blog o cestování s dětmi

Naše cesta k okluzoru a pěti dioptriím

Jedno necestovní téma, které se stejně jako naše bezmléčná a bezvaječná dieta často stává předmětem rozhovorů. Brácháčův okluzor, dioptrie a jak jsme to vlastně zjistili, že pomalu potřebuje místo brýlí půllitry? Hele, světe div se. Do nábytku hoch nenarážel, na televizi se nelepil a nikdy na nic tzv. „nebrejlil“. Prostě koukal normálně, nevím, jak lépe to říct:-).  Jevil se jako naprosto normální dítě, u kterého nebyla kapka podezření, že vlastně skoro nevidí a tím, že brýle denně nenosíme, mě nenapadlo se v tom angažovat více, než radil pediatr. Chyba. Velká chyba. O to větší šok to pro mě byl, když mu v jeho čtyřech letech v Kukátku naměřili hned pět dioptrií a tupozrakost! 

U pediatra vždy proběhla jen ta klasická kontrola očiček, u které když dítě nepoznalo na té nasvícené tabuli zvířátko, tak se mávlo rukou, že je na to asi ještě moc malé. Tečka. Hotovo. A tím, že naše děti nejsou úplně častými návštěvníky předškolního zařízení, zřejmě nám uniklo i školkové dobrovolné vyšetření PlusOptixem. Prostě jedna chyba za druhou. Chyby, které si nikdy nepřestanu vyčítat. Stalo se, čas člověk nevrátí a jediné, co můžu udělat je to, že třeba nakopnu někoho jiného, aby oči svých dětí nepodceňoval.  Stejně jako mě nakopl rozhovor s kamarádkou, jejíž chlapeček dostal brýle v pěti letech, kdy mu zjistili dioptrií sedm! Přiznávám, že se mi hodně ulevilo, že Žloutková vidí dobře, protože u ní proběhlo pořádné vyšetření až v šesti letech…

Vyšetření PlusOptix  obvykle stojí pár stovek, je rychlé a bezbolestné a lze jím vyšetřit děti už od 6 měsíců věku. Určitě jej doporučím všem, protože čím dříve se třeba taková tupozrakost odhalí, tím větší šance je, že se jí dítě zbaví. Přibližně kolem 12. roku věku už je šance na nápravu dle dostupných informací nulová.

Brácháč tedy před rokem a půl po návštěvě Kukátka a zjištění, že má pět dioptrií a tupozrakost, vyfasoval brýle, okluzory a bylo! Brýle nasadil a život šel dál. Každé ráno vyfasuje na zdravější očičko okluzor (aby posiloval to slabší oko), který musí nosit denně tak tři hodinky. Prostě to přijal jako fakt, stejně jako přijal o rok později skutečnost, že nesmí mléko, jogurty, prostě nic mléčného.  A hle, možná to bylo věkem, ale on najednou začal rád malovat a vybarvovat! Předtím jen tak čmáral a já si to vysvětlovala tím, že je asi „zaostalejší“ než jeho ségra a prostě ještě není zralý na to doma produkovat obrazy a la Rembrandt. Možná na to prostě jen začal lépe vidět?

V každém případě se mu tupozrakost za ty necelé dva roky zlepšila a jsme na dobré cestě se okluzoru zbavit úplně. Dioptrie se zatím nelepší, ale ještě není všem dnům konec. No a kdyby ne – je to sekáč i v brýlích a chlapi s obroučkama jsou přece děsně sexy!

PS. Na lyže si okluzor sundává, kvůli prostorové orientaci. Jinak s ním normálně funguje, chlapík náš jeden šikovný!

18 komentářů

  • Vyšetření plusoptixem ve školce si nevyčítej, naší tam naměřili 1 dioptrii (takže v pohodě) a následně v Kukátku 7 dioptrií (takže ne v pohodě). Aneb jak se oči nerozkapou, tak je to trochu naprd……

  • Známe, prožili jsme se synem něco podobného, ještě k tomu šilhal, nyní je čerstvě po operaci šilhání, na lyže mohu doporučit můj prosincový objev: lyžařské brýle vhodně na brýle dioptrické, super věc

  • Mladší dcera do toho ještě hodně šilhala a tak na oční chodíme cca od 1,5. Máme dávat okluzor, který teď v necelých 2,5 letech prostě nesnese. V úterý nás čeká další kontrola a pořádné změření dioptrií, protože minule to bylo takové slabší a to jí naměřili 10 dioptrií, tak jsem zvědavá jak to zvládneme a co se zjistí. Doktorka nám říkala, že pokud se ty dioptrie na tom slabším oku potvrdí, tak je i možná laserová operace, kterou hradí pojišťovna….No jsem z té kontroly celkem nervózní. Ale asi se víc bojím verdiktu: Dále lepte zdravé očičko a ještě počkáme. Naše mladší je totiž dost velký vztekloun a je to s tím lepením oka fakt děsný boj 🙁

  • Nechci vkládat reklamu za každou cenu, ale nemůžu si pomoct. Proč lepit okluzor, pokud malá nosí brýle? Zkuste látkový okluzor na míru s obrázkem, který si společně vyberete. Funguje to. LatkoveOkluzory.cz

    Pokud chcete, smažte mě, pro malé brejlouny ale nenajdete lepší ???? – testováno na našich dvojčatech.

  • Děkuji za tip. Pokud malá dostane brýle, tak se určitě podívám 🙂

  • Nejspíš proto lepit, aby si nehledalo dítě skulinku, kterou vidí bez okluzoru. Na druhou stranu lepší něco, než nic.

  • Pokud dítě má nosit okluzor, zpravidla má nosit i brýle. Lepit náplasťový okluzor přímo na kůži je nejlepší z toho důvodu, aby dítě nekoukalo mimo okluzor, tak jak píše paní níže To se u látkového okluzoru může stát a pak ztrácí význam, že ho dítě má. I u náplasťových existují takové okluzory, na které si nalepíte různé obrázky, ale jsou častěji bez obrázků, u kterých můžete být vy kreativní a něco tam dítěti namalovat či nalepit, nebo to může dítě udělat samo. Když přes všechny snahy dítě odmítá náplasťový okluzor, určitě je látkový lepší než nic, ale je potřeba hlídat, aby kryl oko a dítě nekoukalo mimo.

    Jsem ráda, že článek upozorňuje na potřebnou prevenci očních onemocnění, zejména tupozrakosti. Opravdu čím dřív se odhalí a začne léčba, tím je větší úspěch. Upozorním, že tupozrakost nelze operovat, jak jsem slyšela mnoho dotazů. Při léčbě stále platí nošení správné brýlové korekce (napsané po předchozím rozkapání očí), nošení okluzoru a pleoptické cvičení, což v domácím prostředí může být kreslení, skládání puzzle, stavění z kostek apod. Gratuluji, že vidíte výsledky. Určitě má na synovo kreslení vliv, že poctivě nosil okluzor.

  • Nepsal bych lepší látkový než nic. K látkovým je nedůvěra právě proto, jaké jsou běžně na trhu dostupné. A právě proto jsme je začali šít v domácích podmínkách my – aby byly příjemné, aby dokonale seděly a navíc s bonusem výběru vzoru. Umíme i motivační panenky 😉 Chválu slyšíme jak od maminek, tak od očních lékařů – viz https://www.latkoveokluzory.cz/reference/, negativní ohlas jsme zaznamenali jeden (paní okluzor vyprala v pračce, pak reklamovala že nesedí). Naši hoši je nosili od svých dvou do pěti let každý den, jednorázové nalepovací by nám neprošly, to jsem si jist.

  • Také uklidním – u nás bylo každoroční vyšetření PlusOptixem u pediatra v pořádku a na oční jsme šli až když synovi začalo ujíždět oko ve 3,5 letech. Také vše viděl a nenapadlo nás jít dříve… Dostal přes pět dioptrií, půl roku na to přes sedm a ty má doteď (bude mu 6). Okluzor na jedno oko snese lepící, na druhé (časem jsme začali střídat) dáváme látkový (viz odkazy výše). Prostě má jinak vykrojený oční oblouk a do lepícího mu naráží řasy, tak jej nesnese. Teď zkoušíme pár měsíců bez okluzoru, tak jsme zvědaví na další kontrolu. Jen ty dioptrie už by se také mohly začít snižovat:-)

  • Alice Kavková,můžu Vás moc poprosit o více informací ohledně šilhání jak probíhá,jak to syn snášel a výsledek.nas také čeká.
    Děkuji moc

  • Nám látkový okluzor nebyl doporučen, hůř pak sedí brýle, které okluzor trochu posune od oka. Dcera 3,5 naštěstí v poho snese i ten nalepovací. Brýle má od roka a třičtvrtě. Začínala na 6 a necelé 3 dioptrie a horší oko je už cca o dioptrii lepší jen těmi brýlemi.

  • Také se připojuji k tomu, že se nemá spoléhat na pediatra. U nás v rodině nemá nikdo brýle, takže tyto problémy šly mimo nás. Důvěřovali jsme dětské lékařce, když nám ve 3/4roce tvrdila, že je normální, že oko občas ujede u takto malých dětí, že se to srovná. Ano, měla pravdu, nebylo na ní nic poznat, občas zakopla- šikovná po mamince, při vybarvování přečmrkává- asi nebude moc trpělivá, taky po mamince, na tříleté prohlídce kontrola očí až na konci celého vyšetření, jedno oko v pohodě, pak už se jí nechtělo- paní doktorka na ni začla, že jako v životě nebude vždycky po jejím a začla jí za řevu rvát triko přes hlavu, udělala z nás neschopný rodiče, kteří neumí vychovat dítě, čímž odvedla pozornost úplně od všeho jiného. No jo, jenže ona to nepřečetla ani na 5leté prohlídce. Diagnóza šedý zákal, nikdy v životě už nebude mít prostorové vidění, protože to oko vidí tak špatně, že mozek obrazy nikdy nespojí. A tak už rok s každodenním řevem zalepujeme, cpeme měsíčně spousty peněz do doplňkové “léčby”, bez většího úspěchu. Doktorka se k tomu postavila tak, že dítě před ní vždy zavíralo oči( měla ji v péči od narození a zákal byl také vrozený). Tímto paní doktorku z Prahy 15 zdravím, kdyby si to náhodou četla a zajímalo ji, jak na tom jsme.
    Za celých pět let jsem od ní neslyšela, že bysme měli zajít na oční vyšetření, Že vůbec by nějaký problém mohl být, přesto, že jsem s ní o šilhání mluvila.
    Nikdy si nepřestanu vyčítat, že jsme jí důvěřovali a nevěřím už žádnému doktorovi, ke všemu si dohledávám další informace.

  • Nejmladší syn dostal brýle ve 3 a půl letech a zatímco s brýlemi (+5 a +6 dioptrií) problém nemá a během pár dní se s nimi sžil, okluzor prostě nevzal na milost do dneška..Zkoušeli jsme motivovat všemi možnými způsoby. Poslední nápad-látkový okluzor s Bleskem McQeenem se mu sice moc líbí, ale na oči ho nechce. Zajímalo by mě, jak se vám daří děti k nošení okluzoru přesvědčit..

  • To mě moc mrzí. U nás to hoch vzal jako fakt, asi jako když jsem mu řekla, že nesmí mléko. Prostě jsem mu vysvětlila, že bez toho na oko neuvidí dobře a nebude moc v budoucnosti být indiánem/pistolníkem/Vinnetouem atd. Nepomohlo by setkání s jiným dítětem s okluzorem?

  • Tohle téma je mi velmi blízké. Můj muž má tupozrakost. Jelikož je z dvojčat a má o rok staršího sourozence nedivím se že to v rodině prehledli.Doktor si toho nikdy nevšiml, na prohlídky chodili taky všichni tři a tak si mysleli že mají holt jedno blbě dítě.
    Zjistili to až ve třetí třídě, po úrazu hlavy. To už na jedno oko neviděl. A nevidí.
    S dětmi chodím pravidelně na oční, pro jistotu. 9 a 5 zatím dobře.
    Jeho sestru, dvojče, to nikdy nenapadlo. Kluka zachytil screnig ve školce ve 4 letech. Tehdy se dozvěděla že si to měla hlídat když to mají v rodině… Kluk dostal okluzor. Brýle a 2x týdně, rok, jezdili na cvičení oči. A rozcvicili to. Brýle má, ale i dipoptie klesly takže super.
    Druhá svagrova měla kluka doma, do školky moc nechodil, nemluvil takže jim doktorka řekla ať přijdou na oční test až se naučí odpovídat. Už nešla. Když mu bylo 6 spadl z palandy, měli pak vyřešení hlavy a oči a tam se zděsili, vy jste nevšimla že silha… Okluzor, brýle a cvičení 2x týdne. Nechodili, mají to 20minut pěšky a nechodili. ???? Bez brýlí prakticky nevidí. V bazénu nenajde ani schody ????
    Dejte jim okluzor.
    Vysvětlete že musí.
    Když nebudete důsledni nedostanou řidičák, manžel na to dostal i modrou knížku, když vám slouží jen jedno oko je spousta povolání které nebudou moc dělat.
    A naše rodinná zkušenost? pokud má manžel úraz tak vždy toho zdravého oka. Umíte si představit jak nám vždy zatrne?
    Není to prkotina.
    Můžete mít kliku a vyléčí se to snadno ale můžete jim taky zkazit zdraví na vždy. Tupozrakost se dá rozcvicit do věku 6 let máte velkou naději pak klesá reketovourychlesti až k nule ???? neberte to jako prkotinu
    První svagrova si prostě ten okluzor nasadila taky.
    Jistě své dítě dokážete přesvědčit pokud sami uvěřite tomu že je to důležité.
    A věřte mě je to důležité.

  • ???? Pěkně napsáno a díky za to. Já ještě podotknu – náš Ondra (z dvojčat) jako malinký neměl problém rozeznávat od sebe obrázky velikosti smajlíků, asi 6 mm žluté usměvavé sluníčko téměr stejné hlavy kočičky. A na očním bum: od dvou let nosil brejle nejdříve s osmi, nyní 10 dioptriemi. Šilhavost je díky okluzorům pryč, brýle zůstávají, ale původně jsme šli na oční kvůli Matějovi, který má dioptrií 6, Ondra byl jen do počtu. Vymlouvání že dítě je na vyšetření malé? Záleží na přístupu lékaře, vždy to jde nějak uhrát. Nečekejte na “až”. Ono pak může být pozdě.

  • Vysetreni na kataraktu se provadi jako screening jiz v porodnici. Ten byl v poradku? Je to pomerne vzacne onemocneni, takze verim, ze na nej nebyl kladen uplne duraz… drzim Vam pesti, at se Vam dari, co nejlepe!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Knížky pro děti o jinakosti, poznání a toleranci

ROZCHOD…

A jaké máš boty na výlety?