blog o cestování s dětmi

Cestování v době COVID

Možná přemýšlíte stejně jako my, jestli už letos vyrazit na letní dovolenou do zahraničí. Pravidla se neustále mění, za každým rohem na nás číhá karanténa připravená bacit nás po hlavě pěkně jetým respirátorem a na hranicích místo pasů a devizových doložek aby člověk pomalu předkládal sople z nosu. Střední proud samozřejmě. Nemá smysl polemizovat, jestli je vhodné do zahraničí jezdit nebo nejezdit, to totiž nám všem na internetu způsobuje akorát tak nežádoucí účinky.  Pojďme si raději připomenout, jaké jsou možnosti pojištění, když už se rozhoupete pro jakoukoliv cestu. O některých možná ani nevíte. Jen prosím, chovejme se odpovědně, ať jsme, kde jsme. Nebo se z toho zblázníme…

POJIŠTĚNÍ STORNA

Ne, toto pojištění se netýká pouze zahraniční dovolené, ani dovolené zajištěné cestovní kanceláří. Pojistit si můžete jakoukoliv vaší dovolenou, dokonce i školu v přírodě! Já si platím před každou naší dovolenou. Pojištění není nijak drahé, záleží na výši zálohy, kterou za dovolenou platíte. Obvykle nám vychází na cca 100 – 500 Kč. Pakliže onemocníte vy, vaše dítě, pojišťovna vám uhradí 80% zaplacené zálohy. To si myslím, je dobré vědět. Sjednávám vždy online. Jen je potřeba zaplatit pojištění nejpozději den po uhrazení zálohy! Z mé zkušenosti – ubytovací zařízení aktuálně nechtějí žádnou zálohu, resp. nabízí 100% storno. Vloni jsem kvůli covidu stornovala tři dovolené a ze zahraničí se mi vrátily peníze v podstatě okamžitě.

A protože mi to nedalo, rozhodla jsem se dnes telefonicky kontaktovat jednu pojišťovnu, abych zjistila, co se tak na trhu nabízí.   Prosím vás, nejedná se o žádnou spolupráci, je možné, že jiné pojišťovny mají mnohem lepší podmínky. Sdílím pouze informativně, jak se co pohybuje, ať si uděláte rámcově obrázek a nemusíte to googlit, jako jsem to dělala já a pak to vzdala. Ony to ty pojišťovny mívají stejně podobné. Pozor, tato doplňková pojištění je třeba sjednat osobně na pobočce, na internetu to nejde (u Kooperativy to tak je).

POJIŠTĚNÍ COVID (KOOPERATIVA)

Doplněk ke klasickému pojištění. Stojí 300 Kč/osoba/pobyt, lze pojistit cesty do 30 dnů. Toto pojištění neřeší, do jak rudé, rudě rudé a ultrarudě rudé zóny jedete, čímž se asi liší od klasického cestovního pojištění. Kryje veškeré léčebné výlohy spojené s covidem. Předpokládám tedy, že i PCR testy, pokud se budete někde zmítat v horečkách.

POJIŠTĚNÍ KARANTÉNA (KOOPERATIVA)

Opět doplněk ke klasickému pojištění. Stojí 400 Kč/osoba/pobyt. Toto pojištění vám uhradí 80% nákladů za ubytování, stravu apod, pokud ze země nebudete moct odcestovat z důvodů covidu. Uvedu příklad – máte covid, nemůžete řídit, musíte zůstat o týden čtrnáct dní déle… Maximální výše krytí je 30 tis.

Co zřejmě pojistit nelze je případná karanténa, která vám den před odjezdem zaklepe na dveře, protože nemocný spolužák… Třeba má někdo jiný poznatek, tak šup sem s ním.

A KDE HLEDAT AKTUÁLNÍ INFORMACE A JAK TO AKTUÁLNĚ RÁMCOVĚ VYPADÁ?

Na stránkách Ministerstva zahraničí najdete tzv. mapu cestovatele, kde najdete podmínky vstupu do země i návratu do ČR. Případně se můžete informovat telefonicky  na čísle 222 264 222 (8 – 16 hod). Já doufám, že podmínky se budou spíže rozvolňovat než zpřísňovat a tak jsem se podívala, jak je to aktuálně (5.5.2021) a pokusila se vypíchnout to nejpodstatnější. Přiznám se, chytla jsem z toho ale depku… ALE! NEPROPADEJME PANICE, od 15.5. (tuším, že toto datum), je v plánu další rozvolnění. Stejně jako to jede u nás, jede to i v okolních zemích. Tak uvidíme. Aktuálně nás např. Švýcarsko vymazalo ze seznamu nebezpečných zemí! To půjde, to dáme! :-). Od 15.5. nebude třeba v Itálii karanténa po příjezdu, jupijej!

RAKOUSKO: aktuální informace zde

  • Pro vstup je třeba test; test nepotřebujete, pokud jen přejíždíte (třeba do Itálie).  Postačí i antigenní test, což je dobré vědět (nesmí být starší 48 hod).
  • Děti se testují až od 10 let věku.
  • Aktuálně musíte po příjezdu do karantény na 10 dní, lze ji zkrátit na 5 dní, pokud si necháte udělat test
  • Při návratu do ČR aktuálně potřeba test a následně karanténa.

Tipy najdete u mě na blogu v této sekci. Pár tipů, kde se ubytovat najdete zase zde. A celé vše komplet samozřejmě v průvodci. Tak já nevím, my toho průvodce snad budeme žrát k večeři. Dva roky v háji, ach jo, no co naděláme, nemá cenu fňukat, ale brát věci, tak jak jsou…

ITÁLIE: aktuální informace zde

  • Je to v podstatě to samé v bledě modrém jako u Rakouska, že nemám ani chuť to vypisovat:-))). Ale od 15.5. se ruší povinnost karantény po příjezdu do Itálie!

Už od loňska mám naplánovanou oblast kolem Cortiny. Inspiraci hledám v italským průvodcích, které jsem si objednala až z Itálie! A na IG profilu Babytrekking. Krásné články najdete i u Marušky Děvče z hor. 

POLSKO: aktuální informace zde

Na webu mám parádní článek o Pobaltí včetně tipu, jak do Polska vlakem. Do Polska taky nesmíme. To vám musí stačit:-)

NĚMECKO: aktuální informace zde

Už ani nekoukám a jdu obalovat svého nového průvodce Saským Švýcarskem. Místo schnitzlů:-)

SOS

Hele, tak jsem to sepsala a mám pocit, že asi zůstaneme doma:-))))))))

A kdyby náhodou…

Tak co no, máme tady jednoho pěkného průvodce Českosaským Švýcarskem s malými dětmi (posledních 100 výtisků), pak také Krkonošemi (S kočárkem na hory) a nebo Šumavou (Už tam budeme). Průvodce si můžete koupit u nás na našich stránkách, nebo jako celý obří balík u Evy z Pro malé dobrodruhy. Všechny knihy jsme vydaly vlastním nákladem, bez nakladatelství a vložily do nich kus srdce, jakkoliv to zní pateticky. Díky za Vaši podporu!

 

Zanechat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Máma a dcera II.- 10. den: Tarifa

Máma a dcera II.- 8. den: Frigiliana

Máma a dcera II.- 6. den: Nerja