„Místnost bez knih je jako tělo bez duše“, to prý kdysi prohlásil Cicero. A i když si v dnešní digitální době najdeme všechno na internetu, nic se nevyrovná tomu si prostě vzít knížku a začít si listovat… Pro mě je důležité, aby děti vyrůstaly v inspirativním prostředí plném impulzů, aby měly chuť se ptát a zjišťovat, jak věci kolem nás fungují. A knížky jsou skvělým pomocníkem.
Já jsem vždycky měla jednou nohou našlápnuto k domácímu vzdělávání, a i když jsem ten krok nikdy neudělala, neznamená to, že bych vzdělávání dětí uzavřela jejich předáním do institucí. Naopak. Já toto období vnímám i jako skvělou příležitost pro sebe, jak si rozšířit obzory a na stará kolena možná i lépe pochopit řadu věcí, které nám ve škole lili do hlavy stylem „Šup šup, bude písemka, tak ať máš jedničku a rychle, hrneme to zase dál.“
Vzdělávání probíhá nejen nad učebnicí ve školní lavici, ale to asi všichni víme. I výlety jsou skvělým prostředím, kde se spoustu věcí naučit s mnohem větší lehkostí, než kdybychom je drtili doma na židli. Letošní výletní sezónu jsme si nazvali „Badatelskou“. A já bych vám ráda představila naše pomocníky, kteří nám budou na této cestě pomáhat.
SLYŠÍŠ, JAK MLUVÍ STROMY
Tuto knihu jsem měla hodně dlouho na seznamu a rozhoupala jsem se ve chvíli, kdy mi řada z vás psala, jak je to skvělá kniha. A jsem nadšená i já! I v kontextu katastrofálního stavu lesů NP České Švýcarsko si uvědomuji důležitost toho s dětmi mluvit o přírodě, o její důležitosti, nenahraditelnosti a udržitelnosti a lépe se na ni napojit.
Existuje i jako audiokniha, která vám může zpestřit třeba cesty autem. Já se nakonec rozhodla pro tištěnou verzi, aby si ji děti mohly kdykoliv vzít a prohlížet. Takové okamžiky jsou pro mě impulzem, že teď je ten okamžik, kdy jsou otevřeni nasávat nové informace. Knížka je určitě vhodná i pro čtení před spaním. Mají stromy žízeň? Jak pijí? Proč mají boule? Proč na nich roste mech? Kde v přírodě najít toaletní papír?
MOJE PTAČÍ KNÍŽKA
Jo, tak ptáci, ti šli vždycky mimo mě:-)). Poznám tak kosáka, vrabce a sovu. Já jsem vždycky než na přírodní vědy byla na matematiku a cizí jazyky. Takže tohle je kniha i pro mě!
Je zde méně textu, asi ji nebudeme vysloveně číst před spaním, ale poslouží nám při poznávačce.
STAVITELÉ Z ŘÍŠE ZVÍŘAT
To je ale velká nádhera! Milujeme knihy od Emilie Dziubakové a tahle nám prostě nesměla chybět! Hodně obrázků a tentokrát i poměrně dost textu. Určitě osloví jak ty menší děti, tak ty starší. Za mě skvělý doplněk ke klasickým učebnicím přírodopisu. Resp. klasické učebnice by mohly být doplňkem:-)). My si knihu rozhodně přečteme i jako knížku před spaním.
HRAVOUKA
Knížka pro nejmenší, která je opět tzv. rostoucí. Příběh myšky už naše děti tak neosloví (četli jsme už před lety jako knihu před spaním), ale stále v knize najdou informace, které využijí během zpracovávání nejrůznějších školních projektů.
PRŮVODCE NAŠÍ PŘÍRODOU
Toto je již řekněme encyklopedie, která by neměla chybět v žádné dětské knihovničce. Asi nic, co by si děti četly před spaním, ale je fajn ji mít k ruce.
QUESTION AND ANSWERS ABOUT NATURE
A protože se mi líbí provázanost předmětů, určitě v rámci našeho badatelského léta využijeme i tuto knížku s okýnky. Musím říct, že jsem z knížek Usborne nadšená a jen lituji, že mě nenapadlo už dřív kupovat tyto knihy s okýnky v angličtině. Jsou tam vždy krátké a jednoduché texty, čili ideální pro trénování cizího jazyka.
HRAVÁ PŘÍRODOVĚDA
Kouzelné čtení se stalo neodmyslitelnou součástí naší domácí školy. A je to skvělá věc i na cesty, když nechcete, aby dítě koukalo pořád jen do tabletu. Máme Kouzelné čtení na vyjmenovaná slova, angličtinu, dějiny…
ZÁZRAK JMÉNEM VODA
O této knížce jsem psala již zde, tak jen připomenu. Určitě se bude hodit, až se dostanete přes stromy k fotosyntéze…
ILUSTROVANÝ ATLAS NEUVĚŘITELNÝCH FAKTŮ O ZVÍŘATECH/MLÁĎATECH
Naprosto dokonalé knihy napsány s vtipem a takovým stylem, že fakta nikdy nezapomenete! Věděli jste například, že vás komár po štípnutí i počůrá? Nebo že hroch, když jí, tak brečí? Tohle je základ dětské knihovničky! Vážně, nebudete litovat!
BYLINKOVÉ KNIHY A PEXESO
KARTIČKY S POKUSY
DALŠÍ OFFLINE MATERIÁLY NAJDETE ZDE:
APLIKACE DO MOBILU (DOPORUČENO VÁMI)
- HRAVOUKA
- BIRDNET
- PLANTNET
- ATLAS DENNÍCH MOTÝLŮ
- ATLAS PTÁČKAŘE
- NAHOUBY
Další tipy na knížky o přírodě najdete i u Mravenčí chůvy.
Další tipy, jak si zpestřit výlety, najdete v tomto článku, kde píši například o putování za řopíky.
Zanechat komentář