blog o cestování s dětmi

Lyžování v Alpách s malými dětmi

Dlouho jsme váhali, jestli vyrazit s dětmi lyžovat do Alp letos, nebo to raději ještě o pár let odložit. Přeci jen se Brácháč naučil lyžovat až letos ve svých čtyřech letech a k sebejisté jízdě to má ještě poměrně dost daleko. Nicméně když přišla nabídka ubytování u kamarádky v oblasti Hochkönig, (konkrétně jsem lyžovali v Dienten a Hintermoos) neváhali jsme ani vteřinu. Sice vám tedy neporadím s výběrem konkrétního ubytování, ale pokusím se vám dát alespoň pár postřehů a tipů. 

DO ALP ZA ZDRAVÝM VZDUCHEM

To v našem případě hrálo jednoznačně hlavní roli. Alpský vzduch je díky vysoké nadmořské výšce čistější, drží se v něm méně alergenů a škodlivin. Díky nižšímu obsahu kyslíku prý také lépe posiluje svaly a stimuluje srdce. Čili značka ideál, i kdyby tam mělo být bláto a my měli chodit v lyžákách třeba potokem:-).

No a ta panoramata, to se nikdy neomrzí! I indoši na to čučeli z okna jak zjara:-D.

S JAK STARÝM DĚTMI SE VYPLATÍ VYRAZIT NA LYŽE DO ALP

Tak toto je samozřejmě hodně individuální záležitost, ale povím vám, jakou máme zkušenost my. Hodně záleží na tom, co od lyžování očekáváte. Naše rodina se v tomto směru řídí hodně dětmi. Čili naše lyžařské ambice jsou potlačeny do ústraní a když vyrazíme na lyže, chceme lyžovat všichni spolu. Z čistě lyžařského hlediska s čistým svědomím říkám, že pokud si první roky s dětmi odlyžujete v Čechách, neuděláte vůbec chybu. Nám se krásně lyžuje na Kvildě, kde jsme byli 2x po sobě a příští zimu jedeme zas. Mimochodem, Kvilda je svou nadmořskou výškou přes 1000 m.n.m též označována za jedno z míst s nejčistším vzduchem u nás. Super to je i v Pasekách nebo na Zadově. Pokud však chcete hoblovat svahy a u dětí se střídat, jsou Alpy jasná volba.

My jsme ve středisku, kde jsme byli, trošku postrádali úroveň sjezdovek mezi úplnými placičkami pro nejmenší a náročnými modrými sjezdovkami. Prostě buď to jelo moc, nebo moc málo:-D. I z tohoto důvodu jsme usoudili, že když bychom s Brácháčem ještě rok, dva počkali, vůbec nic by se nestalo.

Takže pokud se chystáte s prcky do Alp, určitě nepodceňte výběr střediska. Zajímavý tip jsem našla  na Ověřenorodiči.cz. Tam nás to láká příští rok.

JE LYŽOVÁNÍ V ALPÁCH PŘÍLIŠ DRAHÉ?

Tady se musím zpětně smát, když si vzpomenu, jak jsme pracně propočítávali, jaká varianta skipasu je pro nás nejvýhodnější. Díky Bohu jsme nekoupili hned vícedenní skipas, ba ani jednodenní na zkoušku, protože nám prostě stačily tři jízdy denně:-D a pár bodů na ně. I tak se Brácháčovi klepaly nohy a chodil jak pripoto, bobek jeden:-). No jo no, na stará kolena jsme skončili u bodových permic, kdo by to byl řekl. Takže si troufám říci, že jsme zde za lyžování oproti ČR vlastně ušetřili:-). 

Jednodenní skipas vás jinak vyjde cca na 1300 Kč, ale máte na výběr tolik možností! Jen je potřeba někam uklidit ty děti:-).

NA SJEZDOVKU JEDINĚ S PÁTEŘÁKEM

I když se setkávám s častým názorem, že budeme za chvíli na sjezdovkách jezdit ve skafandru, tak po letošní zkušenosti vím, že budu vždy trvat na tom, aby měly děti páteřáky. Naše děti to vůbec neomezovalo v pohybu, vlastně o nich vůbec nevěděly. A já byla o malinko klidnější. Protože jízda některých lyžařů je prostě neuvěřitelná. Brácháč má vestičkový, gelový páteřák  a pro Žloutkovou máme skeletový. Podařilo se nám je takto prostě podědit.

JAKÉ SJEZDOVKY V OBLASTI DIENTEN A HINTERMOOS JSOU VHODNÉ PRO NEJMENŠÍ?

Pominu úplně ty nejmenší plácky s jezdícím pásem a udělátkami pro malé děti, kterých je v každém středisku dostatek. My jsme vyzkoušeli 5 km dlouhou modrou sjezdovku č. 14a v Dienten a byla to pecka! Pro děti to byl zase jiný zážitek z lyžování. Kdy jindy jim dovolíte to mastit 5 km šusem:-). Fajn byla i krátká modrá sjezdovka L úplně na vrcholku Wastlhoehe opět v Dienten, na kterou nás vyvezla snad nejrychlejší kotva na světě. Měla jsem pocit, že nás vystřelí až na měsíc a celou jízdu jsem se modlila, aby to Brácháče nevypálilo někam na strom. Nedokázala jsem si představit, že s ním, řvoucím v mé náruči, budu slaňovat všechny ty sjezdovky dolů. Poklidné lyžování jsme si užili na dětské sjezdovce 13 v Hintermoos, kde se Brácháč naučil jezdit sám na pomě. 

JAK PŘEŽÍT CESTU DO ALP

Byla jsem příjemně překvapena, že jsme cestu zvládli s jednou jedinou přestávkou. Děti zkoukly dvě pohádky na DVD a byli jsme tam:-). Z Prahy do střediska nám to trvalo cca 5,5 hodin. To je jak když plivne!

JEDNA RADA NA ZÁVĚR

I když jedete do Alp, nezapomeňte přibalit do kufru kyblík a lopatičky. Protože hra přenášení sněhu z bodu A do bodu B děti asi nikdy neomrzí:-).

 

1 komentář

  • Reaguji jak u nás se stejně starými dětmi. Mladší je lehce „Ledecká“ takže na alpy dost švihlá od 2 let. Nicméně vřele doporučuji středisko Maria Alm. Je trochu dál, ale na výběr pro děti super. Jedna sjezdovka je přímo pro ně. Postavený dětský funpark. Malé skoly, hrací desky, otočné plácací ruce, policista měřící rychlost. Neskutečná průprava šikovnosti na prkýnkách!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Pouť Camino de Santiago s dětmi

#terapievýletem

Máma a dcera II.- 13. den: Sevilla