blog o cestování s dětmi

Jaka zabavit děti nejen na cestách

Protože na nás nečekaně zaútočila angina a uvěznila nás v našem malém bytě, bylo třeba po čase cucat nápady na zabavení dětí z prstu:-). Ono být týden doma s těma dvěma, tak na to je i modelína krátká. Rozhodla jsem se, že využiji chvilek společného tvoření s Brácháčem a Žoutkovou a připravím nějaké „vychytávky“ na naší blížící se dovolenou.

IDENTIFIKAČNÍ NÁRAMKY NA RUKU

Nedávno se mě kamarádka ptala, jestli si s ní nechci objednat identifikační pásky na ruku pro děti. Přiznám, že mi to přišlo jako zbytečnost, však můžu tel. číslo „načmárat“ fixou na ruku a nebo na takový ten plastový náramek, které se nám doma všude povalují. A protože týden doma je dlouhá doba, máme náramků hned několik:-)

Výroba náramků z lékařské špachtle mě doslova nadchla! Špachtle (200 ks za 60 Kč)  stačí cca 30 minut vařit v horké vodě, opatrně ohnout a vmačkat do hrnečku/skleničky (prostě do tvaru a velikosti, jaký potřebujete), kde se nechají přes noc uschnout a je to! Nazdobit se můžou třeba jen fixami, akrylovými barvami, washi páskami, ale pěkné jsou vlastně i dřevěné!

Napadlo mě využít těchto náramků i jako home made náramky proti klíšťatům. Nemám to vyzkoušeno, ale chystám se otestovat. Přírodní odpuzovač klíšťat by měl být fenykl. Zkusím příště vařit špachtle místo ve vodě právě ve fenyklovém čaji a pak je ještě potřu fenyklovým olejem. A uvidíme!

Identifikační náramek z brček
Identifikační náramek z brček

Další možností, se kterou není tolik práce a „bordelu“, je vyrobit si náramek z nastříhaných brček. Děti je navlékaly na barevné plastem potažené provázky určené na výrobu náramků. Celý balíček stál 19 kč a mohla bych tím omotat celou rodinu:-).

Easy a ne tak efektní variantou je i výroba náramků z moosgumi. Jednoduše ustříhnout pásek, popsat, pokreslit lihovkou a hotovo.

Když už jsem se stala majitelkou 200 ks lékařských  špachtlí a Žloutková u jejich barvení vydržela celé dopoledne, musela jsem se činit!

CESTOVNÍ HRA DO AUTA A NA CESTY

Pokud bude zábava na cestě do Rakouska (varuji tímto všechny nemoci, ať se nám laskavě vyhýbají obloukem!) trochu váznout, zkusíme toto: tahat si úkoly. Minimálně eliminujeme situace, kdy jeden chce jedno a druhý to nechce a krásná hádka je opět na světě:-). Prostě se bude losovat.  A protože děti mají rády možnost volby, můžou si vybrat, z jakých špachtlí budou tahat… zelený úkol, puntíkatý, pískový… Hra je dobrá v tom, že je velmi skladná, vejde se i na výlet do batohu a poslouží i jako stavební materiál na pláži či jako rypadlo do hlíny na cestách:-).

CESTOVNÍ PUZZLE PRO NEJMENŠÍ S TAJNOU ZPRÁVOU

Může posloužit např. pro případ krize, když už dítě na výletě odmítá spolupracovat, je unavené, znuděné, prostě jede to svoje ohrané  „já ci, neci, bolí nožičky, mám hlad, ci domu“.

KILOMETROVNÍČEK

O smrtící otázce „Už tam budeme?“ jsem psala ve článku zde. Další tip, jak dětem usnadnit chápání, co to je kilometr, kolik kilometrů ušly a kolik jim zbývá, je tato grafická podoba, tzv. kilometrovníček. Za každý km křížek, bod…  A též forma „pamětní medaile“.

Kilometrovníček
Kilometrovníček

VÝSTRAŽNÉ ZNAMENÍ

Taková cestovní „žlutá“ a „červená“ karta, malé varování, že je něco špatně:-), tak to se vždycky hodí, ne? Kdyby náhodou někdo omylem zlobil:-). A ve slabších chvilkách se s tím dá zahrát i divadlo o neposlušných dětech!

9

Stále tu mám ještě asi 150 špachtlí, nějaký další tip? 🙂 Nebo si tím obložím snad kuchyň…

1 komentář

  • To je naprosto geniální! Díky moc za typ! Lékařské špachtle lze koupit v lékárně! Určitě vyzkouším, protože jsou krásné!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Kolegialita na sítích

Rozloučení

#TEEN Kurz první pomoci pro děti