blog o cestování s dětmi

Naše offline chalupa a splněný sen

Tak jsem se po roce zase zamilovala. Do naší chalupy. Po roce hrabání se v suti, malování a lakování, po roce, kdy jsem na ni byla pomalu chvílemi vážně naštvaná. Však mi brala tolik času a energie!   Konečně nastal ten okamžik, kdy jsem mohla začít tahat ze všech koutů našeho pidi bytu všechny ty mé nasyslené krásky. Jsem žena sběračka (Kdo jste neviděl představení Caveman, určitě napravte). Obrážím bleší trhy, bazárky a dávám věcem druhou šanci. A ve chvílích, kdy mám toho všeho mateřství až nad hlavu, zašívám se doslova a do písmene k šití:-). Moc ráda bych na chalupě vytvořila takové prostředí, které inspiruje k respektu a vzájemné ohleduplnosti. K respektu k sobě samému, k ostatním, k přírodě a k omezeným zdrojům. 

DRUHÁ ŠANCE

Čím dál tím víc mě baví obklopovat se věcmi „z druhé ruky“ a předělávat staré věci na „nové“. Každá z židlí u nás na chalupě má jiný původ. A vzhled. Některé jsou z blešáku (na jedné seděl do poslední chvíle pan prodejce, židli vlastně prodat nechtěl, ale mně se tak líbila, že mi ji s radostí prodal za pakatel…), některé jsou z facebookového bazárku (a ejhle, aspoň k něčemu je facebook fakticky dobrý), některé z půdy. Stůl, stolní fotbálek, lavice na chodbě, houpací křesílko, talíře, palety (které mají funkci dle potřeby – minulý týden substituovaly podlahu, teď povýšili na gauč), knížky… to vše už mělo svá nejlepší léta za sebou a bylo většinou odsouzeno k dožití někde pod nánosy prachu nebo ve sběrném dvoře.  A přitom já z toho všeho mám mega obří radost!

OFFLINE SVĚT

Jedna z věcí, na které si zakládám. Poctivě prožitý okamžik. Bez wifi, mobilů, tabletů a televize. Moc bych si přála, aby každý, kdo chalupu navštíví, intenzivně prožil každou chvíli v ní.  Tady a teď. Naplno. Bez toho věčného odskakování někam za povinnostmi, za online světem… Raději zapálit svíčku a zahrát si kostky, divadlo, karty, něco si společně uvařit nebo vyprávět příběhy… Sáhněme si do svědomí, kolik času věnujeme dětem jen tak polovičatě? Kolik času jsme myšlenkami někde jinde? No není to škoda?

NETRADIČNÍ HRANÍ

Baví mě vyrábět tak trochu jiné hračky. Baví mě dát dětem a jejich fantazii prostor. Někdy jim vážně stačí třeba jen prkýnka. Pokaždé z nich vznikne jiné město, jiné domy, jiné silnice. Kameny, dřevo a bláto, to u nás bude vždy na první místě. Ještě štěstí, že je náš děda truhlář a odřezků se u nás najde vždycky dost. 

A pokud už nebudou dřevíčka stačit…

HURÁ DO PŘÍRODY

Jedna věc je jistá. Venku je prostě nejlíp. Českosaské Švýcarsko je navíc pro děti prostě jedno velké dobrodružství. Vždy se najde nějaký dobrý důvod, proč vyrazit ven. Ráda zaskakuji do role poradce. Baví mě to! A když se dětem nechce? On se najde nějaký ten hafan, který potřebuje vyvenčit. Spoustu inspirace, co s dětmi podnikat venku, najdete třeba i v knížkách. Tyhlecty, ty já miluju!

ČAS NA SEBE

Jedna z věcí, kterou já sama opomíjím. Myslet na sebe. Na chaloupce bych ráda vytvořila inspirativní prostředí, které pomůže tak trochu pročistit hlavu. Při vyrábění to jde velmi dobře! Co třeba u šití nebo drátkování?

Tak snad se nám všem bude na chalupě líbit! Tajně doufám, že se tam bude vracet celá naše rodina a děti našich dětí. Přijedete na návštěvu?

2 komentářů

  • My máme chatu na Šumavě a jezdíme tam jen na víkendy, tak si nás nejspíš někdo vytipoval a vykradl nás. Jednoho dne nám volal soused, procházel okolo a viděl, že máme otevřené dveře, ale naše auto tam nestojí. Manžel tam hned vyjel a zjistil, že jsme byli vykradeni. Naštěstí jsme tam neměli nic extra cenného. Rozhodli jsme se, že si koupíme nějaké kvalitní zabezpečení

  • To je krása! Jak u vás topíte? My si dřevo sháníme sami. Máme domluvu s pánem, který vlastní kus lesa za barákem, že si můžeme k němu do lesa jezdit pro spadané dříví. Máme krb s komínem spíš jen na dekoraci a pomoc při vytápění, takže nám stačí dřeva poměrně málo. Kamna i s komínem jsme sehnali na tomto super webu: https://www.kominycz-eshop.cz/kominy-keramicke/. Opravdu všem doporučuji!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Rozloučení

#TEEN Kurz první pomoci pro děti

Jak na (sebe)prezentaci