blog o cestování s dětmi

Krupka – výlety s kočárkem

Výlet popsala Josefa. Díky za něj!

Z Krupky do kopců: zřícenina hradu Kyšperk a Kotelní jezírko

Pěší výlet s dětmi, v délce 2 – 8 km, můžete si variabilně upravit podle délky nožiček svých ratolestí (a samozřejmě dle velikosti svačiny v batohu 😉 Sjízdné s terénním kočárkem, ale pozor, je to hodně nahoru – dolů!

Výchozím bodem je konec ulice 5. května v Krupce – Unčíně, zaparkovat můžete u opuštěného armádního objektu. Dál vede široká lesní cesta s modrou turistickou značkou. Hned po vysednutí z auta stojíte u Unčínského potoka, který je prakticky v každé roční době magnetem pro děti. Je tu lávka a řada hrázek, dobře přístupný břeh, v létě ideální na brouzdání – v klidu se usaďte ve stínu stromů a nechte děti vyhrát u vody 🙂 Potok Vás bude provázet téměř po celou dobu stoupání k hradu (v délce 1 km), o zábavu máte tak cestou vzhůru postaráno. Zřícenina hradu Kyšperk je přesně taková, jaká má zřícenina být – rozlehlá, se spoustou zákoutí, temným sklepením i ohništěm. Můžete přibalit do batohu buřty, ale myslete na to, že v suchých měsících po většinu roku není radno v lese rozdělávat oheň. Případně baterku a knihu Pověstí Teplicka, ta o Kyšperku je pěkně strašidelná. Zpátky se dostanete stejnou cestou, případně můžete sejít jen 300 metrů zpět k Unčínskému potoku a pokračovat další kilometr do kopce neznačenou cestou ke Kotelnímu jezírku.

Kopec je to výživný a s malými prcky bych se do něj nepouštěla, (u kočárku Vám budou trochu odletovat jiskry od špiček Vašich bot ;-), ale Kotelní jezírko za tu námahu stojí. Je to taková krušnohorská variace na ledovcové jezírko a v chladnějších měsících roku je jeho průzračná voda zbarvená jako ledovcová jezera v Alpách. Přímo nad hladinou je vybudované molo se stříškou, kde může posvačit a vydechnout si. Zpátky se dostanete stejnou cestou (a u auta budete mít v nohou 4 kilometry).

Můžete se pustit i do okruhu – u jezírka se napojíte na zelenou turistickou, sejdete kousek dolů a pak už cesta odbočuje do svahu. Počáteční stoupání brzy vystřídá příjemná cesta po vrstevnici s výhledy na České Středohoří. Ve větrných dnech Vám možná budou nad hlavou skákat paraglidisti, kteří tu kousek výše ve svahu mají svoji „startovací loučku“ 😉 Všude kolem je spousta stop po středověkém dobývání vzácných rud v Krušných horách, narazíte na několik (uzavřených) ústí štol. Podejdete sedačkovou lanovou dráhu na Komáří vížku (kterou rozhodně též doporučuju vyzkoušet!) a za chvíli už cesta poměrně prudce klesá kolem bývalého legendárního hostince Na Knechtlu. Tady se les změní v krajinu starých ovocných sadů, kamenných hrázek a skalek, pokud máte na výlet celý den, stojí za prozkoumání. V prudké pravotočivé zatáčce u Zaječáku opusťte bezpečné turistické značení a vydejte se doleva po alternativních značkách – jsou to šnečí značky, kdybyste to náhodou nepoznali 😀 Tohle značení namalované kdysi místními skauty Vás lesní pěšinou (ale jo, i tady jsme ten kočár prorvali, byť muž prohlásil „Teď na mě chvíli vůbec nemluv!“) kolem pramene Císaře Karla dovedou na horní konec ulice Nad Kalvárií. Odtud je to jen pár set metrů ke Krupské kalvárii – do kamene tesaná křížová cesta zakončená sousoším a kaplí na vyhlídce na Krupku – Bohosudov, které dominuje zdejší klášter. Od křížové cesty Vás žlutá turistická dovede ke spodní stanici již zmiňované lanové dráhy, kde je v letních měsících v provozu stánek s občerstvením. Zbývají Vám poslední 2 kilometry Hálkovou stezkou, pohodlnou pěšinou na pomezí lesa a zahrádek, kudy se po modré turistické vrátíte zpět k autu. V této podobě má okruh 8 km.

Variace výletu:

Lanová dráha Krupka: nejdelší sedačková lanovka v ČR, totálně oldschoolová, velmi doporučuji! Lanovka má sedačky po dvou, menší dítě (tak do 3-4 let) se vejde na klín. Pozor, nedá se platit kartou, pouze hotově. Jízda trvá asi čtvrt hodiny a nahoře je výrazně chladněji a větrněji, myslete na to! Přepravují i kola. Vrchní stanice na Komáří vížce je východiskem pro celou řadu výletů i cyklovýletů, můžete odsud sejít i k již zmiňovanému Kotelnímu jezírku.

Štola sv. Martin: prohlídková štola na silnici mezi Krupkou a Horní Krupkou, rozhodně zážitek, ne pro ty, kteří neradi stísněné prostory 😉 Prohlídky jsou přístupné i dětem

Rosenberg neboli Růžový hrádek v Krupce, zřícenina s vyhlídkou a restaurací (pozor, v sezoně jsou tu často svatby a tedy uzavřená společnost).

Zanechat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vodní nádrž Fláje s kočárkem

Krušné hory s dětmi

Na kole s dětmi v okolí Prahy