blog o cestování s dětmi

Lanový park, singltrek a pumptrek v Podhůře

Začátkem září jsme byli povoláni do východních Čech na Seč,      k prarodičům na vybírání brambor z rodinné latifundie a protože to není latifundie až tak veliká a celá brigáda nám zabrala včetně následného třídění a uskladňování jen jeden den z víkendu, vypravili jsme se ten druhý s dětmi (4,5 a 6,5 let) do Podhůry.

Rekreační lesy Podhůra je oblast k mému překvapení velmi příjemná, stezkami bohatě protkaná, atrakcemi zásobená. Leží v trojúhelníku měst Chrudim, Slatiňany a obce Rabštejnská Lhota. Najdete zde stánek s občerstvením i kamennou hospodu, rozhlednu, naučnou stezku, lanový park, venkovní tělocvičnu lesní stezku a pro cyklisty také krátký ale podařený lesní singltrail a spoustu další zábavy.

Naše výprava byla pojata jako obvykle cyklisticky a zahájili jsme ji v obci Rabštejnská Lhota, kde je prostorné parkoviště a z něho přímo nastoupíte na cestu, kde na Vás hned po pár desítkách metrů čeká první odpočívadlo. To jsme s úspěchem minuli a pokračovali cca 2-3 km  po modré turistické značce na rozcestí Rozhledna Bára. Odtud je to už jen malý kousek ke skutečné rozhledně Bára. Hned vedle přírodní útvar Čertova skalka a hned za ním … lanový park. Tyhle tři věci Vám zajistí, že se na místě zdržíte minimálně hodinu. Trasa je sjízdná i s kočárkem. Najdete zde široké lesní cesty a dokonce i okruh pro vozíčkáře.

Rozhledna Bára je úžasná, je to jedna velká dřevěná konstrukce tvaru trojbokého komolého jehlanu (lepší než si ten tvar představovat je podívat se na fotku), kterou drží ocelová lana a různá závaží a pojme najednou pouze 6 osob. Ačkoli není vysoká, vystoupat na ní je pro mnohé návštěvníky trpící závratěmi docela oříšek. Naše děti to zvládly s přehledem a děti mladší lze ev. vynést v ruce. Naproti, v podobně architektonicky pojatém domku, se příjemně občerstvíte a můžete zakoupit vstupenku do lanového parku. Ten najdete o pár kroků dál a můžete se vyřádit jak Vy dospěláci, tak Vaše děti. Po krátkém zaškolení instruktorem jak zacházet s karabinami, kam je zapínat a kam ne, můžete začít zdolávat překážky. Lanový park má tři úrovně, červená je vhodná pro nejmenší odhadem od 3 let. Ač je na webových stránkách uvedeno, že lanový park je určen pro osoby vyšší 145 cm, nikdo při instruktáži neměl problém s tím, že naše děti mají velikost 116. Dráha je cca půl metru nad zemí, při přecvaknutí karabin většinou pomůže dospělách ze země .

Naše děti měli toho odpoledne různé preference, Viktorka ( 6,5) by lanařila v parku, Ondra (4,5)už se nemohl dočkat singltreku a tak chtě nechtě, museli jsme dál. K mému překvapení, o dalších pár desítek metrů dál nenápadně vykukovala směrovka s modrým S. Okruh jednosměrné stezky pro mírně pokročilé jezdce (jak uvádí webové stránky) je dlouhý 1,7km. Podle chuti na něm můžete kroužit do aleluja.

Najdete tu i pumtrek, dráhu tvořenou sledem umělých terénních vln a zatáček, odkud jen těžko budete malé cyklisty dostávat. Když se Vám to nakonec podaří, pokračovat můžete (i s kočárkem) na Kočičí Hrádek, kam si malinko vyšlápnete, ale odměnou je skutečný malý hrádek, další místo, které se nedá hned opustit.

Jen pozor, děti rády lezou do hrádku jinak než hlavním vchodem a ze zadní strany hrádku doporučuji dohled. Hrádek stojí jako skutečný hrad na skále a místy to není, z pohledu lehce, ale opravdu jen lehce hysterické matky úplně bezpečné.

Z Kočičího hrádku (opět s kočárkem) pak můžete pokračovat na Švýcárnu, odkud už jen coby kamenem dohodil do Slatiňan (cca 3km, trasa sjízdná i s kočárkem), kde je zámek s velkou oborou a koně, nebo po zelené k venkovní tělocvičně Nad Monakem (cca 1 km). Tady je restaurace, ovšem námi nevyzkoušená. Nevyzkoušená bohužel zůstala i hospůdka na Hájence, a to jen díky tomu, že na nás čekal na chalupě u babičky květákový mozeček! Příště ji, ale rozhodně zkusíme, protože vypadá půvabně. Zábavy by se tu našlo mnohem víc a kilometrů by se dalo nachodit nebo najezdit také, nám ovšem velel režim prvňáčka k včasnému návratu domů, takže zbytek oblasti prozkoumáme příště. V každém případě doporučuji, máte li den nebo alespoň půl volno a chuť strávit aktivní čas k krásném areálu, kde je ode všeho a pro každého něco.

Pozn. redakce: Ve vzdálenosti cca 20 min autem najdete v Pardubicích lanový park vhodný i pro menší děti. A pokud se budete v létě chtít vykoupat, za 20 minut jste na přehradě Seč. rovněž 20 minut z Podhůry a jste ve skanzenu Veselý kopec. Za 50 minut jste v Pohádkové vesničce Podlesíčko.

1 komentář

  • Děkujeme za popis, Podhůru známe, ale v lanovym parku a na singtreku jsme ještě nebyli.
    Zvládly singltrek obě děti nebo pro jak staré děti to je v pohodě?
    Lenka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *