blog o cestování s dětmi

Výlety s dětmi v jižních/západních Čechách

Zříceniny a hrady v jižních/západních Čechách se také můžou zařadit mezi fajn rodinné výlety. A pokud se výlet spojí s nocováním na zřícenině a koupáním v řece, může to být teprv pecka!

HRAD HELFENBURK

Vyrazte sem autem a udělejte si malé zastavení třeba v Hošticích (ty asi znáte z filmu Slunce, seno …). „Nestavíme, máme zpoždění“:-)

Parkoviště je kousek pod hradem, kam pak vede asfaltka. Čili se sem dostanete určitě i s kočárkem. Občerstvení je na hradě, stejně tak i wc a za zmínku stojí i volně pobíhající kozy. Na hradě je po dohodě možno  za symbolický poplatek i nocovat!

VELHARTICE

Zaparkovat se dá na parkovišti pod hradem. Cesta z parkoviště na hrad je sjízdná i s kočárky a není dlouhá. Je zde obrovské nádvoří, asi jako na Rabí. Skvělá restaurace s posezením i venku a čisté WC, mini kavárna nebo čajovna se suvenýry. V rámci volné prohlídky je tu i Interaktivní výstava pro děti, kde se ovšem zabaví nejen ty.

RABÍ

je nejrozsáhlejší česká hradní zřícenina, jež se může pyšnit jedním z nejvyspělejších obranných systémů své doby v Evropě. Obec Rabí leží na silnici č.169 mezi městy Sušice – Horažďovice. Autem se dostanete na parkoviště zřízené v obci v těsné blízkosti komunikace, vzdálené 150 m od hradu. V sezoně je zde parkování zpoplatněno.

Na Rabí jsme byli několikrát autem, ale i vlakem. Vlakem je to tedy s kočárky náročnější, několikrát se přesedá, ale zvládli jsme to také. Dokonce jednou byla výluka a přesedalo se na bus a pak zase na vlak …. Autem dojedete přímo po hrad. Vlakem do zastávky Žichovice a odtud se jde pěšky. Pěšky s kočárkem jen za předpokladu, že máte s sebou druhé dospělácké ruce, které Vám pomohou kočárek vynést do kopce od vody do vesnice pod hradem. A pak z vesnice na hrad, tam je cesta dlážděná velkými šutry.

Po cestě z vesnice na hrad je pár obchůdků, WC, zmrzlina .. přímo na hradě je občerstvení a spousta klasických lákadel (střílení z luku, dravci). Je to tak nechat tam děti vyběhat + šplhat a sednout si k občerstvení :o).

Cesta pěšky z nádraží je kousek po poli, kousíček lesem a dojdete k Otavě. Tam je prima zastávka, ale raději až po cestě zpátky nebo na hrad nedojdete :o). Ručníky s sebou. Kousek k silnici, která se přejde a jste zase na louce. Pak zmiňovaný kopec do vesnice.

(Ještě k tomu vlaku, jelikož se několikrát přesedá, stalo se nám, že vlaky nabraly zpoždění a poslední by nám ujel … Náš poznatek je, že rychlíky kvůli nám brzdit nebudou, ale motoráčky pozdržet dokážou. Jen musíte najít nějakou obsluhu na nádraží nebo průvodčího ve vlaku, který zavolá kam je potřeba ….)

NALŽOVSKÉ HORY – PRAŠIVICE

Zajímavě působí umělá zřícenina – kopie rodového irského hradu Ballymotte. Některé skalní útvary byly upraveny a domalovány do podoby zvířat (želva, drak, žába). Patrné jsou i rozpadlé zbytky dalších kamenných zvířat.

V obci jsme nebyli, autem jsme dojeli až k lesu. Krátká procházka, myslím, po modré turistické značce. Kočárek nebyl problém.

 

 

Zanechat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vodní nádrž Fláje s kočárkem

Krušné hory s dětmi

Na kole s dětmi v okolí Prahy