blog o cestování s dětmi

Dámská jízda do stanice Nižbor

Potřeba vypadnout z každodenního shonu po tom náročném „covidím“ roce, trošku si fyzicky máknout, pročistit si hlavu a odpočinout si od dětí, nás s Evou z Pro malé dobrodruhy dovedla až do Zastávky Nižbor do vlaku na odstavné koleji. Jak řekla Eva: „Jani, tohle je jedinej vlak, kterej nám ještě neujel a ani neujede“. Jo, padlo to na nás. Únava, hledání smyslů všeho možného… tak jsme zabalily saky paky, pracovní rukavice a vyrazily. 

Jeden den jsme strávily ve Stebně u Kryr, kde jsme čistily cihly ze zbořených stodol po tornádu. Já vím, o takových věcech se nemá kecat, mají se konat, ale cihel ve Stebně stále dost (a peníze od pojišťovny na míle daleko), tak mrkněte na FB skupinu Okrášlovací spolek Stebno a třeba se tam najde i práce pro vás. Střešní latě jsou tady stále nedostatkové zboží.

Času na přemýšlení bylo dost.  K zamyšlení mě vedla i společnost, ve které jsme pracovaly. Parta vězenkyň z přilehlé veznice. Všichni se narodíme s holou „prdelí“, děláme si do plen ta samá míchaná vajíčka a pak se ty životní cesty tak diametrálně odlišují… Snažím se o tom mluvit i s dětmi. Aby nesoudily člověka a jeho činy a prohřešky dřív, než se zamyslí, co ho k jeho počínání asi vede. Ne každý má totiž dětství plné montessori pomůcek a objímání a respektující výchovy… To neznamená, že je učím mávnout rukou nad zlými skutky a obhajovat zlo, ale snažit se v člověku vidět to dobré, se kterým jsme na svět přišli.

ZASTÁVKA NIŽBOR

Ubytovat se ve vlaku, ve kterém čekáte, že každou chvíli zaťuká Vlasta Burian, v lepším případě tedy Tomáš Hanák, je super zážitek! Takže my určitě jedeme zase a bereme s sebou i děti.

Však mrkněte na fotky. Dokonalé! Více informací najdete na webu www.zastavkanizbor.cz. Jen při plánování nezapomeňte na to, že se spí ve starém vlaku vedle funkční železnice. Takže pokud se vaše děti často budí a mají citlivé spaní, možná vyčkejte. My jsme ale spaly jako miminka.:-)

Vedle spacích vlaků je i restaurace s výbornou kuchyní. A když budete mít štěstí, odejdete i s fotkou s Tomášem Hanákem, stejně jako my.

VLAKEM DO NIŽBORU A KOLA S SEBOU

Výlet můžete pojmout jako cyklovýlet podél Berounky. Z Prahy můžete kola přepravit vlakem (linka S7) třeba do Berouna. Z Berouna je to na kole pak cca 10 km. Zastávka Nižbor je hned u Berounky, stejně tak i pumptreck s dětským hřištěm. Takže kolo se vám může hodit. U rampy najdete i pravidla, která zakazují pohyb na odrážedlech a koloběžkách. Doporučují se kromě helmy i chrániče na kolena a lokty a dlouhé rukávy a kalhoty. Ze své zkušenosti vím, že ta se vždycky na pumptrecku hodí.

S odrážedlem si děti mohou zařádit okolo dětského hřiště hned u pumptrecku nebo po samotné cyklostezce.

Další cyklovýlety v okolí najdete zde:

Výlet ze Srbska do Berouna

Výlet k lomu Alkazar.

Nedaleko je i keltské hradiště Stradonice.

NOČNÍ ROZJÍMÁNÍ U LASÍKŮ

Lasíky zná snad každý (a právě na tomto místě končilo naše putování s čelovkami a svařákem pro akční mámy těsně před covidem)! Ty výborné koláče a čerstvě upečené buchty. To stylové posezení! Ale věděli jste, že se tam můžete i ubytovat? My jsme toho využily a daly hlavy dohromady u lehce pracovního brainstormingu.

S Evou mě nepojí žádná spolupráce, ty jak jistě víte, prostě nedělám, ale přátelství. Eva si se svým obchůdkem Pro malé dobrodruhy prošla náročným obdobím. Prodejna byla spoustu týdnů zavřená a podnikat v outdooru a zaměstnávat další mámy maých dětí, kdy se na rok zavřou sjezdovky a na procházky můžeme leda tak do vedlejší vesnice, je pořádný záhul. Tak až budete přemýšlet o outdoorové výbavě, mrkněte někdy k ní. Věděli jste, že nabízí třeba roustoucí oblečení? Prostě skvělé nepromokavé bundy/kombinézy, které umožní vašim dětem se válet dlouhé hodiny ve sněhu, aniž by se promočily a ještě vydrží tři sezóny? Eva vystudovala tělocvik, outdoor má v krvi, je lyžařskou instruktorkou a bývalou průvodkyní, nyní máma tří dětí. Takže ví, zná, poradí.

No nic. Je čas si jít zase užívat prázdnin s dětmi. A také přemýšlet o dalších akcích u nás na chaloupce v Českém Švýcarsku! Snad nám je covid zase nezhatí. Letos ten třetí ročník proběhne, to vám povídám! Více info o předešlé akci zde

 

 

Zanechat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Zimní Alpy/Dolomity s dětmi

Tre Cime (3 Zinnen), Kronplatz a Cortina d’Ampezzo

Máma a dcera II.- 5. den: Güéjar Sierra