blog o cestování s dětmi

Pět týdnů s dětmi na ostrově Mauricius

Maruška: než jsem měla děti, říkala jsme si, že musím co nejvíce cestovat, než přijdou. Když jsem měla první, že toho musím stihnout ještě co nejvíce, než přijde druhé.  A když přišlo druhé, že toho musím využít, než půjde ten větší do školy  a než budou malému dva roky (to totiž létají děti zdarma:-).  Takže  jsem  v loni s kamarádkou a jejíma dvěma kluky vyrazila na 5 týdnů na ostrov Mauricius.  Popravdě, než mi o něm řekla kamarádka, musela jsme si ho zadat do googlu, kde vlastně leží:-).  Všichni mě  měli za blázna. Detaily, jako že se s těma dvěma ( jedním na klíně), v letadle ani nenajím, mi docházely až postupně.  A realita byla ještě horší než moje nejhorší představy:-). No a proto jsem tu letos zas! Bylo to totiž báječné!

A to jsme málem ani neodletěli.  Ve školce řádily neštovice, Felix měl nějakou „ekolii“, já měla děsný zánět od zubu. Prostě klasika před odjezdem na dovolenou:-).
Cesta Praha Mauricus znamenala vstávat ve tři hodiny ráno… a celé to trvalo více než 24 h s přestupem. Ten dlouhý dvanáctihodinový let byl naštěstí přes noc.
Byl to trochu očistec,  s oběma na dvousedačce,  ale odměna k nezaplacení!
5 týdnů, 7x stěhování, 3x nemocnice, 2x rozseklá hlava, jeden prst ve větráku, 20x odvšivování, 2x málem ztracené ditě, 100x zmoknutí…, ale nespočet zážitků a dobrodružství!
Takže ačkoliv píši nerada, neumím to, tohle jsem musela sepsat.
Tak pokud  se někdo chcete inspirovat, kam s dětmi v zimě za exotikou,  můžete si počíst celou story tady.  Všechny fotky se této demoverze zdarma nevešly, takže  tu ještě přikládám odkaz na galerii. 
Ty  nejužitečnější informace tady ve zkratce. O zajímavostech psát nemusím, to se dočtete v každém průvodci:-) .
Tento “malý“ ostrůvek o rozloze cca 1875 km ležící v Indickém oceánů je  za mne ideální místo, kam s malými dětmi utéct  před zimou. Ostrov z jedné strany na druhou přejedete za hodinu a půl.  Je rozmanitý, takže se nemusíte s dětmi trmácet dlouhé štreky za výlety a přesuny z bodu A do bodu B. Auto si tu můžete půjcit od 20 ti euro den. Jen bacha, jezdí se tu vlevo. (Pokud se nebojíte a půjčíte si pick-up za 25 eur na den, tam tam se vejdou 4 dospělí a 4 děti. Na autosedačky se tu bohužel moc nehraje). Cestování busem je skoro zadarmo, autobusy tu jezdí všude a pořád. Nemocnice jsou tu na každém rohu. Státní zdravotnictví dokonce funguje tak, že zdarma ošetřuje nejenom místní, ale i cizince. I veškeré léky dostane grátis. Žádné pojištění na to netřeba. Soukromé nemocnice jsou na hodně dobré úrovni.
Ostrov je téměř kompletně obklopen korálovým ostrovem, tzn bílý písek a snad všechny odstíny modré. Ideální na šnorchlování. Přijdou si tu na své i akční cestovatelé i plážový povaleči. Většina pláží je mělká.  Pro plavce je tu ale pořád  taky dost pláží, nebo si stačí popojít. A to nejdůležitější, kolem každé pláže je les, nebo aspoň nějaké stromy, takže stínu dost pro každého. Stín je často až přímo k vodě, tzn.  ideální pro hrací dětičky u vody. Všude můžete pověsit hamaku. Přímo k vodě si zajede až autem.
Na spoustě pláží jste úplně samy. Většina turistů jsou zavřena v drahých resortech. Ty můžete projít skrz pláž. Jen si tam nemůžete roztáhnout deku :-).  Každá public beach má čistící četu a čisté sociální zařízení.  Krom nádherných pláží tu máte i národní parky s vodopády na výlety, botanickou zahradu, spoustu zoo a i nějaká ta koloniální stavba se tu najde. Ty nejakčnější můžou ještě přeletět na vedlejší Reunion, kde to vypadá jak v hobitíně-  třitisícové  hory a sopka. Tam už ale s dětmi,  co rádi šlapou. Nebo s nejmenšíma,  co se nepronesou:-).
Mauricius  je nádherně zelený. Tzn musíte počítat s tím, že často zmoknete. Pokud nechytnete nějaký cyklon, tak ty deště jsou spíš příjemným ochlazením.  Nejsou tu žádně tropické nemoci ani není třeba žádné povinné očkování.  Když chytnete akční letenku, můžete sem z Německa doletět kolem 8 tis.  Z Prahy to bývá většinou kolem 15 tis. Dítě do dvou lez zdarma. Bez nároku na sedačku. Ceny v restauraci a v obchodech jsou dost podobné těm našim. V supermarketu koupíte úplně  vše, co potřebujete (Krom dětských křupek a piškotů :-).  Voda  pitná prý je, když zrovna neřádí cyklon, ale doporučují pít balenou. Tzn nemusíte se  bát různých zažívacích problému. Na ulici jíme běžně za pár kaček.  Bydlet můžete od 300 Kč za noc.  Za 3 tis už si pronajmete luxusní několika pokojový apartmán nebo baráček.  Tzn. výhodné cestovat ve větší skupině.   Wifi snad v každém ubytování. Nebo můžete za pár kaček koupit místní sim.   Domluvíte se tu francouzky a anglicky.  Většina obyvatel indického původu. Neskutečně milí a přátelští. Žádní náháněči, nikdo vám nic nenutí, nenabízí (až na nejfrekventovanější pláže, kde vám tu a tam nabídnou výlet lodí).  A je tu bezpečno. Ani se tu nebojím na pláži nechat válet na dece fotoparát. Časový posun je tu pouze 3 hodiny. V létě jen 2.
Pro cestování s malými dětmi značka ideál.

1 komentář

  • Krásně napsáno.. právě také zvažujeme… 2 děti – 4 roky a 8 měsíců… a kvůli tomu malému a očkování stále váhám… není na to prnďa ještě malý? sotva poleze….

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Máma a dcera II.- 3. den: El Caminito del Rey

Máma a dcera II.-2. den: El Chorro

Máma a dcera II.-1. den: Málaga