blog o cestování s dětmi

Skanzen v Přerově nad Labem

Tip od Lenky, díky za něj!

Jako hezký jarní velikonoční výlet jsme zvolili skanzen v Přerově nad Labem, který je kousek od Prahy. Naše pětileťačka se tento rok totiž začala víc ptát na různé věci, tak jsme jí chtěli ukázat i to, jak velikonoční zvyky  vypadaly dříve a leckde dodnes i vypadají (přeci jen v Praze ta tradice trochu chybí) a jak se dříve žilo. On totiž takový ten AHA moment že třeba někomu někdy netekla voda a nesvítilo světlo jen tak, se někdy hodí. 

Skanzen je maličký – je tak akorát pro malé děti, které ho projdou bez řečí a u každé chaloupky naleznou něco málo k zamyšlení, poučení či podívání. Našeho malého technika fakt zaujaly zemědělské stroje a taky včelí úly nebo studna, ale trochu se bál umělých postav/figurín v chaloupkách, takže spíš prozkoumával zápražíčka a předzahrádky. Naopak pětileťačka si všude vlezla, koukala a ptala se. Hodně. Líbilo se jí hlavně v expozici o škole, která je ve skanzenu celý rok.

Doporučuji návštěvu skanzenu volit v souvislosti s nějakou akcí, která se zde koná, program tak bude pestřejší, protože jinak je to tu trochu statické (ale co by kdo od skanzenu taky čekal jiného). Program akcí najdete tady  nebo na facebooku skanzenu.

My si vybrali právě velikonoční akci, kdy byly chaloupky velikonočně nazdobeny, všude spousta kraslic, beránků, pomlázek a navíc jako doprovodný program byla součástí i ukázka řemesel. Děti nejvíc zaujala paní, co vyráběla kartáče a kovář. Bonusem byla i dílnička, kde se dal vyzdobit a odnést perníček s velikonoční tématikou.

Výlet je to z Prahy tak akorát na víkendové dopoledne. V celém skanzenu projedete dobře i s kočárkem. Přímo ve skanzenu se nenajíte, ale v Přerově je několik hospod, kde si případně něco dobrého dáte.

Kousek od Přerova je i zámek Lysá s krásnou zahradou plnou soch nebo Ostrá, kde naleznete Botanicus, což jsou taky fajn tipy na výlet. Nedaleko najdete i Mirakulum.

Zanechat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vodní nádrž Fláje s kočárkem

Krušné hory s dětmi

Na kole s dětmi v okolí Prahy