. Ehrwald se více líbil dětem – asi nejvíc zábavná sjezdovka „Funslope“ plná ostrých zatáček, tunelů a mluvících panáků a Family park se skokánky.

Ehrwalder Almbahn nabízí několik modrých sjezdovek, pohodové červené a zázemí pro děti.

Nám se nejlépe jezdilo na červené 5 a na modrých 6, 11 a 12. K Funslope to bylo nejrychleji takto: nejprve z Ehrwaldu vajíčkem A k Tiroler Haus, odtud sjet po modré č. 2. k lanovce B a pak už pěkně po modré 3 k Funslope a Family parku.

Kabinková lanovka vás vyveze k Tiroler Haus, kde se můžete „plácat“ i s nejmenšími prcky, případně i s kočárkem. Najdete tu i malé hřišťátko pro nejmenší. Funguje zde také velká a poměrně organizovaná lyžařská škola (včetně ranního tlampače), která je v rámci skipasu zdarma. Ale přítomnost česky mluvících instruktorů jsme neověřovali. Nicméně kolem Tiroler Haus je opravdu rozlehlý plácek, kde můžete vyzkoušet s dětmi první obloučky.

Já jsem si užívala víc lyžování na Grubigsteinu. Starší sedačkové lanovky nejsou sice tak „sexy“, ale ty výhledy ze 2 000 m n.m., desetikilometrový sjezd po modré a sáňkařská dráha to kompenzují!

A to krásné svačinové místečko nad horní stanicí lanovky L5!

K sáňkařské dráze se dostanete od dolní stanice lanovky Hochmoosexpress. Pozor – jde zde poměrně malé parkoviště! Více parkovacích možností je pak pod Grubigsteinbahn. Sáňky jsme si zapůjčili za 11 EUR u dolní stanice lanovky. Není třeba rezervovat, je jich zde dostatek. Při online objednávce však máte slevu asi 15% a každý „fufnik“ dobrý. Na dráhu si připravte pořádnou obuv, zatáčky jsou velmi ostré a dráha možná nesedne každému. Menší děti by se možná mohly bát. Naše děti byly ale nadšené! Ale jelo to jak ďas:-). Sjeli jsme si to 3x a pak už jsem byla připravena odevzdat stehna:-)). Na dráhu jsme se nestyděli si vzít helmy, lyžařské brýle a rozhodně doporučím i návleky na nohavice proti vniknutí sněhu do bot, případně náhradní ponožky! Já jsem z nohavic vyklepala asi 20 kg sněhu. Slečna Ž. vyfasovala návleky a Brácháč má skvělé rostoucí oteplováky Didriksons od Pro malé dobrodruhy, kde nohavicí neproleze fakt ani vločka. Určitě doporučím si užít nejprve lyžovačku a pak si v závěru dát pár jízd na saních.

A na kolik vyšlo lyžování? Celodenní skipas 2 dospělí + 2 děti nás vyšel na 150 EUR. My jsme si ale vystačili se skipasem půldenním za 130 EUR. Přivstali jsme si a na svahu jsme byli už v 8 hodin. Protože ty první dvě- tři hodinky, to byl takový luxus! A to jsme zde byli v TOP sezóně a v termínu, kdy měli v Rakousku prázdniny! Přesto jsme si ty ranní hodinky užívali na prázdných svazích. A odpoledne jsme mohli vyrazit na běžky.

Běžkování v Zugspitzareně nadchne každého, kdo s běžkováním začíná. Na golfovém hřišti (jo, krásná rovinka!) je připravena perfektně vyfrézovaná stopa. Na stopu se napojíte na více místech. Nám nejvíce vyhovovalo nástupní místo u občerstvení Golfino, kde bylo i malé parkoviště zdarma.

V rámci tzv. Gaeste Karte (karta hosta – tu asi dostane každý ubytovaný) jsme měli možnost navštěvovat zdarma i místní plaveckou halu (hned vedle lezecké haly – back up pro nepřízeň počasí). Nebyla to nejmodernější hala, ale byla perfektní! Plavecký bazén, velká bazén s hloubkou 50 cm, malé brouzdaliště pro úplné prcky a super tobogán, na který jsem se odvážila i já.

Na Zugspitze jsme se tentokrát nevydali, protože jsme tam byli v létě. Nicméně pokud si zakoupíte dvou a vícedenní skipas, můžete se vydat bez příplatku i tam.

Další sjezdovky v Biberwieru, Bichlbachu či Bergwangu jsme ani nestihli vyzkoušet. Stejně tak jsme neměli síly na večerní sáňkování či lyžování v Ehrwaldu, ani na procházku s loučemi či na sněžnicích. Těch možností zde bylo tolik a času tak málo!

Jestli vás tato oblast zaujala a chcete se dozvědět víc, neváhejte a lapněte po online verzi Toulek s dětmi v báglu.

Zajímá-li vás, jak prožít takovou dovolenou v karavanu, určitě by vám neměl uniknout článek od Dvou tátů, kteří v této lokalitě shodou náhod byli ve stejném termínu i ve stejném městečku:-). Těm zmiňovaná sáňkařská dráha úplně nesedla – jejich holčičky jsou tuším o dva roky mladší než náš hoch. Tak máte aspoň dvojí pohled na věc.

Zanechat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Kde přenocovat cestou z Alp

Pyreneje s dětmi

Lyžování s dětmi v Alpách- Wildkogelarena