blog o cestování s dětmi

Do Rakouska poprvé s malými dětmi

Všichni zkušení cestovatelé, co brázdí v létě Alpy horem dolem, si půjdou poklidit a vyškubat obočí, tohle není článek pro ně. Tenhle je článek pro ty z vás, co nemají s letní dovolenou v Alpách zkušenosti žádné a čeká je to slavné „tenkrát poprvé“. Na co se v Alpách připravit a co zabalit s sebou?

JAK SE OBLÉKNOUT VE VÝŠCE 2000  m n.m.

To, že je na horách počasí velmi proměnlivé, asi všichni víme. A že Alpy nejsou Krkonoše též. Takže jestli se na Sněžce v létě radujete ze zbytků sněhu, v Alpách se sněhem počítejte, zejména vyrážíte-li začátkem sezóny. Pokud tedy nejedete přímo na ledovec, tam s ním jaksi počítejte pořád:-).

Tady pár fotek z našeho výletu na Hintertux koncem června. Mimochodem, na ledovci můžete s dětmi probrat i globální oteplování a jak se bráníme tání ledovce.

V naší letní výbavě do Alp jsou vždy kromě čepice a rukavic pro děti i pogumované kalhoty (na klouzání po sněhu), ev. návleky na nohavice, které zabrání vniknutí sněhu do bot.

Mimochodem, skvělý tip od vás! Nafukovací hračka, která v batohu nezabere tolik místa, ale můžete ji použít buď jako klouzák nebo jako sedátko, když svačíte! Jen pozor, tyhle nafukovací věci nemají brzdy, tak opatrně!

Autor: Petr Přibyl

Samozřejmostí je kvalitní funkční prádlo a softshellové oblečení. V batohu máme vždy velké pončo, pod které se v minulosti v pohodě schoval i celý kočárek a pláštěnky pro každého z nás. Náhradní oblečení doporučím zabalit do sáčků. A pláštěnka na batoh se také občas hodí.

A pak také plavky, sluneční brýle a kvalitní opalovací krém. Není neobvyklé, že se během jednoho dne dostanete ze softshellky až do kraťasů a tílka. A pozor, potůčky a vodní atrakce jsou často na každém kroku, takže ručníky s sebou!

Jen pro představu pár fotek z naší předloňské dovolené v Serfaus Fiss Ladis. Jezdíme na dovolenou obvykle v druhé půlce června.  Tou dobou byla ještě část turistických tras zavřena právě kvůli sněhu. To samé platí třeba pro přenádherné místo Weisssee Gletscherwelt – kdo sem vyrazí v červnu, má často smůlu a je ochuzen o možnost využít lanovku od Rudolfshutte až do výšky 2 500 m n.m. Ta je zprovozněna až v červenci, kdy ubude sníh. Letos se dá očekávat, že na horách bude sněhu mnohem víc, protože zima byla dlouhá a jaro je velmi chladné. Některé lanovky zahajují provoz až v červenci. Stejně tak jako na sníh se ale připravte na to, že během jednoho dne můžete zažít dovádění ve sněhu a odpolední koupání v jezeře. (fotky jsou z jednoho dne)

JAK JE TO S TÍM KOUPÁNÍM?

Přiznám se, že když jsem plánovala naší první dovolenou v Rakousku, trošku jsem tápala v tom, jak je to s tím koupáním v jezerech. Znala jsem leda tak velká jezera v oblasti Solné komory (Wolfgangsee a pak samozřejmě i Zell am See…)  a lámala jsem si hlavou, jestli se tam vůbec smí lézt do vody, aby mě náhodou nezajel parník:-). Ano, smí:-). Stačí si otevřít mapy.cz a při zvětšení na vás budou vyskakovat pláže. Ale co je hlavní, v Rakousku je TOLIK jezer a přírodních koupališť (Badesee), že nebudete vědět, kam dřív. Pro mě není nic krásnějšího než se koupat a dívat se u toho na krásné skalní masivy.

Zároveň se připravte na to, že na každém kroku narazíte na možnost se osvěžit. Takže do batohu minimálně náhradní oblečení za náhradní oblečení a rychleschnoucí ručníky. Pro děti ideálně i plavky.

JAK JE TO S TĚMI KARTAMI?

Saluburgerlandcard, Sommercard, Z – card…. pro většinu oblastí existuje nějaká karta, která vám přináší řadu výhod. Ta nejznámnější je asi ta první jmenovaná. Díky ní máte řadu lanovek  zdarma, stejně tak i vstupy na koupaliště, do muzea a na řadu dalších míst. Některé jsou vázány na ubytování, některé lze dokoupit (většinou v infocentrech či na pokladně lanovky).  Přehled karet najdete i v průvodci Toulky s dětmi v báglu – Rakouské Alpy a okolí, kde jsem se pokusila odpovědět i na řadu dalších otázek (např. jak je to s vysokou nadmořkou výškou u miminek; kde s malými dětmi zastavit cestou do Rakouska…).

JAK JE TO S PŘEPRAVOU KOČÁRKU?

Já se dost často setkávám s názorem, že na Alpy je ještě brzy, protože dítě je ještě v kočárku a co tam s tím. Chyba lávky! V Rakousku je nespočet tras sjízdných s kočárkem (a v průvodci těch tras je snad 80%). S kočárkem se opravdu nemusíte bát. Většina letních lanovek je kabinkových, kam se běžný kočárek vejde, případně ho složíte. A pokud lanovka není kabinková, není problém si děťátko dát do nosítka a kočárek poslat na lanovce za s sebou. V Rakousku jsou na to zvyklí a většinou pomáhají automaticky. Není se čeho bát.

Tak krásnou první dovolenou v Rakousku!

Zanechat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Zimní Alpy/Dolomity s dětmi

Tre Cime (3 Zinnen), Kronplatz a Cortina d’Ampezzo

Máma a dcera II.- 5. den: Güéjar Sierra