blog o cestování s dětmi

Knížky pro děti o jinakosti, poznání a toleranci

Poznání druhého vede k pochopení jeho chování. Jen díky pochopení se nám pak daří hledat cesty, jak spolu lépe vycházet. To se snažím dětem předávat i prostřednictvím knížek. Aby zkratkovitě neodsuzovaly chování někoho, ale aby se zamyslely nad tím, proč se asi tak chová. Aby byly vnímavé vůči svému okolí, aby si nejen všímaly, ale i reagovaly. Nikdy nevíme, co koho trápí, co se děje u něj doma za zavřenými dveřmi, jakou nálož si na svých bedrech nese, pod jakým tlakem je. Je tak jednoduché někoho odsoudit, mávnout rukou… Zeptat se „Proč“ už stojí úsilí. Ale přitom to může výrazně zamíchat kartami.

Já si vždycky vzpomenu na to, jak jsem ve své první práci „zápasila“ s kolegyní na nákupu. Ona neměla ráda mě (a celkem mě i pomlouvala). Já neměla ráda ji. Vzájemná komunikace na bodu mrazu. Pak jsme jeli na teambuilding. Poznali se. Pochopili jsme, co každá z nás řeší, co ji trápí. Uf, to bylo tak úlevné!

Pozn. Článek o knížkách, které se zabývají šikanou, jsem již sepsala. Najdete jej zde: DĚTSKÉ KNIHY O ŠIKANĚ. Ten, kdo šikanuje, možná sám volá o pomoc.

V dnešním článku se podíváme na knížky, které se dotýkají témat jako je ADHD, fyzické či mentální postižení, soužití s postiženým sourozencem, alkoholismus rodiče apod.

NEOBYČEJNÝ KLUK

Jedna z knížek, kterou řadím mezi ty NEJ, co jsem s dětmi společně četla. Velmi čtivě napsaná, dojemná, dost často ale i vtipná, vedoucí k zamyšlení (a v mém případě samozřejmě i k slzám:-). Doporučený věk je 8+. My jsme ji četli asi dřív, tuším, že hochovi bylo tak 7 let. Kapitoly jsou tak akorát na večerní čtení (cca na 2- 3 strany). Po přečtení rozhodně doporučíme i stejnojmenný film.

„Jmenuju se August a vypadám trochu zvláštně…. ale jinak jsem stejný jako vy.“

ŘVI POTICHU, BRÁCHO

Přiznám se, že tentokrát doporučím knihu, před jejím dočtením. Nemůžu si pomoct! Jsme v půlce, ale já už teď vím, že i ta půlka vážně stojí za to si ji přečíst! Po dlouhé době kniha, která nás chytla opravdu od první stránky. O tom, jaké to je žít s autistou. Nejen o tom, co autismus jako takový může obnášet, ale i o tom (a možná hlavně o tom), jak se může cítit dospívající sourozenec (a samozřejmě i rodič – tolikrát jsem si při čtení řekla, že bych to nezvládla…), co prožívá a pod jakým tlakem je. Je to velmi čtivé, oči otevírající (víme, jaké břemeno nosí lidé okolo nás?), smutné, dojemné, místy překvapivě veselé. Mimochodem, o tom, jaké to je žít vedle sourozence s postižením píše i Obyčejná máma. Doporučuji tento článek, stejně tak její neziskovou organizaci, která pomáhá pečujícím rodičům, na které náš systém zapomíná.

Doporučený věk je 10+. Dokážu si ale představit, že to čteme s dětmi společně i dřív.

Na mém blogu pak najdete články od Jany o tom, jak se s dětmi s postižením tohoto typu cestuje.

PRAVIDLA SKUTEČNÝCH NINJU

Kniha ze řady „Má to háček“, která se dotýká nejrůznějších témat. V tomto případě se zabývá agresivitou dětí. Možná vaše děti lépe pochopí, proč je některý spolužák ve škole/školce „zlý“.

Doporučený věk je 7+.

TO KVŮLI MNĚ SE MÁMA ZLOBÍ!!!

„Možná máte ve třídě taky někoho, kdo se najednou změnil. Chová se jinak než dřív, moc nemluví, vypadá smutně….“

Tato tenká kniha byla poměrně drsná ve smyslu, že popisovala věci tak, jak jsou, bez přikrášlení a zjemnění. Rozhodně doporučuji pro společné čtení s dětmi.

Doporučený věk 10+. My jsme přečetli o něco dříve, hochovi bylo asi 9 let.

CÍŤA

„Ilustrovaná knížka o cestě k přijetí své křehkosti a jinakosti.“

Kniha, která pomůže k sebepoznání. 100% doporučuji nejen citlivkám, ale všem dětem v pubertě a jejich rodičům. Rodičům citlivých dětí jistě dodá odvahu řídit se svým srdcem a nepodlehnout tlakům okolí.

Poslední knihu jsem s dětmi nečetla, četla ji sama slečna Z. a doporučila mi ji zařadit.

VZDÁLENOST MEZI MNOU A TŘEŠNÍ

A zrovna na mě na Instagramu na profilu @holkazmoravy vyskočil tip na knihu „Žijeme s Touretteovým syndromem“. Na tu ještě mrknu.

Je pro vás článek užitečný? Můžete jej sdílet.

Další skvělé tipy na knihy najdete u mé největší knižní inspirace – na blogu Pesleři a Mravenčí chůva.

Zanechat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Zkouška dospělosti

ROZCHOD…

A jaké máš boty na výlety?