blog o cestování s dětmi

Jak na vši

Hele, nikdy nevíte, kde je potkáte:-). Ale vězte, že i když si myslíte, že se vás netýkají, protože nejste přeci žádný ekl-šmudla, tak jste na omylu. Týkají! A přijdou určitě ve chvíli, kdy je nejmíň čekáte, pěkně zákeřně, třeba o víkendu, na Štědrý den, s prominutím to tam „nas…..“ ta vajca do vlasů na 100% v době, kdy je všude zavřeno a vy budete dlouhé hodiny trpět a drbat se a drbat se, protože budete vědět, ŽE TU NĚKDE JSOU. Takže já jedu nově podle DIY claimu „Všiváček do každé rodiny, ušetří vám vynervené hodiny“. Asi je fajn být prostě ready. Ale postupně…

PREVENCE PROTI VŠÍM

Určitě už vznikla miliarda článků na toto téma. Já se s vámi podělím o naši zkušenost. Pokud se budete pídit po informacích skoro až vědecky podložených, mrkněte na blog Bez Vší., mně ho doporučila kamarádka. Prosím vás, není to žádná skrytá reklama na všiváček, dostávám lukrativnější nabídky na #spolupráce než odblešováky:-)), ale tady ráda reklamu udělám, protože všiváček nám dost usnadnil život.

Vši se nám vyhýbaly celou školku, tak jsem došla k závěru, že jim naše děti asi nevoní a prostě to na nás nejde stejně jako třeba neštovice (tímto doufám, že jsem si je přivolala!).

Když se ve škole zjevila cedule „Objevila se u nás veš!“, okamžitě jsem i přes toto všechno nasadila preventivní opatření. Nejsem zaříkávač, podle mě je na tohle i psychika krátká, prostě teatree oil do vlásků každý den a každý den večerní kontrola. Vzhledem k tomu, že počet cedulí s informací o vších po škole nebezpečně rostl, rozhodla jsem, že dětem umyjeme v neděli vlasy preventivně capisanem. A měla jsem dojem, že na nás si vši prostě FAKT nepřijdou a máme to vyřešené. Ha! Přišly! Stačily dva dny nepozornosti, kdy děti večer hlídala babička (co si budeme povídat, nějaká ta dioptrie včasnému odhalení vší úplně nepřeje) a …BYLY TAM! Napraly to tam hlava nehlava!

Co mě překvapilo, byla jejich velikost. Jsou to fakt blechy:-D. Už chápu, proč se to spojení používá. Jestli si myslíte, že je běžným pročesáním vlasů odhalíte, tak jste na omylu. Jistě, hnidy najdete, to jsou takové kapičky rosy ve vláskách:-)), buďme poetičtí, ale živá veš, to je něco naprosto jiného! Já je nacházela až při pročesávání všiváčkem vlásek po vlásku a vesměs se tvářily jen jak zacuchané dva vlasy dohromady. Jsou mrňavé, světle hnědé a lezou na hlavě. Takže tady radím, pokud se ve školce/škole objeví cedule informující o vších, nepodceňujte to. Vážně je potřeba projít celou hlavu vlásek po vlásku, ne jen tak pročísnout vlasy a tu a tam kouknout.

Suma sumárum: na prevenci už moc nevěřím:-), ignorantské vši prostě preventivní opatření nerespektují a jen je potřeba je odhalit včas.

JAK NA VŠI, KDYŽ UŽ SE PASOU

Můžete použít řadu šampónů, i já tu mám už capisan a paranit, ale nevím, jak moc funkční jsou. V každém případě je to ale svinstvo. No, ale vězte, že když na vás vši zaútočí, je vám to časem asi jedno a máte chuť si hlavu polít snad i naftou, jen ať už je ta havět pryč. Já osobně jsem na to šla pečlivě a vzhledem k sobotě a absenci všiváčku stylem vlas po vlasu a nehet v akci. Dobrou chuť! Mravenčí práce na 5 hodin! V průběhu jsem zjistila, že mě to baví, objevila jsem u sebe asi jistý druh úchylky, no něco podobného, co mají zubaři, když u vás objeví kaz:-). Čili radost z každé vši:-).

Dále jsem dostala tip na zábal z olivového oleje s pár kapkami teatree oleje a případně i alpy. Prostě vetřít tuto mastnotu pořádně do vlasů, zabalit potravinovou fólií, nechat pár hodin působit a vši pěkně dusit. Chuděry.  I to jsem na dětech zkoušela! Jen teda – ono to pak nejde vůbec vymýt:-)! I když jsem jim myla hlavy asi 4x za sebou, pořád vypadaly jak zmaštění feťáci:-).

Další tip je napatlat vlasy pořádně kondicionérem, rozčesat běžným hřebenem a pak vyčesávat pramen po prameni všiváčkem. Vždy od kořínků ke konečkům, pramen po prameni, zdola, shora, zboku… Co se všiváčku týká, tak tu mám nějaký běžný, co byl přibalený k tomu paranitu a pak ten speciální od Bez vší, který má asi 6 000 spirál  nebo kolik, no a je to vážně rozdíl! Sice nás stál 300 Kč, ale určitě mu věřím mnohem víc, než tomu obyčejnému, který má prostě moc velké mezery a veška zákonitě musí proklouznout. Tady bych si dovolila citovat Pretty woman: „Svině jedny klouzavý“.

Z všiváčku se vlastně stal můj věrný kamarád. Téma mých rozhovorů. Doplněk mé kabelky. Jezdí se mnou všude. I na chalupu.  Protože zatímco naše děti už 100% bez vší jsou, já je 100% mám! A každý mi to tají!!! Já vím, že tam jsou! A tak si tu tak sedím, pracuji na počítači a tu a tam po něm skočím, zajedu s ním do vlasů a s úchylným vzrušením čekám, co vyčešu:-). Zatím nic. Úděl nás matek:-).

 

 

5 komentářů

  • Jojo, taky ho máme a po té, co jsem ho objevila si ho pořídila celá naše široká rodina. A je vážně dobrý! Když se u nás vši objeví, používám alkoholový zábal a pak vyčesávání. Zatím vždycky zafungovalo.

  • Mne se velice podobny vsivacek podarilo nejakym zazrakem koupit u nas v lekarne asi za 60Kc a slouzi skvele (vycesava i hnidy), ale je pravda, ze uz ho nemaji. Asi ho dodavatel zdrazil, tak nakoupili levnejsi verze.
    Pokud by se nekdo chtel dozvedet trochu vic ( napriklad proc je blbost, aby ucitele odmitli vzit na skolu v prirode dite, ktere ma hnidy odrostle od hlavy nebo proc je treba sampony zakoupene v lekarne pouzivat opakovane), pak velice doporucuji toto: http://www.parazitologie.cz/akce/doc/sbornik/2016-04-05%20Ektoparaziti%20cloveka.pdf (staci samozrejme jen ta zavsivena cast). Je to velice srozumitelne a rozumne napsane.

  • Skvěle sepsané 🙂 došla jsem víceméně k tomu samému při naší vší epizodě, pořídila doporučený kouzelný všiváček a opravdu je výborný! Největším objevem pro mě bylo, že to není o používání šamponů, ale o důkladné mravenčí časově velmi náročné práci nad hlavami dětí (mám dvě dlouhovlasé dcery), mechanicky vše najít a zničit je nejlepší cesta.
    Plus nezapomenout, že veš může přežít v posteli, čepici, autosedačce… nicméně opět mi pomohlo zjištění, že veš nepřežije 24 hodin bez vlasů, takže jsem se vyhnula mohutnému praní tím, že jsme některé věci jen na chvíli izolovali…
    Ještě jsem dostala doporučení na elektrický všiváček – zabíjí vši i hnidy pomocí napětí, prý funguje výborně i jako prevence – pročesat s tím preventivně hlavu při riziku vší a mělo by je to odhalit, viz: https://www.mall.cz/ostatni-pristroje-pomucky/medisana-elektrick-heben-na-vi-lcs-100002252462 – já ho koupila za 300 Kč v nějaké akci v albertu… tak ten mám doma připravený až přijde další vší výzva 🙂

  • Já mohu za sebe na vši také doporučit všiváček, pokud máte děti ve školce, tak se jej vyplatí mít doma rozhodně vždycky. Jinak tea tree olej je určitě taky skvělou prevencí jako prevenci jsem viděla i nějaký šampon tady – https://www.naqed.cz/product-category/pece-o-vlasy/. Máte někdo nějaké zkušenosti s těmito šampony, které slouží jako prevence? Nebo myslíte, že jsou zbytečné a stačí ten tea tree olej?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Filmy o minulém režimu (vhodné i pro děti)

Vánoční tipy

Mateřský restart