blog o cestování s dětmi

Mariánské lázně a okolí s malými dětmi

Letos v červnu jsme se vydali na dovolenou do oblasti Slavkovského lesa. Osobně mne s tímto koutem republiky pojí mnoho kilometrů pracovních výjezdů za milovanou značkou mariánskolázeňských oplatek Kolonáda, a také několik, na zážitky neméně pestrých, prázdninových týdnů v rámci brigádničení na karlovarských filmových festivalech. Vracím se sem proto ráda a vždy s dávkou nostalgie. Navíc, oblast slavkovského lesa je, díky svým klimatickým podmínkám, vyhlášená pozitivním vlivem na nespecifická dýchací onemocnění, takže pobytem tady přispějete i troškou do mlýna imunitě celé rodiny.

Tentokrát jsme se s dětmi nepodívali přímo do „turistické mekky“ oblasti – Karlových Varů, ale vzali jsme to o kousek dál západněji, k Františkovým Lázním. Ubytování hodnotit veřejně nechci, neboť nás zklamalo jak deklarované vybavení penzionu (např. i atrakce pro děti), stejně tak i jisté aspekty ubytování. Přesto jsme si ten týden užili a z tohoto koutu naší vlasti, i přes nepřející počasí, viděli mnoho hezkého.

Doporučuji vzít s sebou i kola, pokud jste alespoň trochu cyklisti. Terén je tu příjemný, mírně zvlněný, a celá oblast protkaná sítí cyklostezek, které vedou krásnou krajinou. My jsme celou dovolenou absolvovali s kočárkem. 

A další doporučení je vzít teplejší oblečení a něco proti dešti, počasí je tu proměnlivé a bývá tu i chladněji a více větrno než ve zbylé části republiky.

A kde jsme všude výletili?

MARIÁNSKÉ LÁZNĚ

Ty by vydaly samy o sobě na minimálně prodloužený víkend. Doporučuji. My už tu (ne)jeden takový strávili, takže jsme se mohli věnovat poznávání tohoto městečka čistě ve stylu dětských potřeb.

Zaparkovali jsme v centru, kousek od promenády v Masarykově ulici a vydali se přes park směrem k litinové Kolonádě. Cestou jsme si nezapomněli koupit tu pravou a tradiční kulatou lázeňskou oplatku, rozpečenou a teplou. Něco málo z historie oplatek si můžete přečíst tady.

Právě z Mariánských Lázní pochází značka lázeňských oplatek Kolonáda, která tu má i malou továrničku, kde se tyto kulaté oplatky stále ručně sypou náplní – podívat se na to přijela i Toulavá kamera a protože je to opravdu zajímavé, jak se oplatky vyrábějí, kouknout na to můžete i v tomto linku.

Při kousání oplatky jsme si počkali, až nám zahraje Zpívající fontána. Hraje každou lichou hodinu a seznam skladeb najdete i na webu. Samotný vodní prvek funguje na naše děti jako magnet, takže jsme měli co dělat, aby fontánu neotestovali i na vlastní kůži. Tak moc se jim líbila :-).  Kousek od Kolonády, v lesoparku, je Geologický park, kde jsou různé instalace kamenů a nerostů. Projdete jej za chviličku, ale je to moc příjemná procházka v zeleni.

My se poté vydali pod vrch Krakonoš, kde jsme nasedli na červenou kabinkovou lanovku a vyjeli nahoru. U horní stanice lanovky, v parku před hotelem Krakonoš, jsme strávili chvilku obdivováním soch, které znázorňují různé pohádkové postavičky, a poté jsme se vydali do parku miniatur Boheminium. Uvnitř parku je nejen mnoho modelů významných českých hradů, zámků i technických památek, ale také hřiště pro děti s trampolínou, prolejzačkou, odrážedly a pískovištěm. Některé modely miniatur jsou tu navíc i pohyblivé, a to prostě (nejen) děti baví. Zajezdíte si takto s vláčkem, lanovkou na Ještěd nebo parníkem z Děčína. Pár kiosků v areálu nabízí opět jídla, která pro děti moc vhodná nejsou. Svačinu proto sebou.

Od miniatur jsme se zašli kouknout na daňky do blízké obory a poté na oběd do restaurace Levada, v prostředí areálu jízdárny Mariánské Lázně. Dokonce jsme měli štěstí na závody v parkuru, takže jsme neplánovaně zkoukli spoustu krásných vyšňořených koníků a poté se vydali lanovkou zpět dolů. U dolní stanice lanovky jsme se ještě chvíli zdrželi na malém hřišti a trampolíně a poté pomalou procházkou přes prameny opět k autu.

Na co nesmíte při pobytu v Mariánkách s dětmi zapomenout je i přírodní dřevěné hřiště u Prelátova pramene, protože tohle je prostě bomba. Je ideální za hezkého počasí, neboť zdejší vodní prvky jsou velice lákavé k objevování :-).  Hřiště je vzdálené z centra cca 2 km, takže opět moc hezká procházka.

Pěkným tipem na výšlap je i rozhledna Hamelika, odkud uvidíte Mariánské Lázně jako na dlani.

NAUČNÁ STEZKA KLADSKÁ

Naučná stezka se nachází kousek od Mariánek. Je to procházka plná klidu a pohody uprostřed krásné přírody, úžasná je i restaurace Kladská 6. Tohle prostě v tomto kraji nesmíte minout.

A tip pro tatínky – Chodovar a pivní lázně v obci Chodová Planá. Nabízejí několik procedur a dobré jídlo v místním pivovaru. Nás jen překvapilo to, že se ta pivní koupel nedoporučuje pít a k pití nám donesli půllitr točeného rovnou do ruky:-).

FRANTIŠKOVY LÁZNĚ

Tyhle lázně jsme navštívili poněkolikáté, ale poprvé s dětmi. Většinou tady potkáte německé turisty důchodového věku. Je tu i tím pádem tak trošku ospalá a poklidná atmosféra, úderem šesté večerní všichni důchodci zasednou ke stolům ve svých hotelích a všude je klid. Ale Františkovy Lázně stojí určitě za vidění. I dětem mají co nabídnout.

Skrz celé lázně vedou tzv. srdíčkové trasy a provedou vás po nejzajímavějších místech a pamětihodnostech v okolí. Pokud jste ale turisticky méně zdatní, je možné se svézt mikrovláčkem po okolí. Z centra jede vláček do lesoparku u rybníka Amerika, kde je malé hřiště a zookoutek. V zookoutku jsou lamy, kozy, ovce, husy, sova a mývali. Před tímto zookoutkem je také kemp, parkoviště a velká nová restaurace, kde je možné si dát oběd nebo sváču. Pokud vás to tady přestane bavit, můžete se kolem rybníku Amerika projít ještě dál, až k ptačí pozorovatelně, kousek od které je i půjčovna lodiček a výletní restaurace z 19. století. My tady strávili příjemné dopoledne. Kola nebo odrážedla určitě berte s sebou.

Odpoledne jsme se prošli přes lázeňské parky až k rozhledně Salinburg. Cestou k ní opět není o zábavu nouze – míjíte prameny, některé ochutnejte, některé jsou jen v zasklených akvárkách na koukání, projdete se kolem obory s daňky a potom můžete vystoupat až nahoru do věže rozhledny a při pohledu z věže si vyprávět pohádku o Zlatovlásce – Locice :-).

Pokud by to bylo málo, nebo pršelo, zábavu nabídne i zrcadlový dům s bludištěm a nebo jezírko s kachnami a pěkné dětské hřiště, skatepark a dopravní hřiště. Kousek od jezírka je Rybářská bašta (Dlouhá 1), kde si dáte vynikající ryby.

A zatímco děti řádí na hřišti, maminka si může odpočinout při zajímavé proceduře zvané Aquathermojet v lázeňské klinice v 1. patře Aquafora. Jde o masáž zvolené intenzity pomocí počítačem řízených trysek na jakémsi vodním lůžku. Zajímavé je, že i přes název člověk zůstává celou dobu procedury oblečený v suchu a teple. Fakt úžasná věc pro unavené maminky :-).  Dobře se najíte i tady: restaurace Na Gruntu (Lipná 45). Tu nám doporučili samotní místní a je kousek od Františkových Lázní.

A nezapomeňte kouknout i na sochu Františka!

REZERVACE SOOS

Určitě by bylo škoda, minout rašeliništní rezervaci SOOS. Je plná bublajících bahenních sopek, vývěrů oxidu uhličitého a sirovodíku (takže chvilkami to tu trochu smrdí) a navíc tu jezdí úzkorozchodka se jménem Kateřina. Je to pěkná procházka tak na hodinku, dvě, s naučným podtextem. Cesta rezervací vede přes dřevěné chodníčky a sjedete ji i s kočárkem.

MOTÝLÍ DŮM ŽIROVICE

Pokud vaše děti mají rádi motýlky, tak určitě dojeďte i sem do Motýlího domu. Sice jsou to jen dvě místnosti v podkroví soukromého domu, ale motýlů tu lítá opravdu hodně a ti větší jsou opravdu krásní. Motýlím suvenýrům se samozřejmě nevyhnete, takže i my už máme doma náhrdelník a magnetku na lednici:-).

CHEB

Tohle město nás opravdu mile překvapilo. Člověk ho zná spíš jako ošklivý tranzitní bod při cestách za hranice, ale jeho historické centrum s hradem a přírodní areál okolo, nás nadchly.

Zaparkovali jsme úplně v pohodě a zdarma přímo u Chebského hradu na malém parkovišťátku v ulici U hradeb. Hrad byl bohužel v době naší návštěvy zavřený (ach ty pondělky), ale my jsme se vydali kolem něho směrem k řece Ohři rovnou do volnočasového areálu Krajinka. Minuli jsme dřevěnou krytou lávku a podél ní se dostali do areálu. Je tu vybudováno a osazeno několik zákoutí (např. Holandská s dřeváky, španělská taverna, atd.), koncipovaných do různých světových scenérií, spousta dětských hřišť a také vyhlídka s altánkem nebo rozhledna. Procházka je vhodná i pro kočárky, a klidně tu strávíte celé dopoledne, možná i celý den – areál je rozlehlý a opravdu hezky udělaný. U hřiště pro nejmenší je stánek s občerstvením a toaletami.

V Chebu se podívejte i do klášterní zahrady. A docela obstojně se najíte na náměstí. Nezapomeňte se tu zastavit na výbornou zmrzku ve zmrzlinárně Gelateria Corso, nám. Krále Jiřího z Poděbrad 43.

Cestou z Chebu se podívejte po okolí z vrchu Bismarckovy rozhledny, při hezkém počasí ten výhled opravdu stojí za to.

VILDŠTEJN 

Nedaleko Františkových lázní se nachází obec Skalná a v ní hrad Vildštějn. Najíst se můžete v penzionech v okolí, nebo přímo na hradě ve středověké hodovně. Pod hradem vás uvítá minizoo s kozami a rybníček s kachničkami. Pozor, krmit nedoporučujeme.  Uprostřed rybníka je ostrůvek a na něm zmenšenina hradu Vildštejn. Nad rybníkem je v lesoparku malé lanové centrum, kde určitě s dětmi strávíte dalších pár desítek minut. Vše volně přístupné.

Z obce Skalná, kde se Vildštejn nachází, se pak můžete vydat na výlet k prameni Kyselka. Vede k němu několik okruhů, kde nejkratší má 2,5km. Všechny jsou pěkně značené a nabízejí i pár překvapení pro děti. Pozor, kočárek projede pouze za sucha, protože cesty jsou nezpevněné.

Další tipy na výlet, které jsme s dětmi nestihli, ale máme je za sebou při předchozích návštěvách:

* Naučná stezka Smraďoch a minerální pramen farská Kyselka – to je hezká, ač trochu zapáchající procházka s vyhlídkou na bahenní sopky.

* Kynžvart – zámek, kde mají i dětské prohlídky

* Hrad SeeBerg (Ostroh), Rozhledna Kapellenberg

* Vodní nádrž Jesenice, vodní nádrž Skalka

* Hrady Libá nebo Hohenberg – strážce pomezí

* Bečov – dětské prohlídky, komiks o relikviáři pro děti a botanická zahrada s prvky pro děti.

* Rozhledna Krásno severně od Bečova

* U tří křížů – úpolínová louka a naučné stezky s vyhlídkou, kousek od Bečova.

* Rozhledna Háj u Aše

A pokud pojedete přes Plzeň, určitě nevynechejte ZOO a dinopark.

A pozor, v Mariánkách se dá i lyžovat! Více o zimní dovolené a lyžování v Mariánských lázních se dočtete zde. 

Pozn. Jediné mínus z dovolené- nevím, zda jsme zhýčkáni, ale opět nás (nemile) překvapila gastronomie. Ta byla pro děti vyloženě unfriendly. Řízek alias Schnitzel na sto způsobů na každém rohu, zeleninu ale aby člověk pohledal, rýži nebo těstoviny stejně tak. Ač rozumím, že blízkost hranic s Německem určuje poptávku a nabídku, tak takhle těžký výběr vhodného, nesmaženého a třeba i zdravějšího oběda pro děti, jsme snad ještě nikdy nikde neměli. Takže malá rada od nás – pokud sem pojedete, preferujte ubytování s vlastní možností vaření.

3 komentářů

  • V Mariankach jsme byli na prodlouzeny vikend s dcerou co by miminem a moc se nam tam libilo, ale teda koukam co jsme vsechno prosvihli! Tak musime znova, dik za clanek 😉

  • Motýlí dům je opět otevřený? Tady o něm píšete, ale určitě jste tu nebyly v lednu, takže referujete z nějaké starší doby.

    Pokud potrebujete prolinky k vyletum, zejmena Chebsko, posilam odkaz, kde je najdete. A samozrejme i inspirace pro vas na priste. 😉

  • Děkuji moc za tento článek 🙂 Nechali jsme se jím inspirovat při naší dovolené s dítětem v Mariánských lázních teď o Velikonocích 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Máma a dcera II.- 12. den: Cádiz

Máma a dcera II.- 10. den: Tarifa

Máma a dcera II.- 8. den: Frigiliana