blog o cestování s dětmi

Lyžování s dětmi – Serfaus Fiss Ladis

Oblast Serfaus Fiss Ladis jsme poprvé prozkoumali během léta a odjížděli jsme s tím, že se sem určitě jednou vrátíme! Je to totiž jedno z nejvíc babyfriendly středisek v Alpách a ty výhledy, oujé! Velkým bonusem pro rodiny s dětmi je i fakt, že zde za celý týden nesednete do auta. S kartou hosta tu můžete do aleluja jezdit lanovkami, které propojují jednotlivá městečka (dost často bývají letní karty omezené na využijí jedné lanovky denně). Takže se s klidem můžete vrátit na oběd nebo polední spánek do apartmánu a odpoledne si ještě vyrazit na hřiště v horách. Letní zkušenost najdete detailně popsanou V TOULKÁCH S DĚTMI V BÁGLU..

Ale teď se už se ponořme do sněhu… Středisko Serfaus Fiss Ladis je jedno z největších středisek v Rakousku, které toho má hodně co nabídnout! Rozhodně ho mohu doporučit, ale vzápětí dodám – jeďte sem raději v mimosezóně.

JISTOTA PŘÍRODNÍHO SNĚHU

Velkou výhodou tohoto střediska je bezesporu jeho vysoká nadmořská výška. Většina sjezdovek se nachází ve výšce nad 2 000 m n.m., přičemž lyžovat můžete až ve výšce 2 800 m n.m. My jsme z toho velmi profitovali, protože letošní zima (2023/2024) byla nadprůměrně teplá a celá Evropa se potýkala s nedostatkem sněhu. Zatímco velká část středisek nabízela pohled na bílé pásy sjezdovek uprostřed zelených luk, tady jsme se ve vyšších polohách navzdory teplému počasí a velkému množství lidí (z důvodu prázdnin v celém Nizozemí) cítili jako v zimní pohádce.

SERFAUS FISS LADIS PRO NEJMENŠÍ LYŽAŘE

Ve středisku je nespočet atrakcí pro malé děti. Ty se nachází zejména v jeho středové části. Najdete tu velké množství pásů, mini sjezdovek a nejrůznějších blbinek (i v tom tunelu níže na fotce na vás někdo mluví a vydává zvuky:-)

My jsme se s ohledem na vysoké teploty a velké množství lidí (prázdniny v Nizozemí) těmto místům vyhýbali a lyžovali jsme ve vyšších polohách. Požádala jsem tedy o názor maminky malé lyžařsky, Martiny, kterou na IG najdete pod nickem Matulinek. Ta středisko vyzkoušela opakovaně se svou tříletou dcerkou.

„Serfaus Fiss Ladis známe z léta jako asi nejvíc TOP středisko v Tyrolsku. Je tam pro děti vše! A pro rodiče fakt nádherné výhledy. Tak jsme mu daly šanci i v zimě a nezklamalo! Byly jsme v něm třikrát a vždy ve všední den, navíc v lednu ve dnech, kdy je v Tyrolsku vedlejší sezóna. Oproti dalším střediskům v okolí (Imst, Hochzeiger, Pitztal Gletscher, Kühtai, See) tam bylo nejvíc lidí (to znamená: nikde nebyl nikdo a tady prostě lidi byli, na kabinku jsme čekali třeba i 3 minuty :)). Protože jsem tam byla s 3 a půlletou dcerou vždy sama, moc jsme toho projet nestihly, to nejdůležitější – Berta’s Kinderland jsme ale samozřejmě nevynechaly! Protože jsme bydlely ve vedlejším údolí, jezdily jsme asi půlhodinku autem. Zaparkovala jsem buď ve Fiss na centrálním parkovišti nebo v Ladis u Sonnenbahn. Z obou parkovišť je to jen jednou kabinkou do dětského ráje. Berta’s Kinderland je absolutní strop pro děti, co jsem kdy viděla! Několik slalomů s gumovými panáčky, do kterých se dá plácnout, vlnky a nerovnosti, celkem dlouhý jezdící pás, který má po straně výjevy s pohyblivými postavičkami v životní velikosti hned ze tří pohádek! Na mě působily sice postavy trošku děsivě, ale dcera se na ně vždycky těšila 🙂 K tomu hned vedle poma s obsluhou zvyklou na děti. Velká restaurace přímo nad dětskými sjezdovkami, pod nimi pak hřiště s houpačkami, prolézačkami a kolotočem. Na vše vyleze i dítě v lyžákách. Možnost z dětského ráje odjet po modrých sjezdovkách do Fissu (6) i do Ladisu (1). Pár pohodových modrých je pak i nad Fissem (64, 65), z jedné vede odbočka na lesní cestu se zvířátky Höhlenwelt, a modrá 2 a půl kilometru dlouhá sjezdovka až dolů do Ladisu (1) je pro děti taky fajn, je totiž krásně mírná bez jakéhokoliv prudkého úseku. Pokud by bylo v dětském ráji hodně lyžařských školiček, doporučuju sem zajet až na čas kolem poledne, kdy školičky většinou obědvají. Podobný dětský svět je i nad Serfaus, tam jsme se ale zatím nedostaly. O důvod víc se sem vrátit, protože i ten bude – jako vše v téhle ski aréně – stoprocentně stát za to.“

Foto: Matulinek (IG)

Foto: Matulinek (IG)

Foto: Matulinek (IG)

SERFAUS FISS LADIS SE ZDATNĚJŠÍMI LYŽAŘI

Naše děti (10 a 12 let) jsou již zdatnými lyžaři a lyžování si tady velmi užily. Shodli jsme se na tom, že nebýt tepla a tolika lidí, líbí se nám středisko víc než Zugspitzarena, ze které jsme vloni odjížděli (uprostřed hlavní sezóny) zamilovaní. Nicméně jsme s láskou vzpomínali na ten klid a odpolední běžkování tam…

V SFL jsme byli nadšení z velkého množství červených sjezdovek, které tu jednoznačně dominují (cca 60% červené, 20% modré, 20% černé.) Děti ocenily hned několik funslopes, které se jim líbily o trochu víc (hlavně v Ladisu) než ta v Zugspitzareně. Radost měly i z měřených úseků. Jestli jsem se z nepochopitelného důvodu obávala, aby středisko nebylo až moc babyfriendly, tak ne, fakt ne. Ty červené byly pecka!

KDE SE NÁM LYŽOVALO NEJLÉPE

Mapku střediska najdete zde.

Nejvíce se nám líbilo v Serfaus na Masnerkopf ( 2 828 m n.m.). Červené sjezdovky č. 163 i č.158 byly nádherné (přišly mi méně náročné než ty červené sjezdovky níže, takže bych se sem nebála jet ani s dětmi, které s červenými sjezdovkami teprve koketují), stejně tak tzv. Masnerabfart, modrá č.148, která byla přejezdovou sjezdovkou z Pezidu.

Ráno jsme se vydali lanovkou Komperdellbahn a hned následně Lazidbahn do výšky cca 2 300 m n.m. Děti si užily pár měřených úseků u Lawensbahn (tady se nám líbila modrá č.131 a obě červené č.132, č.133) a pak už tradá vzhůru na Masnera!

Ty výhledy tam!

Výhled z Pezidu

Rádi jsme se vracely i na Sattelkopf a užívali si nejprve červenou č. 73 a pak krásný přejezd č.84 k lanovce Koenigsleitenbahn. To byl můj oblíbený úsek.

V Ladisu byly z Schoenjochu bezkonkurenční výhledy, ale bohužel tu lyžovalo velmi mnoho lidí. Ačkoli sjezdovky byly na této straně střediska krásné, necítili jsme se tu s ohledem na děti bezpečně. Sjezdovky jsou tu jedna vedle druhé, funslope se různě protíná s náročnějším funslopem, no, zkrátka, méně lidí by přispělo k mému vnitřnímu klidu. Ale v mimosezóně to tu musí být fantastické! Nám se velmi líbil okruh z Schoenjochu po červené č.19 s přejezdem po č. 23 až k Schoengampalm, lanovkou 12-er a pak kolem sněhového hřiště zpět.

BOBOVÁNÍ A JINÉ VYŽITÉ V SERFAUS FISS LADIS

V areálu najdete dvě sáňkovací dráhy – jedna v Serfaus, jedna ve Fissu (a sáňky tu kdekoliv zapůjčíte). My jsme nezkoušeli, neb nás to v tom cukrovém sněhu moc nelákalo. Co se mi ale příliš nelíbilo, bylo křižování sáňkařské dráhy a sjezdovky v Serfaus- to mi přišlo nebezpečné.

Přímo v Serfaus pak najdete malý bobovací kopeček (tak akorát pro děti) „Murmlipark“. Dokonce zde funguje i pás, který děti vozí do kopce. Zvrhlost, děti se mají přeci bobováním utahat!:-)))

Dále si můžete vyzkoušet i bobovou dráhu (ta tuto zimu nefungovala) nebo se proletět vzduchem na Fisser Flieger. My jsme to také měli původně v plánu, ale je to pro děti od 140 cm, takže ještě pešík. A upřímně? Po lyžování jsem byla vždy ráda, že padnu na postel. 🙂

BĚŽKY V SFL

I v SFL najdete poměrně dost běžkařských tratí. Například v Serfaus u centrálního parkoviště začíná okruh, který je asi fajn i pro začínající běžkaře. Opět, nemohu soudit, nevyzkoušeli jsme. Běžkovat se dalo i u jezera Hög, nebo u mezistanice Komperdellbahn. Pro běžkaře a výletníky tu mají speciální jízdenku na lanovku – Wanderticket, se kterou můžete za den až 5x lanovkou.

DO LYŽÍ AŽ POD LANOVKOU ANEB JAK FUNGUJÍ SKI DEPOTY

Benefitem střediska, který ocení nejeden rodič, jsou jistě úschovny lyží v dolních stanicích lanovky! To vám je vynález! Díky nim se nemusíte každý den vláčet celí upocení s dětmi za krkem a lyžemi v zubech na svah. Stačí si po dobu pobytu zaplatit úschovnu lyžařského vybavení přímo u dolní stanice lanovky a máte vystaráno. Nás ski depot (Check – in stál cca 80 EUR/týden pro čtyřčlennou rodinu. Ano, stálo to za to! Ráno jsme se vždy z ubytování v Serfaus dopravili k lanovce pohodlně metrem, vyzvedli si své vysušené lyžáky a lyže, odevzdali sněhule a šlo se lyžovat. Každý dostane přidělený košík, kde si může po lyžování odložit nejen lyžáky, ale i helmu a rukavice. Vše je pak během noci vysoušeno. Tohle se mi ale hodně líbilo! I když nutno podotknout, v hlavní sezóně je v takové úschovně pekelný šrumec (žádné fronty jsme nezaznamenali, vše šlo vždy velmi rychle, ale byla to mela), Václavák hadr.

Ski depot není třeba rezervovat předem, protože je opravdu obrovský. My jsme měli tu smůlu, že naše prázdniny byly ve stejném termínu jako prázdniny v Nizozemí. Ačkoliv celé středisko doslova praskalo ve švech, ski depot vystačil skutečně na každého.

VEŘEJNÁ DOPRAVA NA JEDNIČKU

Jak jsem zmiňovala v úvodu, během letní dovolené jsme zde ani jednou nemuseli sednout do auta, protože všechna tři městečka jsou skvěle propojena veřejnou dopravou. To samé samozřejmě platí i v zimě. V Serfaus navíc jezdí metro (v intervalu cca 8 minut), které vás pohodlně dopraví k lanovce. Lanovky pak propojují všechna tři městečka. Případně můžete využít autobusového spojení. Přejezdy na lyžích mezi středisky nás moc velmi bavili. Já miluju tyhle „expedice“ na lyžích!

NEVÝHODY STŘEDISKA A NA CO SI DÁT POZOR

Jestli si na něco dejte pozor, tak jsou to termíny prázdnin v okolních státech, zejména Nizozemí ( tam mají prázdniny všichni v jeden týden a celé SFL je plné jen a jedině aut se žlutou SPZ). V tomto termínu sem FAKT nejezděte. FAKT NE. Středisko je krásné, má co nabídnout, ale jestli bych měla někam jet v hlavní sezóně, asi ne sem. Nám se tedy sešlo více faktoru: nadprůměrné teplo, které vyhnalo určité množství lyžařů z nižších středisek tam, kde je záruka sněhu; nemožnost jít na běžky čili i běžkaři vyrazili na lyže; prázdniny v Nizozemí. Nutno ale dodat, že ačkoliv tu bylo lidí opravdu hodně, u lanovky jsme nestáli déle než 6 minut a to vždy jen u těch centrálních, které rozváží lyžaře z dolních poloh do těch vyšších. Jinak to celkem ušlo a fronty buď nebyly nebo byly na pár minut.

Velkou nevýhodou střediska je i to, že je poměrně drahé. A hlavně – nemají zde možnost dopoledního skipasu (jen odpoledního, ale to v tom horku fakt nechceš). Celodenní skipas v sezóně 2023/2024 vyšel na a 68 EUR, pětidenní skipas pak na 280 EUR. V Zugspitzareně pro srovnání vyšel letos celodenní na 61 EUR, ale zde mají možnost půldenního skipasu za 41 EUR, což s dětmi bohatě stačí (a odpoledne se může jít na běžky – pokud je tedy sníh, nebo do bazénu či na stěnu).

KDE SE UBYTOVAT

My jsme šli na jisto! Haus Anemone, který známe už loňska, byl jasná volba! Perfektní, perfektní, perfektní! Velmi dobře vybavená kuchyňka, herna, malá tělocvična, pingpong, šipky, fotbálek a wellness. Víc nepotřebuješ.:-) Mrkněte na starší článek, kde ubytování (a nejen toto) najdete.

Výhled z našeho apartámu č. 8

KDE SE ZASTAVIT, KDYŽ JE NA VÁS CESTA MOC DLOUHÁ

My jsme se z důvodu nepřízně počasí (na den návratu do ČR hlásili silné sněžení) rozhodli vrátit se domů o den dřív. Abychom však nepřišli o den lyžování, rozhodli jsme se domů vyrazit až pozdě odpoledne po lyžování a cestou někde přespat. Volba padla na Mnichov, který je od SFL cca 3 hod jízdy. Našla jsem super místo, které splňovalo všechny naše požadavky. Blízko dálnice, snídaně v ceně, varná konvice na pokoji a hlavně zabezpečené parkování (podzemní garáž se zamřížovaným vjezdem), abychom na noc mohli nechat v autě věci včetně lyží. Vše splňoval hotel Holiday Inn Express Munich Messe. Noc nás zde vyšla na cca 100 EUR pro čtyři platící (děti máme už 10+) včetně snídaně. Pokud budete chtít děti ještě víc utavit, 5 minut od hotelu je jump aréna Maxxarena, kterou jsem zaregistrovala na IG na profilu Dva tátové. Dva tátové arénu vyzkoušeli a doporučují rodinný lístek na 90 minut, který je finančně výhodnější než sólo vstupné na 60 minut. Najdete tu jumpark, parkur, lasergame, minigol (vstupné se kupuje vždy zvlášť). Našim dětem, které nejsou na hotely zvyklé, však stačil samotný hotel, hotelový telefon a croissanty od snídaně zdarma. Jedinou nevýhodou hotelu je to, že zde není restaurace, jen bar s minimalistickým jídelním lístkem (pizza). Ale není problém si někam popojet. My jsme si vystačili s pizzou, museli jsme přeci vyhladovět na tu snídani, která byla v ceně:-)))

Zpětně hodnotím tento způsob návratu domů jako geniální. Zcela jsme se vyhnuli hromadnému odjezdu všech ze střediska (v sobotu) a cesta nebyla takovým utrpením. Nápad vyrazit do ČR po lyžování, kdy jsou děti znavené, není vůbec marný.

Tož tak. Co dodat závěrem?

Serfaus Fiss ladis určitě ANO, ale ideálně mimo hlavní sezónu. A v létě 100% také!

Řadu dalších tipů najdete v mém průvodci Toulky s dětmi v báglu – Rakouské Alpy a okolí!

Zanechat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Jižní Itálie -Bari a okolí s dětmi

Dolomity s vozíčkem (kočárkem)

Pouť Camino de Santiago s dětmi