blog o cestování s dětmi

Sloup v Čechách – zábava (nejen) pro děti na entou

Sloup v Čechách jsme navštívili již podruhé a mám dojem, že to vážně nebylo naposledy. Tolik možností na jednom místě! Krásné lesy, přírodní koupaliště, úchvatný skalní hrad, dětská naučná stezka, rozhledna, minizoo a skalní jeskyně, to přeci stojí za návštěvu! Zkrátka Lužické hory a Českosaské Švýcarsko, to je prostě srdcovka. 

O naší první návštěvě této části Lužických hor jsem psala již zde. Nicméně si dovolím připomenout alespoň obrazově, že to tu vážně stojí za to.

SKALNÍ HRAD

PŘÍRODNÍ KOUPALIŠTĚ

NAUČNÁ INTERAKTIVNÍ STEZKA 

Naučná interaktivní stezka je dvoukilometrová stezka, kde se děti na celkem pěti zastaveních můžou interaktivní formou seznámit se životem v lese. Letáček najdete zde. V průvodním textu je uvedeno, že se jedná o nenáročnou procházku. Trochu to zavání procházkou po rovince s kočárkem a mojitem v ruce:-). Tak ať nejste překvapeni. Brácháč trasu zvládl, ale je to nejprve hodně do kopce. Interaktivní panely jsou moc fajn, člověk se i lecčemu přiučí:-).

Přiznávám, že jsem měla trošku problém se značením trasy a konsolidováním všech map, nicméně bych doporučila tento postup. Auto zaparkovat na parkovišti pod skalním hradem a následovat ukazatele:-). Nenechte se ovšem zmást, hned u prvního zastavení s altánkem budete mít pocit, že asi jdete blbě, nebo že nevíte, jestli za altánkem dozadu nebo před altánkem do kopce:-). Do kopce je správně! Prostě zcela intuitivně směr rozhledna!

Hned v úvody trasy jsem pochopila, že tady to s kočárkem ale vážně nepůjde! Cesta vede přes spousty kořenů hodně do kopce, takže se o to ani nepokoušejte. Naše děti to pojaly jako dobývání nějaké pevnosti, takže celou cestu doslova běžely. A já za nimi jen funěla.

LESNÍ DIVADLO, ZASTAVENÍ NA NAUČNÉ STEZCE

Vašim prvním zastavením na naučné stezce bude známé lesní divadlo. Takže pokud chcete výlet pojmout jako celodenní výlet, doporučuji zabalit pár kostýmů s sebou. V letní sezóně určitě sledujte program divadla.

ROZHLEDNA NA STRÁŽI

Takovou sladkou tečkou po náročném výstupu až k samotné rozhledně může být dalších 145 schodů až na její vrchol, nebo informace, že si k rozhledně můžete s klidem zajet i autem:-). Jen pozor, brána k rozhledně se zavírá každý den v 17 hod!

Na rozhledně si můžete koupit i nějaké občerstvení, jen wc zde nenajdete.

SAMUELOVA JESKYNĚ

Dál vás naučná stezka zavede k Samuelově jeskyni. Cestu si však najděte sami:-). Hned „U křížku“ jsme sešli z cesty. Potkali jsme skupinku maminek, které s sebou měly milion dětí a další várku v pupcích, které jasně zavelely, že cesta vede po vrstevnici vyšlapanou pěšinkou borůvčím. A měly pravdu! Cesta svažitým terénem byla nad míru dobrodružná. Pokud půjdete po značené stezce, určitě k jeskyni také dojdete –vede k ní jednosměrná odbočka do kopce (čili stejnou cestou zpět). Rozhodně jeskyni nevynechejte! Pokud nebudete mít tolik sil nebo času, můžete se vydat od hradu jen k jeskyni.

KAM JEŠTĚ VE SLOUPU

Sice nemáme vyzkoušené, ale zaujala nás kavárna Mňau Café, která by měla disponovat venkovním dětským koutkem. A nebo restaurace U pána z Dubé, kde si na své přijdou děti, co mají rády zvířata, protože tu mají malou minizoo.

Ze Sloupu v Čechách to je jen malý kousek na Panskou skálu, do Kytlice a celé Českosaské Švýcarsko je také coby kamenem dohodil.

 

 

 

1 komentář

  • Líbí se mi ty malované chaloupky z pohraničí, jezdívali jsme blízko Lípy, tam je to moc krásné.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Zimní Alpy/Dolomity s dětmi

Tre Cime (3 Zinnen), Kronplatz a Cortina d’Ampezzo

Máma a dcera II.- 5. den: Güéjar Sierra