blog o cestování s dětmi

Dětské knihy o ekologii

Výlety (nejen)  s dětmi otevírají spoustu témat a dávají prostor pro debatu a řadu otázek. Ať už to jsou usychající stromy národního parku, které kosí kůrovec jeden za druhým; nekončící žlutá řepková pole, která míjíme, uměle vytvořené kopce ze skládek, nebo třeba v lese vykukující řopíky, které nám připomínají hrůzy druhé světové války….(o těch je tento článek).  Mě moc baví využívat té příležitosti, že se děti takto v terénu seznamují s určitým tématem zblízka, mají šanci si ho „zažít“, osahat a věřím, že každý takhle získaný poznatek jim zanechá hlubší stopu v mozku, než kdyby si o těch věcech četly jen na židli někde v učebnici a neměly je zasazené do kontextu.  Učení všemi smysly je zkrátka tou nejlepší cestou. 

Kopce, které vznikají ze skládek, míjíme občas při našich cestách do Českého Švýcarska. Není třeba je dlouze hledat, takových míst je spousta (např. zde nebo tady). Mimochodem, už jste vzali děti někdy na výlet do sběrného dvora? Možná se pak budou méně často ptát, jestli jim koupíte to či ono, když uvidí ty haldy vyhozených věcí?

Usychající stromy národního parku nás obklopují na chaloupce a vězte, není to veselý pohled. Vinu hážeme (lidstvo) často na kůrovce, ale na vině je člověk a jeho nevhodný zásah do přírody (monokulturní smrková výsadba se ukázala jako zcela nevhodná). Moc zajímavý článek o kůrovci najdete zde. 

Zakrytý ledovec můžete vidět stejně jako my na vlastní oči třeba v Hintertuxu (výlet dle průvodce rakouskými Alpami).

Nejsem odborník, nejsem ekolog srdcem a duší, který by nepozřel kousek masa, nikdy nepoužil igelitový sáček a místo autem raději chodil pěšky. Sama mám velký kus cesty před sebou a vím, že řadu věcí dělám špatně. Ale také tuším, že je řada věcí, o které ještě ani nevím, že dělám špatně. Že jen tříděním odpadu svět nespasíme.

O to s větší chutí se po informacích pídím a snažím se je předávat i dětem.

V poslední době celou naši rodinu zaujaly dvě knihy, které jsou ekologií prošpikované (Jasně, kdo chce hodit kamenem, nechť hodí, co si budeme povídat, knížka, to je papír, to je strom, to je také špatně…). A zaujaly nás velmi! A proto bych je s vámi ráda sdílela.

ZELENÁ (SE) ZEMĚ (O PŘÍRODĚ, EKOLOGII A TAK)

Toto je náš objev roku! Naprosto skvělý komiks, který baví celou naši rodinu (vídcinfo zde) Jakmile jsem dočetla Šikmý kostel, 2. díl (ten také rozhodně doporučuji, naprosto strhující čtení), vrhla jsem se na něj. Je tam tolik témat a tak srozumitelně vysvětleno. Skleníkový efekt a globální oteplování, fotosyntéza, opylení, tání ledovce, světová politika…. A tolik zajímavostí! Co se děje s kuličkami z umělého fotbalového trávníku? Proč nekupovat rašelinu, co se tváří jako obyčejná zemina? Kolik vody je potřeba na výrobu čokolády? Opravdu skvělá práce. Věřím, že kniha zaujme i menší děti, zároveň svou komiksovou formou i školáky, co třeba úplně netíhnout k četbě. Děti tam najdou i úkoly, kvízy, hledačky (např. najdi na dvoustraně 7 mravenců), které zabaví i ty úplné prcky.  Vydalo Argo, které má na svém kontě další báječné knihy jako třeba Dobrodruh nebo Odvaha je volba.

VELKÁ CESTA

O knize Velká cesta jsem již psala, ale opakování matka moudrosti. Pro nás to bylo perfektní čtení před spaním, ke kterému jsme si přibrali na pomoc i obrazové Mapy, abychom věděli, kde se hlavní hrdinka právě nachází. Je to totiž vyprávění jedné rodiny (rodiče novináři) o putování po světě, které je doplněné spoustou nádherných fotek, které vás doslova vtáhnou do děje. Celá kniha se točí o ekologii a zodpoví vám řadu otázek. Proč není jablko jako jablko, proč vlastně vadí, když jíme tolik masa nebo si kupujeme jahody v lednu, proč se zakrývá ledovec (to mimochodem s dětmi můžete zažít na vlastní kůži stejně jako my třeba v Hintertuxu – výlet z knihy toulky s dětmi v báglu- Rakouské Alpy a okolí).  Velkou cestu vydalo nakladatelství Kazda, které má v nabídce další skvělé tituly o přírodě. Těm jsem věnovala článek Dětské knihy a aplikace o přírodě. 

Tož tak. Snad se tipy líbí!


Nejedná se o sponzorovaný obsah.

 

1 komentář

  • Dekuji za tipy. Doporucuji Plasticus maritimus od Any Pego. Jasne vysvetluje znecisteni mori na prikladu Portugalska. Hodne fotografii a pekne ilustrace. Vydalo nakladatelstvi jakost.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Filmy o minulém režimu (vhodné i pro děti)

Vánoční tipy

Mateřský restart