blog o cestování s dětmi

Pardubický kraj s dětmi – Kočičí hrádek, Kunětická hora…

Náš poslední výjezd byl sice o chlup dál z Prahy, ale těch 30 hodin, které jsme v Pardubickém kraji strávili, mě přesvědčilo o tom, že se sem prostě vyplatí zajet. Z Prahy je to asi hodinka a čtvrt. Je zde spousta zajímavých míst, která zaujmou i ty nejmenší děti a všechny trasy, které jsme absolvovali, byly sjízdné s kočárkem. A nebo je zvládnou i ti největší lenochodi:-). Hřebčín a zámek Slatiňany, Kočičí hrádek, Švýcárna, Kunětická hora a Lanáček v Pardubicích. I to se dá během 1,5 dne stihnout. 

ZÁMECKÝ PARK SLATIŇANY A NAUČNÁ STEZKA KOČIČÍ HRÁDEK

My jsme náš první výlet směřovali do Slatiňan. Slatiňany jsou malým městečkem kousek od Pardubic. Z neznámého místa se stalo místo, na které budeme velmi rádi vzpomínat. Zaparkovali jsme na parkovišti na místním zámku. Mít víc času k dispozici, určitě nevynecháme s dětmi 45 min dlouhou prohlídku s žokejkou Latou. My jsme ale spěchali zámeckým parkem ke koním. Jak jinak:-). Litujeme, že jsme se ve Slatiňanech mohli zdržet jen půl dne. Tady to rozhodně stálo za to!

Nikdy v životě jsem neviděla tolik koní pohromadě!

A pak už nás čekala naučná stezka ke Kočičímu hrádku. Stezka je celá sjízdná s kočárkem a je dlouhá necelý 1,5 km. Děti se zabaví hledáním zelených značek na stromech nebo infotabulí, kde jsou úkoly i pro ty menší. K hrádku vede několik cest, my jsme zvolili cestu parkem kolem přístaviště a následně Švýcárny.

Kočičí hrádek byl ovšem něco pro naše děti!

LESY PODHŮRA, ROZHLEDNA BÁRA A LANOVÝ PARK

Od Kočičího hrádku se můžete pohodlnou lesní cestou vydat až k rozhledně Bára, lesní tělocvičně či lanovému parku v rekreačních lesích Podhůra. O Podhůře se na blogu již píše – koukněte zde. Tady jen pár fotek pro připomenutí. Je to jen 1,5 km po rovince, nicméně my jsme už museli spěchat domů. Přes Švýcárnu. A vážně nás to mrzí, protože tu byla taková pohoda!

ŠVÝCÁRNA  SLATIŇANY – MUZEUM STAROKLADRUBSKÉHO VRANÍKA

Švýcárna Slatiňany – Muzeum starokladrubského vraníka, tak to je pro malé děti naprostá pecka! Muzeum, kde vám rovnou u vstupu řeknou „Děti můžou vše vyzkoušet, na vše sahejte, foťte, užijte si to“. Babyfriendly na entou. Děti si můžou vyzkoušet třeba vyhřebelcovat či osedlat koně nebo řídit koňský povoz. A pokud se vám nebude chtít interaktivní muzeum navštívit, za symbolický poplatek 5 Kč si můžou děti pohrát alespoň na hřišti (děti zdarma, vy platíte 5 Kč a máte v tom wc:-)).

LANOVÉ CENTRUM LANÁČEK V PARDUBICÍCH

Protože jsme zůstali na jedno odpoledne odložení v Pardubicích, bez dopravního prostředku, v teplákách, zamířili jsme do lanového centra. Trocha zaslouženého odpočinku pro rodiče a naděje, že děti večer padnou:-). V Lanáčku se vyřádí už děti od 2 let a nepotřebují k tomu ani jištění. Vedle lanové dráhy tu jsou i velké trampolíny, skákací hrad nebo houpačky. Víc takových míst, kde člověk jen sedí a kouká:-).

VÝLET NA KUNĚTICKOU HORU

Další den nás čekal výlet na Kunětickou horu. Kunětická hora, to je dominanta tohoto rovinatého kraje. Dokonce tu musíte jít i do kopce:-)! Pokud necháte své auto pod hradem, můžete si cestu vyšlápnout (a kočárek vytlačit) – je to necelý kilometr, nebo se můžete usadit do výletního vláčku. My jsme se rozhodli 200 Kč investovat raději někde jinde a šli jsme pěšky. Byl to kousek!

Na hradě si děti vyzkoušely lukostřelbu, ale nejvíc je bavilo pozorovat zlaťáky v hladomorně (nebo co to bylo). Ale jak tam nejsou skály, není to ono:-).

V podhradí u restaurace Pod Kunětickou horou se to zase hemžilo zvířaty! Jízdě na poníkovi nešlo odolat. No a místní hřiště též stojí za zmínku:-).

DALŠÍ MÍSTA K VIDĚNÍ

Přímo pod Kunětickou horou můžete s dětmi zamířit na výstavu Perníková chaloupka do bývalého loveckého zámečku. Nás to až tak nelákalo, tak jsme se kratičkou procházkou (cca 300 m) došli podívat alespoň před zámeček a nakoukli jen k pokladně. To nám bohatě stačilo.

Osobně mě ale láká mnohem víc při příští návštěvě tohoto kraje navštívit tato místa. Va Veselém kopci jsem byla coby bezdětná a bylo to moc fajn, přehrada Seč je naším pravidelným dovolenkovým cílem (tady vám doporučím procházku na Oheb) a Třemošnice se na mě vysloveně klepe:-).

KDE SE UBYTOVAT

My jsme měli přímo v Pardubicích ubytování zajištěné v soukromí, ale když to vezmu kolem a kolem, tak proč nepopadnou stan, spacáky a nezamířit třeba na přehradu Seč do kempu? Pokud hledáte trochu větší luxus, nabízí se třeba Kongres hotel Jezerka. Tam najdete totiž luxusní wellness! Sice se trochu plácnete přes kapsu, protože vstup (když nejste ubytovaní)  je 290 Kč na 90 min, ale tolik saun na jednom místě jsem nikdy neviděla:-). A my si to zasloužíme, ne?

Suma sumárum to bylo super! Třicet hodin plných zážitků. Sice to tentokrát trochu vlezlo do peněz, ale na druhou stranu, ten společně strávený čas prospěl nám všem. A nikdo nám ho nevezme.

1 komentář

  • Na Kočičím hrádku, ve Švýcárně i na Kunětické Hoře jsme byli s dětmi taky. Máme v Pardubicích kamarádku, takže když jsme ještě nebyli odstěhovaní mimo ČR, poznávali jsme okolí. I samotné Pardubice stojí za návštěvu. Na zdejším zámku bývají zajímavé výstavy.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Máma a dcera II.- 3. den: El Caminito del Rey

Máma a dcera II.-2. den: El Chorro

Máma a dcera II.-1. den: Málaga