Český Ráj své jméno nezískal náhodou, je tu malebná krajina, spoustu míst k vidění a příjemné klima. Bonusem pro nás je i dojezd z Prahy cca za hodinku.
Na ubytování jsme se inspirovali pozitivní zkušeností Sdětmivbáglu a zvolili penzion Agáta ve Žďáru u Turnova. Našemu dítěti se tu moc líbilo – hlavně vyhřívaný bazén, trampolína a venkovní hřiště s houpačkami. Přestože jsme měli studio s kuchyňkou, jídlo jsme moc neřešili – v penzionu je v odpoledních hodinách otevřen sezónní stánek s občerstvením, najíst se můžete také v nedaleké hospůdce U Kašpárků.
Protože jsme měli štěstí na počasí, trávili jsme hodně času na výletech. Naše výlety koncipujeme tak, abychom byli doma na poobědové spaní – tj. cca 3 hodinky venku dopoledne, pak dvě hodinky v posteli a pak zase cca 3-4 hodinky venku, večeře a do postele. Protože na dovolené je klíčové nevařit a nechat si uvařit, hledáme většinou při výletě i dobré jídlo v okolí.
Obrovskou výhodou je umístění penzionu, kdy do cíle výletu dosáhnete do 15-20 minut autem a po cestě jsou všude hospůdky a občerstvení. Cyklisté stejného cíle dosáhnou o trochu déle, ale není se čeho bát – cesty vedou krásnou krajinou, po pěkné polní/lesní cestě nebo silnici třetí třídy, s minimem provozu, s minimálními a nenáročnými stoupáními, takže opravdu na pohodičku. Kola proto berte určitě sebou!
A tady jsou tipy na výlety od nás.
HRAD KOST A CESTA KOLEM RYBNÍKA A VRCHU KOZLOV
Na hrad Kost se dostanete z Agáty přímou cestou. Výlet na hrad Kost byl již zmíněn v příspěvku zde, děti tu na chvíli zabavíte a potom se můžete vydat na vycházku. Anebo obráceně, můžete děti motivovat k pochodu vidinou zábavy na hradě.
Cesta k vrchu Kozlov vede lesní cestou kolem Bílého rybníka, který se rozkládá pod hradem. Dostanete se sem, pokud sestoupíte s hradem za zády k dřevěným roubenkám v podhradí a pokračujete po modré až k rozcestí (značeném ukazatelem) mezi dvěma rybníky. Po cestě se otevírá výhled na hrad Kost, na rybníku uvidíte vodní ptactvo, v závěru uvidíte i pár skalních útvarů. Cestu sjedete na kole i s kočárkem do terénu. Má cca 4km a vede okruhem od hradu, k rozcestí mezi dvěma rybníky po modré značce, potom lesní cestou bez značky, intuitivně zpět k hlavní silnici směrem zpět k hradu.
Na občerstvení jsme zvolili restauraci U Draka přímo v areálu hradu Kost, porce mají velké, jídlo chutné a ceny normální (cca 100-120,-). Vybere si tu každý – od řízku po knedlíky s uzeným, ale i něco lehčího. Ochutnali jsme ovocné knedlíky s borůvkami, medem a sypané perníkem a na ty bych se sem klidně vrátila.
ZŘÍCENINA HRADU VALEČOV
Náš další výlet vedl na zříceninu hradu Valečov a skalní obydlí tzv. Skaláků.
Na tento výlet kočárek nedoporučuji, dojít s ním se sice dá na nádvoří hradu, ale ke skalním obydlím už je to pro kočárky neschůdné. Pokud už byste jeli s kočárkem, může dítě počkat s jedním rodičem na houpačkách u přírodního amfiteátru pod hradem a na prohlídku skalních obydlí z 18. století se vystřídat. My to zvládli s dvouletým dítětem pěšmo s občasným poponášením. Areálem vede naučná stezka s úkoly pro děti, takže je tu alespoň na chvilku zabavíte. Ale vyloženě baby friendly to tu není, nutno dbát opatrnosti, přeci jen se procházíte mezi skalami, či po nich.
Pod zříceninou je parkoviště s občerstvením a toikou, takže v případě nouze nejvyšší může sloužit jako záchranný bod. My jídlo řešili v nedaleké restauraci Agarden ve vesničce Boseň, oceněné Maurerovým výběrem 2015. Jídlo nám chutnalo, prostředí je tu hezké, ale ceny jsou vyšší a obsluha byla na zabití, takže jsme si nechali zajít chuť na dezert (to je u nás co říct a vypovídá to o míře naší nespokojenosti).
Pokud pojedete na kole, zastavte se raději po cestě z Valečova v příjemném sezónním občerstvení pro cyklisty na zahrádce rodinného domku u hlavní cesty na zříceninu (je v Bosni, přímo na vedlejší silnici, která vede ke zřícenině, kousek od autobusové zastávky) – po cestě ho nemůžete minout. Ale pozor, nemají otevřeno vždy.
ZÁMEK SYCHROV
Pohádkový zámek Sychrov jsme si také nemohli nechat ujít. Pro větší děti v zámku pořádají pohádkové kostýmované prohlídky. Nám stačil zámecký park a prohlídka zámku zvenku. U zámku je krásná fotogenická alej a to pro mne bylo hlavní lákadlo. Dítě si tu pěkně zaběhalo, já pořídila moc hezké fotky. Pokud by vám to bylo málo, v blízkosti zámeckého parku vede i naučná stezka . My jsme prošli jen její část v zámeckém parku.
Oběd zajistila restaurace Rohanka, která je hned u parkoviště zámku. Mají pěknou zahrádku s pár hračkami pro děti, oběd byl rychlý a cenově i chuťově vcelku ok :o)
ŠŤASTNÁ ZEMĚ
Ani my jsme nevynechali Šťastnou zemi, o které už bylo psáno zde. Je to obrovské hřiště se spoustou atrakcí ze dřeva, a také je to vlastně reklama zdejšího výrobce hřišť pro děti. Co tu stoprocentně stojí za to, jsou obří trampolíny, které si užijete vy i děti :o) Jídlo jistil řízek s kaší a zeleninou ve zdejším kiosku. A nezapomeňte si projít i zážitkový geopark.
HRUBÁ SKÁLA – VALdŠTEJN
Na jeden den jsme si naplánovali výlet z Hrubé Skály na Valdštejn. Zámek Hrubá Skála nabízí díky své poloze krásné panoramatické pohledy na okolní skalní města a přírodu. Pokud pojedete na zámek, jeďte od Doubravic. Z opačné strany od Vyskeře totiž k zámku vede úzká klikatá silnička, kam se stěží vedle sebe vejdou dvě auta, vede po serpentýnách a nad srázem do údolí, takže stres pro méně vyježděné řidiče.
Najíst se můžete v restauraci přímo na druhém nádvoří hradu. Venkovní posezení restaurace je umístěno přímo na hradbách, kolem je výhled na skalní města a dohlédnete až na Šťastnou zemi. Jídlo je ale průměr.
Pro děti jsme našli v areálu vpravo před mostem zahradu s houpačkou. Ze zámku se pak můžete vydat po žluté značce na Mariinu vyhlídku (pouze s dítětem v nosítku – cesta vede po kamenných stupních, mezi skalami) nebo na zříceninu hradu Valdštejn dle výletu v linku výše, tady by cesta měla být schůdná i s kočárkem. My bohužel ani jednu trasu neabsolvovali kvůli aktuálnímu rozpoložení našeho dítěte. :o) Ale alespoň ten výhled ze zámku jsme vyfotili.
SOBOTKA -VESEC – PLAKÁNEK
Pokud navštívíte město Sobotku, najezte se v hotelu U Pošty – mají příjemnou zahrádku ve dvoře, kde je dětské hřiště s klouzačkou, pískem a houpačkou a navíc skvěle vaří – my ochutnali candáta a domácí burger a opravdu jsme si pochutnali.
Na náměstí v cukrárně si pak dáte výbornou zmrzlinu, a pokud byste zapomněli něco z výbavy pro děti, je tu i krámek s dětským zbožím. Ze Sobotky vede několik turistických tras, nad městem se tyčí lovecký zámek Humprecht a kousek od Sobotky je rezervace Vesec s ukázkou vesnické architektury. Odtud se dá dojít do údolí Plakánek (více o Plakánku zde), nebo až na hrad Kost. Jen pozor, zpočátku pohodlná polní cesta je místy dost úzká a zarostlá, takže pro kočárek sjízdná pouze za sucha a s terénními kolečky. Kola tu projedou také. Délka je cca 4 km.
DRÁBSKÉ SVĚTNIČKY
S kočárkem lze projet i stezku od Krásné vyhlídky na Drábské světničky. O výletu do Drábských světniček se psalo i zde. My ji dali s golfkami bez terénních koleček, ale bylo sucho. Na Krásné vyhlídce je parkoviště u restaurace. Ta je otevřena mimo sezónu jen některé dny, takže pokud se tu chcete najíst, sledujte jejich stránky. Zaparkovat tu ale asi lze kdykoli. Na Drábské světničky vede červená značka, u první vyhlídky navazuje modrá. Na rozcestí červené s modrou tedy nechte červenou a jít po ní s dětmi raději nezkoušejte, vede po okraji skal a kočárkem se tu projet nedá. Na Drábských světničkách jsme se vystřídali, přeci jen žebříky a výstupy na skalní útvary pro dvouleté dítě ještě nejsou. Cestu dětem mohou zpestřit i zastavení naučné stezky „Příhrazskými skalami“ s úkoly, pověstmi a hádankami.
Při tomto výletu jsme se najedli v restauraci U Kvapilů v Mnichově Hradišti. Původně jsme chtěli dojet na Farmu Ptýrov za zvířátky, ale v ten den měli zavřeno. Městečko Mnichovo Hradiště láká na svůj zámek, ale popravdě, nás vůbec nezaujal. Co jsme tu ale pořešili byla zmrzka na náměstí, výběr z bankomatu a nákup v místním Coopu. Asi je to profesní deformace, ale pro tyto sámošky mám slabost, takže nám nákup tady vyhovoval víc, než Tesco express na náměstí v Turnově.
LIBEREC – LUNAPARK BABYLON A ZOO
Poslední den jsme přejížděli do Kořenova, takže jsme cestu spojili s návštěvou Liberce – Lunaparku v Babylonu a návštěvou Zoo Liberec. Obojí si naše dítě užilo na maximum, a když jsme se zeptali, jaké zvířátko bylo nejlepší, tak to byla: mašina (výletní vláček v zoo).
V budoucnu máme v plánu ještě následující výlety, které jsme nestihli kvůli dešti, tak je přidávám jako alternativní tip:
- Pivovar Svijany (Turnov) – Zmrzlinový ráj ve Stráži pod Ralskem – restaurace Zrcadlová koza
- Mladá Boleslav – zřícenina Michalovice, Zvířetice – restaurace Famoz Klub Zvířetice
- Trosky, Podtrosecká údolí s rybníky a muzeum panenek a medvídků pod Troskami.
Ahoj, díky za článek. Ráda bych se vydala alespoň na některá místa s Honzíkem a vlastně bych s ním chtěla více cestovat a potřebuji odolný kočárek. Teď právě vybírám. Myslíš si, že tímto – http://www.detske-kocarky.cz/kocarek-britax-r-mer-b-motion-3-2015-darek.html neudělám krok vedle? Díky za radu. Jana
To mi lichotí, že jsem v roli znalce kočárků:-). Ono záleží asi na tom, kolik Honzíkovi je. Já vláčím Brácháče hlava nehlava v Baby jogger citi mini. Jenže jemu budou už v říjnu tři a tak může být vůbec rád, že se s ním třepu:-). Na ten kočárek ale nedám vůbec dopustit. Je super skladný, má obří střechu, větrání zad a složím ho jednou rukou. To se mi mimochodem náramně hodilo v autobuse, kdy na jeden bus čekalo 6 kočárků:-). Tuším, že Baby jogger, např. City select, má větší kola a též tuším, že Britax mu bude podobný. Osobně bych v příštím životě u dalších čistě hypotetických dětí šla asi do charriotu. Ale Britax bude asi také fajn!
Parádní článek, jen asi nedoporučuji to muzeum panenek, byla jsme s dvouletačkou a neustále pouštěla alarm a nedokázala pochopit, že s epanenek nesmí dotýkat ani se přibližovat a na mě působily ty panenkydost morbidně. Navíc opradu velmi drahé!
Děkuji za komentář. Máte pravdu, některá muzea můžou být s dětmi tak trochu za trest:-D