Polovina prázdnin za námi, rodinná dovolená také, no, je nejvyšší čas přemýšlet, kam si to namíříme příště. Osobně nedám na dovolenou u nás doma v ČR dopustit, ale přiznám se, že mě až svrběly prsty, když jsem sledovala na Instagramu fotky zahraničních dovolených jiných blogerek. No jasně, že to „vočumuju“. Jak mi někdo před nosem mávne fotkou, kde jsou hory a jezera, nemůžu jinak. A tak mě napadlo podělit se s vámi o ty skvosty, na které jsem na Instagramu narazila.
A zabiji tím vlastně dvě mouchy jednou ranou. Krom toho, že vám ukáži, kam prostě nutně musíte jet:-) (já musím všude nutně), tak vyzdvihnu mravenčí práci dalších blogerek. Víte, ona taková „blogeřina“ je celkem fuška. A proto si my holky musíme vzájemně pomáhat:-). Tak jdeme na to. Tady malá ochutnávka toho nej.
Tak co, chcete vědět víc?
BLOG MAMAMI – VYSOKÉ TATRY
Na začátku prázdnin jsme vyrazili na jednu z nejkrásnějších dovolených. A to jsme s sebou dokonce měli i tři děti (9,7,1). Místo cesty na jih jsme se tentokrát rozhodli pro cestu do hor. Vyhrály to Vysoké Tatry. Plány jsme si moc velké s výlety nedělali. Nakonec jsme ale s dětmi pár výletů v pohodě zvládli. Starší už ujdou dost, a i přes reptání a spílání rodičům, ten kopec nakonec vždy vyšlápli. Roční batole se odnosilo v nosítku a díky tomu jsme nemuseli řešit kočárkové nebo bariérové trasy. Je pravda, že pokud chcete vyrážet výše do hor, kočár nechte raději v autě.
Pokud byste ale přeci jen raději kočárek vzali s sebou, vyrazte třeba na Štrbské pleso. Procházka kolem jezera je naprosto bezbariérová. Vy se budete kochat výhledy a děti se vyblbnou na atrakcích kolem jezera.
S kočárkem jsme také vyrazili po cestách v oblasti Podbánské, kde jsme byli ubytovaní. Podél krásné a čisté řeky Belá se vám půjde jedna radost a pokud vám počasí bude přát, výhled vám zpestří hora Kriváň. Nebo si užijte výlet na Hrebienok a vyvezte se lanovkou, která jede ze Starého Smokovce a nahoře jste za chvilku.
My jsme si kopec na nakonec Hrebienok vyšlápli, lanovku jsme si ale užili na zpáteční cestě. Díky nádhernému počasí jsme také mohli kochat výhledem na hory odrážející se v Popradském plese a dech se nám tajil procházením se cintorínem, symbolickým hřbitovem obětí Tater.
Vysoké Tatry nás nadchly a překvapily krásnou přírodou i svojí divokostí. To, že jsou Tatry panenskou přírodou nám dokázal i samotný pan medvěd, který si to v podvečerních hodinách rázoval přes silnici, po které jsme se vraceli nebo liška, která nám večer na dobrou noc zamávala ocasem.
Tyto hory rozhodně mají své kouzlo a věříme, že jsme zde nebyli naposledy. Pokud byste se rádi dozvěděli více o naší dovolené v Tatrách, celý článek najdete na blogu Od hlavy až k patě.
BLOGERKA PETRA ŠURMOVÁ – MALÁ FATRA
Jmenuji se Petra Surmová. Jsem geoložka, věčná optimistka, milující život s reálným pohledem na svět. Velkým koníčkem je cestování a objevování nových míst. Dětem (2 a 10 let) chci ukázat všechny ty krásy, které jsou kolem nás i ve světě. A tak spolu objevujeme, cestujeme a hledáme ty kouzelná místa u nás i ve světě.
Na začátku léta jsme vyrazili na Slovenko objevovat Malou Fatru. I když hory u nás jsou krásné, tak tady teprve člověk uvidí, jak mohou být opravdu majestátní, je to trošku o něčem jiném, co víc dodat… jsou prostě vyšší. A to jde vidět!
Našim cílem bylo projít si Malou Fatru a poznat kraj známého zbojníka Juraje Jánošíka. K tomu patří rozhodně město Terchová, které je i jeho rodištěm. Má zde postavenou nerezovou sochu, kterou rozhodně nesmíme opomenout. Kousek od obecního úřadu je postavena i dřevěná socha Juraje. A když už se zde člověk ocitne a dostane hlad, tak si stačí zajít jedině do koliby. V Techové jsou vyhlášené dvě Techovská Koliba Diery a Janošiková koliba, obě by se daly zařadit do škatulky tzv. typických slovenských kolib.
Kam zajít, co dělat v Terchové?
Pokud se zde člověk chce zdržet a potulovat se po Techové, tak se nudit nebude. Je zde např. rozhledna Terchové srdce, Aquapark Terchovec, lanový park Dino Adventure, v okolí Terchové je možné i splavovat řeky Váh a Orava a pro děti i dospělé jezdí terchovský vláček, což je skvělá varianta, jak poznat okolí a možnost zvolit si delší nebo kratší trasu.
Určitě si zde nakupte i výborné sýry, hlavně proslulé korbačíky, které cenově i chuťově jsou o něčem jiném, než je známé z obchodů u nás.
Jánošikovy diery
Mezi hlavní atrakci patří rozhodně Jánošikovy diery a výstup na Velký Kriváň. Jánošikovy diery se skládají z několika dier – z Horních, Dolních a Nových dier. Je to komplex několika vodopádu, ke kterým se dostaneme pomocí žebříkům, lávek, místy je potřeba použít i řetězy.
No ale jak s dětmi do Dier?
Věk není překážkou, záleží, jestli děti se cítí na to vylézt na žebřík, když dole teče potok a nebojí se. Ale pro menší děti je vhodné začít nejprve vstupem do Nových Dier. Ty jsou krátké a je tu jen pár žebříků a lávek. Nejnáročnější jsou Horní Diery, zde už to chce mít děti větší nebo je mít v krosničce, na zádech (kterou mimochodem v Terchové půjčují). Jestliže se chceme se vyhnout žebříkům a lávkách, co nejvíc, pak jsou vhodné Dolní Diery, ty jsou po rekonstrukci a neměl by tam být žádný žebřík ani lávka. Pro miminka a psy bych to nedoporučila, ale pro děti starší, tím myslím 3 a více let, by to mohly zvládnout. Takových děti tady bylo k vidění spousta a pro ně to by obrovský zážitek. Já jsem zde byla několikrát, ale letos s malou jsme si to ještě netroufli, příští rok jí už budou necelé 3 roky tak by to mohla zvládnout.
Velký Kriváň (1709 m.n.m.)
Tohle byl náš největší cíl a top z Malé Fatry. Výstup na nejvyšší vrchol Malé Fatry. Co si budeme povídat, je hojně navštěvovaný hned z několika důvodu – dobrá dostupnost (Z Vrátné doliny jede nádherná, moderní osmi-kabinková lanovka až do Snilovského sedla) a krásné výhledy do všech stran.
Více nejen o této dovolené se dočtete na blogu Petrasurma.blogspot.com
3D MAMABLOG
Letošní dovolená nás opět zavedla do Švýcarska – s dětmi ve věku 10, 7 a 4 roky jsme vyrazili na 16ti denní cestu po trase Praha–Kostnice–Brienz -Montreux-Tenero-Bregenz-Praha.
Po 3 dnech u Bodamského jezera v Německu jsme pokračovali k Brienzskému jezeru. Z kempu na břehu jezera jsme denně vyráželi na výlety do okolí. Klidně jsme zde mohli zůstat, neboť ani zdaleka jsme nevyčerpali všechny výletní cíle v okolí. Kousek odtud je Ballenberg – skanzen, kde máte pocit, že jste se s majiteli chaloupek jen minuli na cestě. Byli jsme zde už potřetí a opět máme chuť se vrátit.
Za pět dní jsme se přesunuli k Ženevskému jezeru. Užili jsme si promenádu a Montreux Jazz Festival. Na posledních 5 dní jsme se utábořili v kempu u jezera Maggiore. Tady chyběla jen sůl ve vzduchu, jinak jsme si připadali jako u moře. Dny na písečné pláži jsme střídali s okolními vrcholky. Kemp zaměřený na rodiny s dětmi svým vybavením i službami neměl jedinou chybu. Jsem si jista, že tohle sice byla naše první dovolená v kempu, ale rozhodně ne poslední.
Láká Vás rodinná dovolená ve Švýcarsku? Pro inspiraci, recenze kempů a tipy na výlety s dětmi se podívejte na www.3dmamablog.cz
BLOG MOJE ŠVÝCARSKÉ ZÁŽITKY ADINAJUSTINA
Jelikož se nám loňská dovolená v jižní Francii vyvedla a protože nám na seznamu zbylo ještě hodně míst, která jsme nestihli prozkoumat, zvolili jsme Francii za cíl i letos. Ubytování jsme našli přes portál AirBnB v městečku Cassis. Celá námi vybraná oblast Azurového pobřeží toho nabízí spoustu. Na své si přijdou jak milovníci koupání v moři, tak i turistiky (včetně té městské), výletních plaveb, historie, umění, sportu, a samozřejmě i dobrého jídla a pití.
I když se může zdát, že ze Švýcarska je moře skoro “za rohem” (pozn. Hanka žije ve Švýcarsku a píše o něm úžasné články), přeci jen jsme se rozhodli cestu opticky rozdělit. Náš starší syn měl už dlouho (pro mě trošku zvláštní) přání podívat se někam, kde jsou žraloci nebo krokodýli. Cca 180km před Cassisem, v Pierrelatte se nachází Krokodýlí farma, takže se jelo tam. Na zpáteční cestě jsme se pro změnu zastavili v Muzeu levandule.
Cassis
Toto městečko zosobňuje obvyklé představy o letovisku na francouzské Riviéře. Přístav ve tvaru půlměsíce s kotvícími čluny, lemovaný restauracemi a bary s obligátními plátěnými stříškami, které chrání jejich hosty před ostrými paprsky slunce a hezká pláž (Plage de la Grande Mer) vzdálená pár kroků od centra (v západním cípu městečka je ještě hezká oblázková pláž Le Bestouan).
Cassis se nachází uprostřed národního přírodního parku Les Calanques, který se rozprostírá od Marseille po La Ciotat. Jelikož první den naší dovolené to kvůli počasí na nějaké válení po pláži nevypadalo, po ranní procházce městem jsme odpoledne vyrazili právě sem na túru po vápencových útesech, které vybíhají do azurově modrého moře a tvoří tak zálivy, kterým se také říká “středomořské fjordy”. A nakonec i na to koupání došlo, právě v jednom ze zálivů. Popis naše výšlapu najdete na blogu.
Chateau d´If
Dětem asi ještě nic neřekne románová postava hraběte de Monte Christo, nicméně výlet lodí k prvnímu opevněnému zámku v Marseille, který chránil tento významný obchodní přístav, se jim určitě líbit bude. Lodě odplouvají se ze Starého přístavu v Marseille.
Orange Vélodrome
Prohlídka zrekonstruovaného stadionu, který je “domovem” fotbalového týmu Olympique de Marseille, původně nebyla v plánu, ale když už jsme ho měli po cestě z Marseille, počasí opět nebylo na koupání a v autě se nacházelo několik fotbalových fanoušků, to prostě nešlo se tam nezastavit 😉
Aix-en-Provence
Rodiště zakladatele impresionismu Paula Cézanna doporučuju navštívit spíše navečer, kdy se snad do posledního místečka naplní zahrádky restaurací v centru města a město ožije zvláštní atmosférou.
Muzeum cizinecké legie
Na půli cesty mezi Aix-en-Provence a Cassisem ve městě Aubagne najdete Muzeum cizinecké legie. To je – jak už samotný název napovídá – věnováno elitní jednotce francouzské armády, která byla založena v roce 1831, ve které sloužili dobrovolníci z jiných zemí, kterým jinak nebylo dovoleno sloužit ve francouzské armádě.
Více o této dovolené a dalších výletních tipech zejména ze Švýcarska se dočtete na blogu Moje švýcarské zážitky.
BLOG S DĚTMI V BÁGLU, tedy já
Blog s dětmi v báglu těžce nestíhá:-). Celé léto trávíme v nádherném Českosaském Švýcarsku a já pilně pracuji na „průvodci“ pro vás. Tak uvidíme, co z toho bude a jestli to bude a kdy to bude:-).
Letní dovolenou v Rakousku se chystám sepsat v září, až odevzdám děti do institucí:-). Tak alespoň pár fotek z oblasti Salzburgu. Zatím se mi podařilo sepsat články o dovolené v Chorvatsku s přejezdem přes Wolfgangsee.
Zanechat komentář