blog o cestování s dětmi

Výlet s dětmi do Lán

Za report z Lán děkuji Kateřině.

Les, krmení zvířat, dřevěné sochy, rybník, bezva hřiště, nejlepší zmrzlina a minimum lidí… Z Prahy jste zde za 30 minut a strávit se tu dá prima odpoledne, ale i celý den nabitý dětskými „nej“. V Lánech najdete zámek s parkem, který je řekněme profláklý. Park také stojí za návštěvu, hlavně na jaře a na podzim má své kouzlo. Volně přechází v les, děti se vylítají na zdejších cestičkách… Dalším lákadlem pro děti je zdejší rybník. A vy se můžetetřeba s partnerem vystřídat při prohlídce Muzea TGM, které je coby kamenem dohodil.

Pokud ale máte malé průzkumníky a dobrodruhy, projeďte Lány a zaparkujte u Lesní správy Lány. Nebo ještě lépe, Lánům se díky kruhovým objezdům vyhněte a nechte si pro děti překvapení na cestu zpět.

U Lesní správy Lány začíná naučná stezka, v jejíž polovině najdete demonstrační obůrku se zvěří. Naučná stezka tvoří okruh, doporučuji začít přímo před budovou LS, kde přejdete malou lávku a silnici a jste v lese /ve směru černých šipek/. Tedy vejít do lesa poblíž dřevěného trůnu a vrátit se kolem hájoven. Míst na stavění domečků, klád na přecházení a pařezů na vylezení naleznete po cestě nespočet. Jsou zde i odpočívadla, kdyby (čirou náhodou) byla zrovna chvíle na svačinu. V samotné obůrce na vás čeká vysoká zvěř, kterou lze pozorovat z vyhlídky (na kterou děti asi stokrát vyběhnou), divoké prase Berta a rybníček plný ryb. Suché pečivo, jablka a jiné zvířecí dobroty s sebou. V sobotu a neděli mezi 14. a 15. hodinou probíhá i pravidelné krmení. V areálu nabízejí drobné občerstvení (kávu, nanuky…), které ale nenahradí pořádnou svačinu, tak si určitě vezměte něco klasicky svačinového s sebou. Svačinu, pokud ji donesete až sem, si zde sníte u připravených stolů, nebo v trávě. (http://lslany.cz/turistika.html)

Až nakrmíte všechnu divou zvěř a vylovíte děti z jezírka, můžete se stejnou cestou vydat zpět, nebo (a lépe) pokračovat po značené stezce. Pokud jdete ve směru „od trůnu k hájovnám“, můžete si cestu zpříjemnit (a o kilometr prodloužit) i rybníkem Pánova louka, neboli Pánovkou /červené šipky/. Odvážní se mohou i smočit, je zde ohniště, lavičky a dřevěná socha Hejkala. Od Pánovky se pak opět lesem vydáte k parkovišti. Pro tuto variantu je tedy důležité sejít ze značené naučné stezky, mapa napoví. U mapy se nedejte zmást, na parkoviště vás dovedou všechny tři cesty (asfaltovou silnici /modrá šipka/ nepočítám, i když i po ní se můžete vydat). Cesty jsou sjízdné sportovním kočárkem a na kolech.

A teď to překvapení na cestu zpět. Od LS se vydejte teď již přes vesnici a na jejím konci najdete další, krmení chtivá zvířata, tentokrát lamy a antilopy. Auto můžete nechat přímo naproti nebo u Muzea TGM.

Kdo by ještě neměl dost utahané děti, může využít i moc pěkné dětské hřiště ve středu obce.

Případně navštívit Muzeum sportovních vozů nebo Hokejovou síň.

Pokud se rozhodnete v Lánech i obědvat, zajděte do Hospody Narpa, která se nachází na náměstí. Vaří ale pouze v době oběda.

A na nejlepší zmrzlinu vašeho života se zastavte cestou zpět v nedaleké Kačici. Předem mrkněte na otevírací dobu.

Praktické info k obůrce:

  • otevřena od 1. 5. do 30. 9.
  • středa a čtvrtek od 15 do 18 hodin
  • sobota od 14 do 18 hodin
  • neděle a svátky od 10 do 18 hodin
  • vstup 30 Kč, děti do 15 let 15 Kč
  • vstup se psem povolen

1 komentář

  • Bezva tip na výlet, díky za něj. Pro nás byla zlatým hřebem včerejšího odpoledne fontána na náměstí hned vedle hospody Narpa – 11 vodotrysků stříkajích ze země s měnící se intenzitou…takže ručník a náhradní oblečení pro děti s sebou 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Máma a dcera II.- 10. den: Tarifa

Máma a dcera II.- 8. den: Frigiliana

Máma a dcera II.- 6. den: Nerja