blog o cestování s dětmi

S dětmi na Bastei a za železničními miniaturami

Tentokrát vás zavedu na výlet do Saského Švýcarska, které je jen coby kamenem dohodil od našich hranic. Je neméně krásné jako České Švýcarsko, kde to prostě miluji. Proč mám ráda zrovna tuto oblast, která se zdánlivě jeví jako ne příliš babyfriendly? Na první pohled se sice zdá, že s kočárkem a malými dětmi si tu moc neškrtnete, ale opak je pravdou. Ba naopak – spousta z těch atraktivních míst je s malými dětmi velmi dobře dostupná. Třeba taková vyhlídka Bastei, o které bude řeč dnes.  A když můžete výlet spojit s cestou vlakem, lodí, koupáním v Labi, prohlídkou železničních miniatur a zdoláním členitého terénu, který je pro děti snesitelnější než monotónní trasy, tak z toho nemůže  být nic jiného než nezapomenutelný výlet. A to vážně ten náš byl!

VLAKEM NA BASTEI (KLIDNĚ AŽ Z PRAHY)

Do Saského Švýcarska jsme se již poněkolikáté vydali vlakem. Že tento výlet můžete pojmout i jako super trip třeba z Prahy přes Střekov a Děčín, jsem psala i v tomto článku.  Další výlety se na vás již těší.

Vlakové spojení z České republiky do Německa nabízí příjemný způsob výletování s dětmi. Ve vlaku děti nemusí být přikurtované na místo, cestování je zpravidla baví a vzhledem k bezbariérovým vlakům není problém ani s cestování s kočárkem. I my jsme si ten náš opět vezli. Protože polední spánek je polední spánek.

PŘÍVOZEM PŘES LABE V KURORT RATHEN

Zamířili jsme do malebného městečka Kurort Rathen, které je od hranic vzdálené cca 20 min vlakem. Víceméně celou cestu vlakem se můžete kochat pohledem na pískovce, které na vás odevšad vykukují. Stejně tak i v samotném Kurort Rathen. Zde si hned u nádraží můžete s dětmi trochu odfrknout na místním hřišti hned vedle přívozu (venkovní posilovna a opodál dětské hřiště). Nebo na motokárách????.

My jsme si u ochotného pána v infocentru u nádraží nechali kočárek (chyba, později jsem pochopila, že jsem si ho měla nechat na druhé straně Labe) a zamířili jsme si to k přívozu. Takže po vlaku hnedle další zážitek. Přívoz má kapacitu 300 lidí a v sezóně se nejedná o romantickou plavbu ve dvou. Děti ale na romantiku nehledí, ty bavilo pozorovat vlnky a ryby.

Nicméně v tuto chvíli, kdy se ocitnete v davu lidí,  přesně oceníte, že máte malé děti. Protože než je po opuštění přívozu dáte všechny vyčůrat, než je namažete, nakrmíte, rázem máte pro váš výstup na Bastei naprosté soukromí, protože všichni ti lidé, co přijeli s vámi, už jsou dávno nahoře.

VÝSTUP NA BASTEI S MALÝMI DĚTMI

Cesta na Bastei trvá dle průvodců 45 minut a je třeba zdolat přes 600 schodů. A můžu potvrdit, cesta nám netrvala o moc déle.  Jestli jsem si v začátku myslela, že by to s kočárkem šlo, TAK NEŠLO. Ale nevěšte hlavu! Vylezl to i náš Brácháč, takže v klidu. A i s kočárkem to jde, jen čtěte dál.  Pokud si cestu pěkně rozkouskujete, případně malé dítko občas poponesete, myslím, že to každý tříleťák zvládne (dokonce si myslím, že by to dal Brácháč i vloni). Naše děti (3-10) to daly s naprostým přehledem. Děti můžete zaúkolovat třeba počítáním schodů. My jsme cestou dolů hrály hru na sochy, protože děti běžely jak utržené ze řetězu a nebylo možné je zastavit. Takže na STOP se musely zastavit v nějaké legrační pozici. I tak jsme byli dole snad za 5 minut.

Další možností, jak se nahoru od přívozu dostat, je shuttle bus, který jezdí od malého supermarketu kousek od přívozu. Vzhledem k ceně 8 EUR/osoba je ale výstup pěšky skoro nutností????.

Případně se sem vydejte autem. Zaparkovat můžete u samotné Bastei, ale ochudíte se o ty dech beroucí výhledy, které se vám naskytnou cestou vzhůru. A také o ten úžasný pocit, že jste to zvládly. Já byla na Bastei před pár lety právě s autem a ten celkový dojem z výletu se prostě srovnat nedá.

SKALNÍ HRAD NEURATHEN PROSTĚ MUSÍTE VIDĚT

A až tu budete, rozhodně zainvestujte těch pár euro a připlaťte si za prohlídku skalního hradu Neurathen. Protože to je teprve bomba! Vyhlídka Bastei je tak trochu Václavák, ale tady jsme takový pocit neměli a ty výhledy, ty se ani popsat nedají! Prohlídka trvá cca 15 minut a jestli vy budete ujíždět na výhledech, tak vaše děti budou milovat všechny ty schody a žebříčky. Ale nemusíte se bát, je to bezpečné i pro ty nejmenší nebo pro vás s dítětem v šátku.

KOUPÁNÍ V LABI NEBO JÍZDA NA LODIČKÁCH

Cestu dolů jsme absolvovali stejnou, nicméně možností je víc – kolem Schwedenloecher, kolem vodopádů, kolem skalního divadla, kolem jezer… to si ale necháme na příště.

Pak následovalo čekání na přívoz a koupání v Labi. Pecka! Trochu jsem litovala, že jsem neměla kočárek při ruce a nemohli jsme po pohodlné kočárkové cestě dojít od přívozu cca 20 min po rovince k Amselsee, kde se půjčují lodičky. Tak příště. Ale Brácháč už prostě musel spát.

ŽELEZNIČNÍ SVĚT EISENBAHNWELTEN

Dalším bodem programu byla návštěva železničního světa Eisenbahnwelten. Trošku jsem se obávala, jakou to bude mít odezvu, když se tam nesmí na věci sahat. Ale vážení, bylo to super! Děti běhaly za vláčky, uváděly je mačkáním vypínačů do chodu, no prostě nevěděly, kam dřív. A já jen nechápavě zírala, jak to kdy mohl někdo takhle postavit. Podotýkám, že je to dílo jedné rodiny a já jak jde o nadšence pro něco, tak mám hned husinu????.  Celý areál je bezbariérový, takže se sem dostanete i s kočárkem.

Rodinné vstupné je celkem přijatelné, když vezmeme v potaz, že jsme v Německu – zkrátka těch 19 EUR za to rozhodně stojí! A to jako fakt. Pro nás to byla skvělé zakončení výletu a taková malá odměna pro děti po náročném výstupu. Prostě ideální mix a tak to mám ráda.

Tento výlet si řadím mezi ty top výlety, protože se nám podařil najít naprosto ideální mix zajímavostí, kdy jsme byli spokojení naprosto všichni a naprosto maximálně????.

 

2 komentářů

  • Byl to vážně krásný výlet! Jeden z těch nejlepších v tomto roce, vřele doporučuji. A kombinace Bastei a mašinky byla skvěle vyvážená:-)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Máma a dcera II.- 10. den: Tarifa

Máma a dcera II.- 8. den: Frigiliana

Máma a dcera II.- 6. den: Nerja