blog o cestování s dětmi

Zeměráj a rozhledna Milada

Mám ráda nakombinovat výlety tak, aby si na své přišla celá rodina. O to větší radost jsem včera po návratu ze Zeměráje měla, když se mnou kamarádka Maruška, skvělá fotografka dětí (nefotíme se u nikoho jiného), nasdílela své fotky z rozhledny Milada, která je od Zeměráje coby kamenem dohodil. Téhle výletní kombinaci prostě nejde odolat!

Rozhlednu Milada najdete cca 80 km od Prahy, což není úplně kousíček, ale v kombinaci s návštěvou Zeměráje je to prostě pecka celodenní výlet! Nejprve pár fotek a popis výletu od Marušky.

ROZHLEDNA MILADA

Jakmile se dostanete přes Orlickou přehradu, musíte se vydat vpravo směrem na Přední Chlum. Pozor, navigace vás zřejmě potáhne vlevo kolem parkoviště, které tu je, ale touto cestou nejezděte. Pojedete-li kousek dál podél vody až k odbočce na Přední Chlum, narazíte i na ukazatel na rozhlednu. Tady najdete parkoviště na louce. K rozhledně je to cca 10 minut pěší chůze a cesta se dá absolvovat i s kočárkem. 

Ty výhledy, ty jsou neskutečně nádherné!

Vstup na rozhlednu je zpoplatněný. Platí se 50 Kč. Pozor, rozhledna se v 18 hodin zavírá! Zakoupit si tu můžete i drobné občerstvení (např. pivo v plechovce, cider apod.). Pod rozhlednou je zatím zbytek písku ze stavby, takže takové větší pískoviště též k dispozici:-).

A až se nabažíte výhledy, můžete pokračovat dál v jízdě. Do Zeměráje je to už jen 20 minut jízdy.

ZEMĚRÁJ

V Zeměráji u Kovářova (u Orlíku) jsem byla podruhé. O naší návštěvě s tehdy dvouletou Žloutkovou se něco málo dočtete zde. Ani se mi příliš nechce rozepisovat, co tu najdete, protože poměrně slušnou recenzi najdete i na spřáteleném webu Ověřenorodiči. Za sebe jen dodám, že návštěva se určitě vyplatí. My jsme ze strávili 5 hodin a ani nevíme, jak to uteklo. Tenhle park je prostě jiný, než ostatní. Děti se nestávají pouhými konzumenty zábavy, ale nenásilnou formou se lecčemu přiučí. A vlastně nejen děti. A to se mi hodně moc líbí.

Asi nejvíc děti zaujala superdlouhá bosonohá stezka a mě osobně citlivý vztah k přírodě ve všech směrech. Snad vše bylo vytvořeno z přírodních materiálů a např. i občerstvení bylo velmi v souladu s přírodou. Prostě žádný smažák ani hranolky, ale ovesná kaše, čočková polévka, jáhlové gnocchi apod.

Možná pár praktických rad na závěr.

  • V areálu není moc stínu. Takže pořádně namazat a kšiltovky s sebou. Pokud chcete dělat piknik, neváhejte přibalit plážový stan.
  • Ručníky s sebou!
  • Náhradní oblečení s sebou. Rovnou dvakrát:-).
  • Pozor, jsou tu jen toitoiky (sice vážně superčisté, ale pořád jen toitoiky). Takže pokud má vaše malé dítko určitý blok, možná si přihoďte do kufru auta nočník.

LODÍ PO ORLÍKU

Pokud by váš den měl přeci jen 150 hodin, zastavit se můžete i na Orlíku a střihnout si plavbu lodí. O té naší se dočtete v tomto článku. 

Vyhlídka z Altánu

A nebo to nějak napojte na výlet třeba na další úžasnou vyhlídku, na Solenickou Podkovu. 

1 komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Zimní Alpy/Dolomity s dětmi

Tre Cime (3 Zinnen), Kronplatz a Cortina d’Ampezzo

Máma a dcera II.- 5. den: Güéjar Sierra