blog o cestování s dětmi

Curych a jednodenní výlety se Swiss Travel Pass

Zaujal vás článek Karly z Červené propisky o cestě vlakem do Curychu? Tak pokud začínáte svou cestu plánovat, určitě se začtěte do dalších řádků ovoněných čokoládou Lind. Poprosila jsem Hanku z blogu Our Swiss Experience, která má s dětmi Švýcarsko procestované křížem krážem , aby nám doporučila, kam v Curychu a okolí na výlet.

Právě jste dorazili vlakem do Curychu? Grüetzi a gratuluji! V tom případě můžete rovnou zamířit na přepážku švýcarského dopravce SBB a pořídit si síťovou jízdenku Swiss Travel Pass. Ta je pro vás ideální volbou, pokud během vašeho pobytu chcete vidět ze Švýcarska co nejvíc. Swiss Travel Pass se dá koupit na 3, 4, 6, 8 nebo 15 po sobě jdoucích dní. V ceně Swiss Travel Passu jsou zahrnuty téměř všechny dopravní prostředky, získáte vstupy zdarma do více než 500 muzeí a Swiss Travel Pass platí také jako jízdenka na veřejnou dopravu v devadesáti švýcarských městech, včetně lodí (ano, spousta švýcarských měst leží na březích jezer a loď tady funguje jako MHD 🙂 )

Swiss Travel Pass se obzvláště vyplatí, pokud máte děti. Děti do 6 let věku mají obecně dopravu po celém Švýcarsku zdarma, ale pro děti starší šesti let do dne před dovršením jejich šestnáctých narozenin byste všude museli kupovat poloviční jízdenky. To ale nemusíte, pokud zdarma ke svému Swiss Travel Passu objednáte také Swiss Family Card. Ta je zdarma a zaručuje stejné výhody jako Swiss Travel Pass pro rodiče.

Pokud jste si Swiss Travel Pass pořídili dopředu on-line (třeba tady, tady nebo tady), můžete rovnou z nádraží vyrazit do víru švýcarského velkoměsta. Ano, v porovnání s evropskými metropolemi je Curych spíše sice větší vesnice, ale ve Švýcarsku je to se svými čtyřmi sty tisíci obyvateli největší zdejší město.

Z hlavního nádraží se příjemnou procházkou po známé luxusní nákupní třídě Bahnhofstrasse dostanete k přístavišti Bürkliplatz, odkud pak lodí (v ceně Swiss Travel Pass) vyrazíte do čokoládovny Lindt Home of Chocolate s největší čokoládovou fontánou na světě.

Zpátky v Curychu se pak můžete zatoulat do uliček Starého města.

Kromě výše zmíněných výhod nabízí Swiss Travel Pass i 50% slevu na horské lanovky. Tři z nich jsou ale už přímo zahrnuty v ceně Swiss Travel Pass a jsou v krásné dojezdové vzdálenosti od Curychu. Jednou z nich je i ozubnicový vláček na vrchol Rigi nedaleko Lucernu, kam můžete vyrazit druhý den vašeho pobytu ve Švýcarsku.

Z Curychu do Lucernu jezdí vlaky každou půlhodinu, cesta trvá 41 až 50 minut, podle typu spoje. V Lucernu je takřka přímo naproti vlakovému nádraží přístaviště lodí, kam můžete hned zamířit a nasednout na loď plující do městečka Vitznau. Tady se po hodinové plavbě můžete zastavit v restauraci Rütli, kterou mají čeští majitelé, anebo hned nastoupit na zubačku, která vás vyveze až na vrchol Rigi Kulm. Odsud si pak na vyhlídkové plošině budete užívat nádherné výhledy na jezero Vierwaldstättersee a alpské vrcholky. Vrátit se můžete stejnou cestou, anebo pokud chcete zažít jinou trasu zubačkou, můžete se svézt ve směru Arth-Goldau, kde přestoupíte na vlak do Lucernu.

Třetí den ve Švýcarsku můžete zažít raritu – jízdu CabriO lanovkou, která byla zprovozněna v roce 2012 a nabízí zážitek z jízdy na otevřené horní terase. Nejdříve se tedy vlakem dopravíte do vesničky Stans v centrálním Švýcarsku (hodina z Curychu s přestupem v Lucernu) a z nádraží přejde ke stanici lanovky Stanserhornbahn. První etapa jízdy na 1 898 metrů vysoký vrchol Stanserhorn bude historickou pozemní lanovkou, poté v mezistanici přestoupíte na unikátní lanovku-kabriolet. Na vrcholu vás čeká samoobslužná restaurace a 1 km dlouhá panoramatická trasa kolem vrcholu – jak jinak než s úžasnými výhledy. Je tady i velké místo na opékání, takže si s sebou nezapomeňte proviant.

Je libo zažít čtvrtý, pátý a další den ve Švýcarsku? Tak mrkněte na můj blog, kde najdete spoustu tipů na výlety po Švýcarsku, anebo pokud si nevíte rady, kam vyrazit dřív, můžu vám pomoci vaši dovolenou naplánovat.

Poznámka s dětmi v báglu: Pokud hledáte cenově výhodnější ubytování, koukněte na nabídku hostelů ve Švýcarsku. Stáhněte si aplikaci Swiss youth hostels. Ceny jsou ale i tak řekněme Švýcarské.:-)

Zanechat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Zimní Alpy/Dolomity s dětmi

Tre Cime (3 Zinnen), Kronplatz a Cortina d’Ampezzo

Máma a dcera II.- 5. den: Güéjar Sierra