blog o cestování s dětmi

Ledovcové jezero Weisssee s dětmi

V Rakousku v oblasti Salzburska jsme s dětmi strávili už nespočet dovolených a každá nám přinesla spoustu nezapomenutelných zážitků.  Všechny jsem je dopodrobna sepsala v nyní již beznadějně vyprodaném průvodci Toulky s dětmi v báglu – Rakouské Alpy a okolí, kterého si můžete nyní zakoupit v rozšířené online verzi. Na takřka 400 stranách najdete krásné výlety a jedním z nich je právě výlet k Weisssee. 

O tom, že prostě musíme navštívit ledovcové jezero Weisssee, ať se děje, co se děje, jsem měla jasno. Však i kvůli němu jsme tentokrát vyrazili do oblasti Hohe Tauern a ubytovali se v městečku Uttendorf. Můžete se přesvědčit, že to prostě nešlo jinak.

Jediný zádrhel byl v tom, že pokud teda nejste nabušení pankáči, tak k jezeru se s dětmi dostanete opravdu jen lanovkou, ledaže byste měli chuť je tedy těch 8 km (nebo kolik to je) do kopce táhnout za vlasy za sebou. Lanovka však zahajovala sezónu až poslední den naší dovolené. A znáte to, check out do 10 hod, stres s balením, takže  oujé a máme tady problém. Tak jsme si dovolenou naplánovali výjimečně tak, že jsme neodjížděli v sobotu, ale až v neděli, jen abychom zahájení sezóny stihli. Měli jsme na to jeden jediný den. Šlo vabank:-).

I tak jsem měla obavy, aby to klaplo. Vyměnila jsem si tedy pár emailů se správou ledovcového jezera, kde jsem se ujišťovala, že lanovka opravdu pojede, zda není potřeba rezervace jako třeba na Dachstein. Ne, rezervace potřeba není, protože svět asi ještě neobjevil tohle místo, které pro nás mělo ještě větší kouzlo než právě zmiňovaný Dachstein. Nakonec to dopadlo tak, že nám byl přislíbeno, že nás nahoru prostě vyvezou, i kdyby trakaře padaly, protože můj email v němčině (miluju ji!) byl prý tak milý, skromný, plný nadšení, no nevím, jak bych si ho ještě mohla vychválit a sny se prostě mají plnit. No dopadlo to tak, že jsme nakonec stihli to nejkrásnější počasí, které jsme si v tom propršením týdnu mohli přát a v Rudolfshuette (2.315 m.n.m.) jsme dokonce i přespali! Popelce se plní sny! Nejúžasnější tečka za naší dovolenou. Teď ale postupně.

CESTA Z UTTENDORFU AŽ K RUDOLFSHUETTE

Velmi nás překvapilo, jak dlouho se jede z centra Uttendorfu k dolní stanici lanovky Enzingerboden. Jako těch zatáček do kopce! A ta úzká silnice! Už i to byl pro nás zážitek:-). Ovšem nic moc pro slabší žaludky, čili jestli mají Vaše děti problémy, určitě se na to připravte.

Lanovka nás vyvezla z výšky cca 1500 m.n.m do výšky 2.315 m.n.m., takže se není čemu divit, že jsme tu v létě chodili s dětmi po sněhu. Prostě pecka!

RÁJ PRO DĚTI U WEISSSEE

Naše děti byly stejně jako my unešeny. My tím, co jsme viděli – ty skály, jezero, sníh, prostě nádhera! A naše děti tím, co mohly dělat – stavění sněhuláka, lezení po kamenech, schovávání se mezi obří kameny. Prostě nepopsatelné. Nádherný den!

Jestli se sem vydáte, nezapomeňte na pořádné vybavení. Ač byl konec června a dole teplé počasí na kraťasy, tak tady nahoře jsme já i děti měly legíny, na to softshellové kalhoty, nejteplejší fleesky, softshellky, čepice, rukavice a nakonec děti ještě větrovky přes to všechno. A to nám krásně svítilo sluníčko. První den tedy:-D. Jen ty rukavice si příště vezmu nepromokavé a ne taková šudlátka, co jsem měla:-).

KUDY KAM U JEZERA

My jsme měli trošku problém se vůbec hnout z místa, protože děti si pořád chtěly hrát. Což nám vůbec nevadilo, nám zase stačilo jen stát a koukat. Pak jsme se přeci jen vydali na procházku kolem jezera. Teda kolem… v době, kdy jsme tam byli, byla cesta ještě plná sněhu, čili jsme se vydali raději jen na část trasy. Ono jít s dětmi po kluzkých sněhových plotnách není úplně s prstem v nose. Já osobně moc lituji, že sedačková lanovka, která jezdí od Rudolfshuette ještě výš až do výšky 2.760 m.n.m. zahajovala svůj provoz až o týden později. Ale tak někdy příště.

Svou trasu si tu najde každý. Jen tedy s kočárkem se sem nevydávejte, protože s ním nikam nedojedete.

NOCLEH V RUDOLFSHUETTE

Jestli si chcete z už tak krásného výletu udělat prostě nezapomenutelný zážitek navždy, nocujte tady. Jako vážně to za to stojí.

Ta večerní procházka, kdy víte, že jste kdesi vysoko v horách uvěznění, všude ticho a jen vy, to je prostě nepopsatelné! Já jsem si tuhle procházku vážně užila a zasloužila. Ještě teď mi je příjemně na duši. A co pak to ranní probuzení do husté mlhy, to zjištění, že venku napadl  poprašek čerstvého sněhu a lanovka vás veze čistým mlékem zpět k autu….

To, že v Rudolfshuette je i wellness v ceně noclehu, hernička, fotbálek a indoor stěna, to už je jen třešnička na dortu. Protože i kdyby na tomhle místě stála jen chatrč a v ní rozvrzaná lehátka, neměnilo by to nic na tom, že je to tu kouzelné.

KOLIK TA SRANDA STOJÍ

Pokud se sem vydáte jen na jednodenní výlet a máte zakoupenou Salzburgerlandcard, bez které my nedáme v této oblasti ani ránu, tak nic:-). Jízda lanovkou je totiž v ceně, takže pecka, ne?

Mapa sjezdovek

Pokud tu chcete nocovat, musíte si už připlatit trochu víc. Ale dobrá zpráva – děti do 12 let tu jsou komplet zdarma!  A to platí i v zimě a včetně jídla, wellness a skipassu! Takže když si to spočítáte, kolik dáte třeba ve Špindlu za ubytko a skipas, kde vás stáhnout už za tříleťáky, jste na podobné ceně. Jako levné to není, ale…jak říkáme s kamarádkou „I kdybychom měly měsíc žrát suchary, tak tohle prostě musíme, protože ty zážitky nám nikdo nevezme“. Je to teda trošku přes náš rozpočet, ale i tak vážně uvažujeme, že bychom si tu střihli někdy alespoň prodloužený víkend na lyžích. S malými dětmi to tu je údajně moc dobré!

ZÁŽITEK NA CELÝ ŽIVOT

Tak z tohohle zážitku já žiju dodnes! Jasné, vyvezla nás sem lanovka, žádné zásluhy, ale já jsem šťastná, že jsem se na tak krásné místo s tak malými dětmi vůbec mohla dostat.

Takže jestli míříte do této oblasti, tohle je to místo, kam prostě musíte!

A jestli jste dočetli až sem, tak vám gratuluji! Máte totiž zřejmě podobnou lásku jako já. Hory!

A opakuji rovněž svou výzvu: sbírám materiál do průdovce Salzburskem s malými dětmi. Kdo by chtěl přispět, nechť píše na sdetmivbaglu@seznam.cz.

1 komentář

  • Na Weissee jede lanovka? Odkud? Ja myslela, ze se tam dostsnu jen po ledovcove silnici.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Máma a dcera II.- 3. den: El Caminito del Rey

Máma a dcera II.-2. den: El Chorro

Máma a dcera II.-1. den: Málaga