blog o cestování s dětmi

Do Rakouska s dětmi za sáňkováním

Když mi volal kamarád Jirka a mezi řečí se zmínil, že se chystají s dětmi (2 a 5 let) zase do Rakouska sáňkovat, trošku jsem se zarazila. Jak jako sáňkovat?  Vlastně mě nikdy předtím nenapadlo, že by mohl mít někdo sáňkování za hlavní náplň dovolené v Rakousku! Však tam se přeci s dětmi jezdí lyžovat a boby nebo klouzáky člověk maximálně  přibalí do kufru, ať mají děti po lyžovačce něco na kopeček za barákem, než mamka udělá večeři:-). A jak jsem ho tak poslouchala, s jakou radostí o tom mluví, dostala jsem chuť vyhrabat sáňky a okamžitě vyrazit taky!  A protože mám dobré kamarády, Jirka rychle pochopil, že tohle je prostě potřeba sepsat:-). Třeba se také někdo inspiruje? Tož tady to máte…

Většina lidí si představí zimní dovolenou v Rakousku na perfektně upraveném svahu s lyžemi/snowboardem na nohou. Rakušané mají zimní využití hor zmáknuté na jedničku. Rozsah lanovek a sjezdovek se neustále zvětšuje, aby dokázal pojmout neustále se zvyšující počet lyžování chtivých turistů. S narozením malých dětí však nemusí zimní dovolená skončit. Naopak je prostor k tomu opustit svahy plné pokřikujících lidí a hlučné muziky a užít si hory jinak – pro nás lépe. Mimo lyže lze přece na horách sáňkovat!

Nejde mi však o sáňkování na plácku za hotelem, kde si jeden z rodičů krátí čekání s dětmi, než se druhý vrátí z dopoledního lyžování. Chtěl bych ukázat sáňkování, které si užije celá rodina s malými dětmi a které se stane možná i hlavním programem zimní dovolené. Tak jako u nás. 

Na řadě míst v Rakousku se nacházejí více či méně značené sáňkařské dráhy. Hledejte nápisy RODELN nebo RODELBAHN. Většinou se jedná o zasněženou lesní cestu, která vede k horské chatě. Některé dráhy jsou dokonce nasvícené a dají se bez problémů sjíždět potmě.

My máme svoje skládací sáňky, ale není nutno je vozit. Na chatě se dají sáňky půjčit a na konci dráhy je prostě necháte – v Rakousku se (zatím) nekrade. Podle potřeby si pro sáňky sjede chatař a vyveze je nahoru. Podle sáněk zapíchnutých do sněhu dobře poznáte začátek dráhy. Je dobré, že si sáňky můžete vypůjčit i při cestě vzhůru, abyste mohli svézt děti, které nemají dost síly nebo motivace.

Cesta dolů bude myslím zážitek pro děti i dospělé. Alespoň naše děti vždy piští radostí. Já bych pištěl taky, ale to se nehodí 🙂 .

Pro ty, kteří se budou pohybovat v oblasti Hochkönig doporučuji tyto dvě dráhy. Jsou od sebe kousek. Autem je to cca 10 minut jízdy.

MARIA ALM AM STEINERNEN MEER – JUFENALM 

Začátek dráhy je v městečku Maria Alm am Steinernen Meer. Z centra pojedete severním směrem po hlavní silnici. Za obcí bude odbočka doprava – směr Enterwinkel. U silnice uvidíte malé parkoviště a cedule s označení začátku dráhy (Wanderweg zum Rodelbahn, Gasthof Jufen). Jsou zde dvě trasy. Levá je pro výstup a pravou se sjíždí.  

Cesta vzhůru trvá cca hodinu. Záleží na kondici dětí. Na konci cesty dojdete do sedla, kde se nachází nádherná horská chata Jufenalm. Zde je nutné se samozřejmě posilnit, kdo nemá vlastní sáňky, může si půjčit za 6 €. Jsou to sáňky pro dvě osoby s brzdou. Pokud se zdržíte, nevadí, dráha je nasvětlená.

Celá dráha je dlouhá cca 2 km a převýšení je 250m.

V Maria Almu je ještě jedna dráha na Kronreit. Ta ale není tak pěkná jako ta na Jufenalm.

DIENTEN AM HOCHKOENIG – GRUENEGG ALM 

Sáňkařská dráha začíná na jižním konci malého městečka Dienten am Hochkönig. Hned pod kostelem u potoka u hlavní cesty se nachází malé parkoviště. Z parkoviště vede cesta vzhůru. Je rovněž nasvětlená, není možné se ztratit. Cesta nahoru zabere 45 minut. Na konci se dostanete k chatě Grünegg Alm. Následuje opět posilnění. Pro zahřátí je možno vyzkoušet produkty pálenice, kterou se zde rádi chlubí. Mimochodem pro děti je k dispozici několik stolních her, malování, puZzle atd.

Pro cestu dolů jsou k dispozici sáňky za 3€.

Celá dráha je dlouhá cca 1,5 km a převýšení je 190 m.

Okolní dráhy

V okolí je řada dalších drah. Stačí se koukat nebo ptát. Výše uvedené máme vyzkoušené i v době, kdy nebylo jinde tolik sněhu. Zejména v Dientenu umí být zima pěkně dlouhá. Pokud by vás sáňkování chytlo, tak jsou další dráhy v Mühlbachu am Hochkönig, Raurisu, Saalfeldenu am Steinenrnen Meer, Brucku an d. Großglocknerstraße. Určitě i jinde, ale to jsme nezkoušeli.

Za nás prostě parádní dovolená! Sáňkování krásně unaví děti (to hlavně:-), dává prostor pro to se projít krásnou krajinou, vychutnat si dechberoucí výhledy (a v kombinaci se sněžnicemi se vám otvírají další a další možnosti) a ten adrenalin dolů si užijete 100%! Jo a asi není potřeba zdůrazňovat, že je to výrazně levnější než lyžování:-).

Pozn. redakce, teda jako S dětmi v báglu – kdo by chtěl sáňkování nejprve vyzkoušet, tak jedna dráha u nás je třeba na Medvědíně. Tu jsme dali vloni a byla to pecka. Já jsem se řehtala jak malá, sníh všude, ale zážitek!


A odezva od vás?

Jarka: My chodíme sáňkovat v okolí Zell am Ziller, Mayerhofen…Nachází se tam trasa dlouhá 7km, na kterou vás vyveze lanovka ????. Sjela jsem to se svým čerstvě dvouletým synem a moc se mu to líbilo. Musím zmínit, že i večerní sáňkování je dost super ????

Pavla: My jsme sáňkovali ve Wildkogel Arena Neukirchen und Bramberg, kde má sáňkařská dráha 14 km. Je to už tedy 8 let, co jsem tam ještě jako bezdětná byla. Sáňky jsme si půjčili přímo dome, kde byla hlavní kabina lanovky. Nebylo to vůbec drahé a sáňkovat jsme mohli po celou dobu, co jezdily kabiny. Dráha je i osvětlená. Nahoe po vystoupení byl kousíček start, kde dráha pro sáňky začínala, takže žádné chození. Dráha má 14 km a pokud není dole v nížinách dostatek sněhu, tak jezdí do poloviny, kde je sníh snad vždycky. My jsme vždy s přítelem do 13 hod lyžovali, pak si půjčili sáňky a užili si to jak malé děti. Teď už máme děti vlastní a letos bych tam s nimi chěla určitě vyrazit.

.

3 komentářů

  • Dobry den, jake mate osvedcene sanky – pisete o skladacich, prijde mi ze se prodavaji ted velmi nekvalitni:-( dekuji

  • My chodíme sáňkovat v okolí Zell am Ziller ,Mayerhofen…nachází se tam trasa dlouhá 7km,na kterou vás vyveze lanovka ????. Sjela jsem to se svým čerstvě dvouletým synem a moc se mu to líbilo. Musím zmínit, že i večerní sáňkování je dost super ???? .

  • V Rakousku jsem na sáňkách ještě nebyla, ale u nás jezdíme každoročně sjíždět Ještěd. Oficiální sáňkařská dráha je Černý kopec-Horní Hanychov (konečná tram), ale jezdíme to od parkoviště pod rozhlednou, i když se musí ze začátku kousek popojít pěšky. Pak máme zálusk na sjezd z Černé hory do Jánských lázní v Krkonoších nebo z Černé studnice do Smržovky v Jizerkách.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Lyžování s dětmi v Bad Kleinkirchhaim

Norsko a Dánsko s dětmi

Madeira s dětmi