Nejlepší hračky jsou takové, které dětem předhodíte a máte klid:-). A kdo říká že ne, ten „kecá“! Jasně, že s dětmi pořád něco vymýšlíme, kutíme a tak, ale když se najde něco, co jim jen tak předhodím a mám od nich pokoj, nezlobím se:-). Asi už budu otravná, ale zase se jedná o lékařské špachtle… No v balíku jich bylo 200, tak je musíme využít, ne? Tentokrát jsem měla za cíl najít něco, co „nepožere“ tolik mého času. A myslím, že se zadařilo.
To, že se s nim dá dělat velké množství věcí, jsem nastínila už ve dvou článcích. Ať už náramky nebo záložky do knížky, panenky, harmonika… prostě je toho spousta.
VOLNÁ TVORBA
Tentokrát jsem dětem „vrazila“ balík špachtlí (200ks/60 kč), balík kolíčků a balík kancelářských svorek (30ks/60kč) a měla jsem půl dne klid:-). Musím říct, že z těch špachtlí jdou skvěle dělat střechy, které z obyčejných kostek prostě neuděláte. Brácháč si udělal dostihovou dráhu s překážkami, Žloutková stáje. Krom začátku, kdy proběhla nutná rvačka o to, kdo kolik čeho bude mít, to bylo fajn „špachtlové“ dopoledne:-).
DIDAKTICKÁ KRABICE
Zatímco si děti hrály, já jsem koumala, co s těmi špachtlemi dál. A vymyslela jsem super didaktickou krabici:-)! Nemám moc ráda hračky, nad kterými člověk stráví věčnost. Tady stačilo párkrát říznout do krabice (výsuvným nožíkem), čmárnout na špachtle a za pár minut bylo hotovo. Tip úkolů samozřejmě uzpůsobíte věku dítěte. Dobré je, že se na jedné krabici můžou kombinovat úkoly jak pro mladší, tak pro starší děti. A děti si kromě samotných úkolů procvičí jemnou motoriku. Já pro tento prototyp použila tyto úkoly: počítání do čtyř (Brácháč prozatím začíná osmičkou a končí devatenáctkou), sčítání pro Žloutkovou, skládání slov (můžete naučit dítě jeho jméno) a učení barev).
Přiznávám, že pro další tipy jsem se inspirovala na Pinterestu, kde najde člověk i nemožné. Nicméně vše jsem otestovala na vlastní kůži a sama zjistila, že nic není tak jednoduché, jak se tváří.
VĚŽ
Tak tento typ hry bavil mě! Ale protože není vůbec jednoduchý, vyžaduje trpělivost, pevnou ruku, rozhodně nedoporučuji u dětí, které štve, když jim něco nejde:-). Myslím, že Žloutková by časem ty špachtle asi vzteky rozkousala. I já se musela chvílemi dost ovládat. Přirovnala bych tu hru k takovému merkuru, prostě to chce cit, představivost a jemnou motoriku. Existuje spousta možností, co postavit. Cílem může být vyhnat stavbu co nejvýš. Použít můžete jak špachtle, tak kolíčky či kancelářské svorky. Fantazii se meze nekladou:-). Troufám si říct, že tato hra může zpestřit i nějaký ten alkoholem provoněný večírek dospělých.
VYTVÁŘENÍ OBRAZCŮ
Jednodušší varianta věže – prostě vytvářet pomocí špachtlí různé obrázky. Od geometrických tvarů (lze krásně ukázat, jak se udělá třeba kosočtverec ze čtverce) po vánoční stromeček, domeček či sněhovou vločku. Doporučuji mladším dětem vytisknout předlohu a starším třeba jen lehce poradit.
PUZZLE
Taková klasika pro nejmenší. Ať už nakreslíte jednoduchý obrázek, nebo jej na špachtle pomocí oboustranné lepící pásky nalepíte a pak opatrně výsuvným nožíkem nařežete (pozor! nenalepte špachtle příliš natěsno, blbě se to řeže:-).
NAUČ SE SLOVA, SLOŽ SI SVÉ JMÉNO
Nejsem úplný zastánce toho, aby se dítě cíleně učilo psát a číst před nástupem do školy. Já vlastně tak nějak pociťuji, že jediné, co chci, aby se moje děti naučily, je naučit se žít šťastně:-). Pokud však projeví zájem, proč ne. Žloutková se též pořád ptá, jak se píše táta, máma… tak si myslím, že toto je taková fajn pomůcka pro tyto případy.
VYPALOVÁNÍ JMÉNA, ORNAMENTŮ
Tak moc jsem u toho zavzpomínala na svá školní léta! Je to aktivita, která je rozhodně vhodná až pro starší děti a nebo minimálně pod dohledem. Prostě vrazíte do tužky špendlík, zapálíte svíčku a vypalujete tečky:-).
KATAPULT
Tak ten teda pálí! Sama nevím, kde ty papírové kuličky nakonec skončily:-). Tip na klučičí oslavy narozenin? Rozhodně zabaví tatínky, řekla bych:-).
„HÁČKOVÁNÍ NA ŠPULCE“
Když už jsem zavzpomínala na své dětství, tak k tomu rozhodně patří „dělání hadů na špulce“. Vím, že jsem k zápisu do školy nesla hady, které jsem umotala. Toto je větší varianta, na kterou nepotřebuje ani háček – i když s ním by to šlo určitě lépe. Špulku jsem si též vyrobila, ale než jsem jí stihla vyfotit, někam zmizela. Zdroj inspirace a návod najdete zde. To, že pomocí lékařských špachtlí vyrobíte i tkalcovský stav, jsem zmiňovala již v tomto článku.
Tak jeden dárek k Vánocům by byl, ne?
Zanechat komentář