blog o cestování s dětmi

LYžování s dětmi v Loučné pod Klínovcem

Článek od Aleny. Díky za něj!

Loučná pod Klínovcem mi nejprve vůbec nic neříkalo, kromě toho Klínovce teda:-). Když jsme dostali nabídku ubytování v apartmánech, představovala jsem si, jak každý den budu muset cpát děti spolu s taškami a veškerým vybavením „co kdyby“ do auta a večer se budeme všichni utahaní a zpruzení vracet. Nakonec to bylo úplně naopak! Spolu s dalšími třemi rodinami jsme tam strávili parádní zimní dovolenou a nebýt placeného skibusu (viz níže), tak jsme auta ani nepoužili.

Loučná je zhruba 2,5 km od lyžařského areálu Klinovec, přímo ve vsi jsou dva menší vleky, několik restaurací, za potokem v Německu další parádní lyžařské středisko, menší mořské akvárium, krytý bazén a bruslařská plocha.

První rozkoukávací den jsme naložili děti na boby a na saně (celkem 8 ks ve věku 15 měsíců až 4 roky) a vydali se na průzkum. S překvapením jsme objevili asi 300 m od ubytování dva menší vleky, 250 m a 500 m. Areal Ski Loučná určitě nepatří k nejnovějším, provozovatelé se tím ani netají, když na okénko kasy vyvěsili ceduli „IV. Cenová kategorie“. Není tam kde se schovat, sociální zařízení nahrazuje Toi Toika a nebýt pár starých klasických lavic, není tam kromě pomy, kam složit pozadí. Dětskou školičku tam určitě nečekejte. Tohle všechno je však vyrovnáno tím, že jste na svahu prakticky sami, maximálně s nějakou školou a sklon je pro začínající a mírně pokročilé lyžaře také slušný. Na té delší sjezdovce si pěkně zajezdí i dospělí. Nespornou výhodou je, že v případě jakkoliv odůvodněného vzdoru malých lyžařů se prostě můžete sbalit, vyřešit aktuální problém na ubytku a vrátit se zpátky. Tady se děti rozjezdily a v dalších dnech jsme mohli bez obav vyrazit na Klínovec.

OBERWIESENTHAL

Abychom děti neutavili hned v prvních dnech, druhý den jsme se vydali na průzkum Oberwiesenthalu, což je mnohem větší vesnice v Německu. Tady najdete supermarket, restaurace, pár obchodů ale hlavně spoustu dalšího volnočasového vyžití.

Lyžařský areál Skigebiet am Fichtelberg je na km sjezdovek menší než samotný Klínovec. Jsou tam 2 dětské školičky, restaurace, klasický apres ski bar a 3 sáňkařské dráhy a dá se zakoupit permanentka platná pro Klínovec i Fichtelberg (InterSkiregion). Na vrchol se bez lyží můžete dostat Ski busem, který jezdí i z české strany, nebo kabinkou. Přímo pod sjezdovkami je menší ledová plocha. Dají se tam půjčit brusle a pro děti taková velká plastová zvířátka, které buď tlačí před sebou, nebo je do toho můžete posadit a povozit. Plocha je otevřená každý den od 11 a 2x nebo 3x do týdně má večerní provoz, jinak do 16:00 hod. Pro nás parádní zpestření koncem týdne a děti nadšené z večerního bruslení. Zážitek byl umocněn nahlédnutím do apres ski stanu, kde se tou dobou už bujaře zpívalo, lítala bombardina, jagrtee a různé šnapsy. No, nemohli jsme odsud děti dostat a o pánovi tančícím v lyžákách nějaký skočný tanec slyším občas i dnes. V Oberwiesenthalu ,na opačném konci než je česká hranice, najdete ještě krytý bazén sousedící s mořským akváriem. To jsme už ozkoušet nestihli, tak info pouze z internetu a doslechu. Bazén nemá žádné vybavení pro děti. Akvárium je pěkné, spousta rybiček, někteří plazi, pavouci a jiná havěť. S dětmi určitě minimálně na hodinu zábava. Spojeno s procházkou z Loučné, tj. asi 3km tam a 3km zpět – odpolední program checked. V Oberwiesenthalu je také vlakové nádraží, kde pravidelně projíždí parní lokomotiva. Na koupání s dětmi jsme měli vyhlídnutý pěkný bazén v Marienbad asi 40 km od Loučné, kde by měla být část pro menší děti, část pro větší děti včetně tobogánu, saunový svět a celkově lepší zázemí pro rodiny. Bohužel nás všechny koncem týdne začala kosit chřipka, takže jsme se tam nedostali.

KLÍNOVEC

Na radu místních jsme naplánovali Klinovec na středu a čtvrtek a dobře jsme udělali. Už ve čtvrtek bylo znát, že si někteří trochu více prodloužili víkend (v pátek byly pololetní prázdniny a pak začalo 7 týdnů jarních prázdnin), navíc se přidaly děti ze školních lyžařských kurzů, které se taky rozjezdily. Skupinku, co s námi začínala v Loučné, jsme pak potkali na stejné sjezdovce na Klínovci.

Ve Ski areálu Klínovec se v posledních proinvestovalo spoustu peněz (sedačkové lanovky, restauračka na každém rohu, rozšíření sjezdovek atd.) a je to tam vidět. Jenže Klínovec je taky proslulý tím, že jsou tu o víkendu velké fronty. Středa ještě ok, koupili jsme permanentky hned u parkoviště a pak sjeli na „naši“ sjezdovku. Ve čtvrtek jsme sjeli rovnou a já dole 45min mrzla, než jsem se dostala ke kase. Nedokážu si představit, jak to tam vypadá o víkendu nebo o prázdninách. I u sousední sedačkovky to vypadalo min na 15 – 20min čekání, ve špičce dvakrát tolik.

Kamarádi s tříleťáčkem, co stál na lyžích poprvé, vyzkoušeli dětský pás hned vedle hlavních kas a parkovišť. Za 80,- může dítě využít vybavený miniareál s dětským pásem. Prý to sklidilo velký úspěch a proběhly i první obloučky. Naše skupinka měla 2 lyžaře, ti se vydali s doprovodem rovnou asi 600 m přejezdem (modrá 3b) na sjezdovku (vlek F), a 2 kočárkáře – bobisty. Když mi pán u pokladny řekl, že ten přejezd značený jako modrá sjezdovka, zvládnu v pohodě s kočárkem nahoru i dolu, myslela jsem si své (kolik toho asi pán s kočárkem ve sněhu nachodil, ha?). Kamarádi měli kočárek na lyžinách, já spíš terénní 4 kolku. Dali jsme to a troufám si říct, že opravdu v pohodě. Sice trochu potu a funění cestou zpátky bylo, ale bez toho se neobejde ani asfaltka do kopce. Dolů pohoda. Stačí trochu větší kola a nebála bych se toho. Odměnou nám byla parádní sjezdovka pro začínající lyžaře, kde se středu vůbec nečekalo a ve čtvrtek se to taky dalo. Ideální sklon, široká sjezdovka a na druhé straně vleku snow park, kde se děti taky vyblbly. Před skokánkem sice skoro zastavily, na druhou stranu se vlastně jen přehoupli, ale to se přeci taky počítá. A naše lyžařka dala dokonce i bednu:-).  K tomu milí vlekaři, co pomohli dětem naučit se na pomě sami, menší plácek na bobování, venkovní stánek s klobásou a teplými nápoji a hlavně parádní restaurace hned vedle vleku. Ta neměla žádný dětský koutek nebo extra vybavení pro prcky, ale personál byl na děti i přes obří frmol milý, jídlo výborné a dole jakoby pod restaurací (vedle záchodů) prostor s dvěma stoly a výhledem na sjezdovku, kde se mohly děti pohybovat, aniž by někoho dalšího prudily. Kousek pod vlekem byla ještě jedna, tu jsme vyzkoušet nestihli. Zpátky k parkovišti jsme kočárky vytlačili, lyžaři vyjeli sedačkou až na vrcholek Klínovce a dolů sjeli s prstem v nose po modré až k autům, což byl pro ně vlastně taky zážitek. My měli koupenou permanentku přímo na náš vlek plus jedna jízda sedačkovou nahoru, takže to ani nebyla taková pálka, jako na celý Klínovec (Miniareál skipas).

Celkově na mě působil Klínovec jako alpské středisko, servis skvělý, sjezdovky dostupné z parkovišť, různé typy stravování, školička pro děti. Jediné co nás zarazilo, byl placený Skibus (nově od sezony 2018/2019). K permanentce se musí ještě zvlášť koupit za 150,- jízdenka na Skibus, se kterou pak můžete po celou sezonu využívat všechny trasy, včetně té do střediska v Oberwiesenthalu. Pro nás to za tu cenu nemělo vůbec smysl. Tak si pánové ráno pěkně dali hodinovou rozcvičku a odházeli auta, která sypač přes noc zahrnul pěkně až po okýnka.

Ještě spoustu jsme toho nestihli. Do budoucna plánujeme projet i běžkařské tratě, ty však v tuhle dobu kvůli počasí a neuvěřitelnému množství sněhu byly špatně dostupné a většina i zavřená, stejně jako 2 ze 3 sáňkařských drah v Oberwiesenthalu. Přes ty obří závěje a kopice sněhu jsme toho taky neviděli moc ze samotné Loučné a okolí, takže se sem prostě musíme vrátit.

Zanechat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Máma a dcera II.- 3. den: El Caminito del Rey

Máma a dcera II.-2. den: El Chorro

Máma a dcera II.-1. den: Málaga